پمپئو برای گفتگو در مورد فروش اسلحه ، عادی سازی اسرائیل به امارات سفر می کند | امارات متحده عربی


دولت ترامپ در تلاش است فروش اسلحه به امارات متحده عربی به ارزش 23 میلیارد دلار را تأمین کند.

وزیر امور خارجه مایک پمپئو روز شنبه با وارث تاج و تخت ابوظبی دیدار می کند و در مورد یک توافق تسلیحاتی چند میلیارد دلاری برنامه ریزی شده بین ایالات متحده و امارات متحده عربی و همچنین روابط تازه عادی شده خلیج فارس با اسرائیل بحث می کند.

وزارت امور خارجه آمریكا در بیانیه ای این هفته گفت پمپئو با محمد بن زاید آل نهیان ، كه اغلب او را عملاً به عنوان یك حاكم واقعی كشور می بینند ، ملاقات می كند تا درباره توافق امارات و اسرائیل “و سایر موضوعات با اهمیت دوجانبه ، از جمله همکاری در زمینه ، گفتگو كند. مقابله با نفوذ بدخیم ایران. در منطقه “.

پمپئو ، که از پذیرفتن از دست دادن دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریکا خودداری کرد ، در یک تور خارجی بود که او را به فرانسه ، ترکیه ، جورجیا و اسرائیل برد ، کشورهایی که رهبران آنها پیروزی جو جو بایدن رئیس جمهور منتخب را تبریک گفتند.

پمپئو در بیانیه ای گفت: “در دوران دولت ترامپ ، روابط بین ایالات متحده و امارات متحده عربی عمیق تر و گسترده تر از هر زمان دیگری شده است.”

وزیر امور خارجه مایک پمپئو در فرودگاه اجرایی آل باتین در ابوظبی ، امارات از هواپیمای خود پیاده می شود [Patrick Semansky/Pool via AP]

اما برنامه دولت ترامپ برای فروش 23.3 میلیارد دلار اسلحه به ابوظبی ، از جمله F-35 ها و هواپیماهای بدون سرنشین ، موجب خشم نمایندگان مجلس در واشنگتن در تلاش برای جلوگیری از انتقال این حملات شده است.

فروش اسلحه پس از توافق امارات برای عادی سازی روابط با اسرائیل در معامله ای انجام شد که قبل از انتخابات آمریکا انجام شد.

امارات متحده عربی یکی از سه کشور عربی است که طی ماه های اخیر این کار را انجام داده است ، بحرین و سودان نیز به دستور دولت ترامپ اعلام کردند که با اسرائیل معامله می کنند.

سناتورهای دموکرات کریس مورفی و باب منندز و سناتور جمهوری خواه رند پاول از فروش اسلحه دولت امارات انتقاد کرده و از چهار قطعنامه مشترک دو حزب با هدف توقف توافق رونمایی کرده اند.

سناتورها می گویند که آنها می ترسند کشور خلیج فارس بر خلاف قوانین بین المللی از این سلاح ها استفاده کند.

مورفی در بیانیه ای گفت: “امارات شریك مهمی برای امنیت است ، اما رفتارهای اخیر آنها نشان می دهد كه این سلاح ها می توانند بر خلاف قوانین آمریكا و بین المللی مورد استفاده قرار گیرند.”

“چنین فروش بزرگ و بعدی نباید در روزهای آخر اردک لنگ رخ دهد و کنگره باید اقدامات لازم برای جلوگیری از انتقال خطرناک اسلحه را انجام دهد.”

اما امارات متحده عربی به عنوان یکی از قوی ترین متحدان ایالات متحده در خاورمیانه همراه با اسرائیل و عربستان سعودی همچنان تلاش می کند تا ایران را تحت فشار قرار دهد.

وزیر امور خارجه مایک پمپئو با عبدالله بن زاید آل نهیان وزیر امور خارجه امارات متحده عربی در واشنگتن دی سی آمریکا [Nicholas Kamm/Pool via AP]

دولت ترامپ سعی کرده است با میانجیگری در عادی سازی معاملات بین کشورهای عربی و اسرائیل ، امتیازات سیاسی داخلی را به دست آورد.

این معاملات به دلیل توهین به حقوق آنها و به عنوان تحکیم کنترل اسرائیل بر سرزمینهای اشغالی توسط رهبران فلسطینی رد شد.Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>