پناهجویان با امید و ترس به انتخابات آمریکا نگاه می کنند مکزیک


مدلین ، کلمبیا – وقتی خوزه لوئیز پینو در سیوداد خوارز ، مکزیک به بیرون قدم می زند ، از صحبت می ترسد.

این پناهجوی 38 ساله پس از گذراندن بیش از یک سال در مرز مکزیک با ایالات متحده آموخته است که مهاجران مانند او طعمه آسان باند مواد مخدر و قاچاقچیان در منطقه هستند. لهجه ونزوئلایی او مانند هدفی است که بر روی سینه او چسبانده شده است.

وی گفت: “هرکسی می تواند به شما حمله کند ، شما را باج گیری کند.” “ما فقط سعی می کنیم در کنار دادگاه خود زنده بمانیم.”

وی در میان بیش از 67000 پناهجو از جمله کوبایی ها ، ونزوئلایی ها و آمریکای مرکزی است که به دلیل سیاست های اداری ترامپ ، پروتکل های حمایت از مهاجران (MPP) ، که به آن “اقامت در مکزیک” نیز می گویند ، در مرزهای ایالات متحده گرفتار هستند.

بر اساس این سیاست ، پناهجویان در ایالات متحده پردازش می شوند و تاریخ بازگشت به آنها داده می شود تا توسط دادگاه مهاجرت شنیده شود و سپس از مرز به مکزیک بازگردانده شوند.

اما در سیوداد خوارز ، یکی از خطرناک ترین شهرهای جهان ، برخی از مهاجران و پناهندگان حتی از وضعیت فرار از زندان فرار کرده اند: آدم ربایی ، زورگیری ، قتل و خشونت جنسی

مهاجران از مرزها پراکنده شده اند ، اما Ciudad Juarez به مرکزی برای پناهجویان تبدیل شده است ، زیرا تقریباً یک سوم از پرونده های MPP باید در ال پاسو ، تگزاس ، شهر درست در مرز ایالات متحده بررسی شود.

در این عکس آوریل ، روبرتو ، 37 ساله ، از هندوراس ، که در برنامه اقامت در مکزیک شرکت می کند ، پس از تغییر تاریخ دادگاه خانواده اش توسط گمرک و حمایت از مرزهای ایالات متحده پس از لغو دادگاه دادگاه ، به سیوداد خوارز بازگشت. زمینه شیوع بیماری ویروس کرونا (COVID -19) در سیوداد خوارس – سایپرز ، باشگاه دانش [File: Paul Ratje/Reuters]

بیماری همه گیر COVID-19 وضعیت آنها را با خطر بیشتری مواجه کرده است. ایالات متحده به عنوان بخشی از واکنش خود به بیماری همه گیر ، در ماه مارس مرزهای خود را به روی غیر شهروندان و ساکنان بست و همه جلسات دادرسی مربوط به مهاجرت را به تعویق انداخت. در ماه ژوئیه ، مقامات اعلام کردند که برنامه ها برای از سرگیری جلسات دادرسی پس از تأمین برخی معیارهای بهداشتی اعلام شده است ، اما جلسات دادرسی هنوز از سر گرفته نشده است. برای بسیاری دیگر در مرز ، انتظار طولانی آنها نامشخص شده است.

پینو با اشاره به انتخابات 3 نوامبر در آمریکا گفت: “ما در همان تاریکی ونزوئلا زندگی می کنیم ، اما هنوز امید کمی داریم ، در انتهای تونل نور کمی داریم.”

قبل از رای گیری ، بسیاری از پناهجویان با ترکیبی از امید و ترس به شمال نگاه می کنند.

امید این است که اگر جو بایدن معاون رئیس جمهور سابق انتخاب شود ، نامزد دموکرات به وعده های مبارزاتی خود برای پایان دادن فوری به سیاست های سخت مانند MPP عمل کند. ترس از این است که اگر دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریکا برای دومین بار پیروز شود ، وضعیت آنها ممکن است بدتر شود.

دولت ترامپ در ژانویه 2019 اقامت در مکزیک را آغاز کرد و گفت این سیاست برای جلوگیری از اجرای قانون پناهندگی و کاهش ازدحام در بازداشتگاه ها لازم است.

منتقدانی مانند روبن ریس ، مدیر انجمن وکلای مهاجرت آمریکا می گویند که دولت از سیاست های دیگری مانند توافق نامه “شخص ثالث ایمن” برای غیرممکن کردن درخواست پناهندگی در ایالات متحده استفاده می کند.

ریس گفت: “هدف سیاست این دولت با پناهجویان این است كه انگشت دیگری بر گردن پناهندگان بگذارد.” “تلاش برای ایجاد آن چنان سخت ، بسیار سخت ، بسیار افتضاح ، که آنها فقط تسلیم شوند.”

هنگام اقامت در مکزیک ، فقط 585 نفر ، کمتر از 1٪ موارد ، پناهندگی دریافت کردند.

در این عکس از ماه فوریه ، مهاجران در چارچوب سیاست “در مکزیک بمانند” در ورودی پل بین المللی Paso del Norte در Ciudad Juarez منتظرند. [File: Paul Ratje/AFP]

پینو ، همسر و 12 و شش ساله اش پس از فرار از آزار و شکنجه سیاسی در ونزوئلا ، در آگوست 2019 به مرز رسیدند. پرونده آنها سه بار توسط مقامات آمریکایی برگردانده شده و تاریخ دادگاه بعدی آنها قرار است در ماه مارس برگزار شود.

در همین حال ، آنها در یک آپارتمان کوچک در حومه Ciudad Juarez زندگی می کنند و از آنچه که از کار با خانه های رنگ آمیزی ، تمیز کردن ماشین ها و کارهای عجیب و غریب که پینو روز به روز جمع می کند ، زنده می مانند ، زنده می مانند.

در ماه دسامبر ، وی گفت كه افراد مسلح هنگام تلاش برای باج گیری از سوپرماركت ، وی و سایر مهاجران را مجبور به سوار كردن به یك كامیون كرده و بعداً به وی سرقت و حمله كردند.

دیگر پناهجویانی که در یک اردوگاه موقت در مرز تگزاس در ماتاموروس مکزیک زندگی می کنند ، با شرایط نامناسب و همچنین تهدید و باج خواهی توسط گروه های مسلح روبرو هستند. اجساد مهاجران کشته شده در همسایگی ریو گراند شسته شده است.

ریس ، مدیر AILA ، گفت: نتیجه انتخابات ایالات متحده می تواند یک نقطه عطف باشد.

وی گفت: “با وجود تمام مهاجرت هایی كه در ایالات متحده وجود دارد ، تقریباً همه چیز آنلاین است.”

یک نماینده از موسسه ملی مهاجرت (INM) به مهاجران کوبایی که از ایالات متحده می آیند و در صف برای تمدید مجوز دستور می دهد ، که به آنها اجازه می دهد در مکزیک بمانند در حالی که مقامات ایالات متحده درخواست های ماندن در برنامه “اقامت در مکزیک” را بررسی می کنند. [Herika Martinez/AFP]

بایدن متعهد شد که به برنامه اقامت در مکزیک پایان دهد و در آخرین مناظره ریاست جمهوری ماه گذشته به رئیس جمهور حمله کرد. وی گفت: “این اولین رئیس جمهور در تاریخ ایالات متحده است که هر کسی که پناهندگی می کند باید این کار را در کشور دیگری انجام دهد.”

سخنان این نامزد دموکرات ، امید به الکساندر پرز د کورسیو ، همسر و دختر پناهجوی کوبایی وی ، که بیش از یک سال نیز منتظر مواجهه با سیاه نمایی و خشونت مشابه در سیوداد خوارس بودند ، امیدوار بود.

پرز د کورسیو گفت: “ما می دانیم که این فقط یک کارزار تبلیغاتی است.” “اما ما امیدواریم که او (بایدن) به ما کمک کند.”

پرز د کورسیو پس از صحبت علیه دولت کوبا گفت که وی توسط مقامات کوبا پیگیری ، بازداشت و شکنجه شد و در نهایت تهدید به مرگ شد.

وی اظهار امیدواری کرد به دلیل موضع دیرینه آمریکا در برابر دولت کوبا ، از پرونده آنها حمایت بیشتری شود.

وی گفت: “اگر ما به كوبا برگردیم ، مطمئن خواهید بود كه آنها در فرودگاه منتظر ما خواهند بود.” “آن زمان ما مورد توجه قرار گرفتیم. ما وحشت کرده ایم اما حداقل ما کمی آزاد هستیم. “

در این عکس از ماه ژوئیه ، مردی به سمت چادر موسسه ملی مهاجرت (INM) قدم می زند ، جایی که مهاجران کوبایی که از ایالات متحده می آیند مجوزهای خود را تمدید می کنند ، به آنها اجازه می دهد در مکزیک بمانند در حالی که مقامات ایالات متحده درخواست های ماندن در “اقامت در” را بررسی می کنند. برنامه مکزیکی [Herika Martinez/AFP]

MPP همچنین مورد نبردهای شدید دادگاه است ، دادگاه عالی ایالات متحده ماه گذشته اعلام کرد که آنها را رسیدگی خواهد کرد. این استدلال ها احتمالاً سال آینده اتفاق می افتد ، بنابراین اگر ترامپ در انتخابات مجدد خود را از دست بدهد ، این موضوع می تواند بحث برانگیز باشد.

ارائه دهندگان کمک مانند سارا ریچی ، رهبر طرح Kino Border Initiative ، یک آشپزخانه مهاجر مستقر در نوگالس ، مکزیک ، نگران هستند که برخی از آسیب ها قابل جبران نیست.

او تماشا کرده است که پناهجویانی که مرتباً به امکانات خود اعتماد می کردند ، ناپدید می شوند و هنگامی که اوضاع به خطر می افتد مجبور به ترک شغل خود می شوند.

ریچی گفت: “برخی تصمیم گرفته اند منتظر او بمانند.” “و کسانی که نیستند ، مطمئن نیستیم که چه سرنوشتی در انتظار آنها است.”

اما پرز دو کورسیو گفت که آنها چاره ای ندارند جز اینکه امید زودگذر را حفظ کنند ، زیرا تنها چیزی که بیش از خشونت در مرز او را ترساند این تصور بود که در صورت انتخاب مجدد ترامپ ، بازداشت آنها می تواند سالها طول بکشد.

وی گفت: “او (ترامپ) به آنچه می خواهد ادامه خواهد داد و هیچ کس مانع او نخواهد شد.” “ما می ترسیم که اگر او دوباره پیروز شود ، اوضاع فقط بدتر خواهد شد.”Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>