چگونه تینا ترنر به یک نماد غیرمنتظره در آلبانی تبدیل شد؟ | نظرات


روزنامه نگار او در بیانیه ای در روز چهارشنبه گفت: «تینا ترنر، «ملکه راک اند رول» امروز در سن 83 سالگی پس از یک بیماری طولانی در خانه اش در کوسناخت در نزدیکی زوریخ سوئیس در آرامش درگذشت.

خبر درگذشت این اسطوره روح آمریکایی الاصل منجر به سرازیر شدن ادای احترام از سراسر جهان شد که تعداد بی‌شماری از طرفداران موسیقی، خوانندگان، ورزشکاران و سیاستمداران به شبکه‌های اجتماعی برای جشن گرفتن زندگی و بسیاری از دستاوردهای او رفتند.

با تصنیف‌های قدرتمند و آهنگ‌های رقص جذاب او که بی‌وقفه در رادیو پخش می‌شوند و نماهنگ‌های او بر صفحه‌های تلویزیون غالب می‌شوند، همچنین متوجه شدم که به تمام زمان‌هایی فکر می‌کنم که ترنر و موسیقی او زندگی من را تحت تأثیر قرار داده است. و خاطرات من از او بلافاصله مرا به جایی برد که ممکن است بعید به نظر برسد – شهر بندری آلبانی در دورس.

به عنوان یک انسان شناس اجتماعی فرهنگی که نژاد و تعلق را مطالعه می کند، مدت هاست در آلبانی و اروپای شرقی در مورد مسائل مربوط به شکل گیری هویت، شیوه های فرهنگی و جهانی شدن تحقیق کرده ام.

در سال 2018، در حین بازدید از دورس، در میدان کافه ای نه چندان دور از ساحل با مجسمه برنزی در اندازه واقعی از ترنر روبرو شدم. ایستادن در کنار مجسمه‌های میک جگر، جان لنون و باب دیلن، چهره ترنر که میکروفون را با لباسی کوتاه و کفش‌های پاشنه بلند در دست گرفته بود، نشانه‌ای از نفوذ جهانی او بود.

من که از سال 2006 به طور مرتب از این کشور دیدن کردم و حتی برای مدتی در آنجا زندگی کردم، از دیدن اینکه ترنر به این شکل در یکی از شهرهای آلبانیایی تجلیل شد، تعجب نکردم.

در طول مدتی که آنجا بودم، اغلب در کافه‌ها، بارها و سالن‌ها به موسیقی راک آمریکایی گوش می‌دادم. در جاده‌های بادخیز شمال به جنوب، کنار رانندگان اتوبوس و ون نشستم که دائماً موسیقی راک – و اغلب موسیقی ترنر – را در رادیوهای خود پخش می‌کردند و با تمام اشعار آواز می‌خواندند. مردم می‌گویند: «ما آلبانیایی‌ها عاشق راک اند رول هستیم. “برای ما، این موسیقی بهترین است!”

مطالب جدید  اردوغان پس از سه روز غیبت در مبارزات انتخاباتی خود به دلیل بیماری بازگشت | اخبار

به یاد دارم که یک بار در کافه ای نزدیک آپارتمانم در آلبانی مرکزی نشسته بودم در حالی که صاحبش آهنگ هایی از آلبوم ترنر Private Dancer را پخش می کرد. شروع کردم به آواز خواندن و وقتی چشمانمان به هم رسید، انگشت شست را بالا داد و گفت: “Kjo hás më e mira. [She is the best]!»

ترنر هرگز حتی یک کنسرت در آلبانی اجرا نکرده است، اما در نظر بسیاری از آلبانیایی ها او نماد آزادی و قدرت است.

دلایل متعددی پشت قدردانی گسترده ترنر در آلبانی و سایر بخش‌های اروپای شرقی وجود دارد.

برای تقریباً 47 سال، آلبانی چیزی را تجربه کرد که بسیاری می گویند محدودترین رژیم کمونیستی در اروپای شرقی بود. دیکتاتور این کشور، انور خوجا، با مشت آهنین بر کشور حکومت می کند و تلاش می کند تا تمام تماس های آلبانیایی ها و جهان غرب را قطع کند. رفت و آمد به خارج از کشور به شدت محدود شد و رفت و آمد داخلی نیز به شدت تحت کنترل بود. رادیو و تلویزیون دولتی چیزی جز تبلیغات دولتی پخش نمی کرد. دسترسی به موسیقی و رسانه های سایر کشورها به شدت محدود شده بود، و در حالی که برخی از ساکنان تلاش های مخفیانه ای برای دسترسی به فرهنگ عامه غربی انجام دادند، بسیاری از آنها این کار را نکردند زیرا عواقب نقض قانون شدید بود.

خوجه در سال 1985 درگذشت. در سالهای پس از مرگ او، کمونیسم در آلبانی، مانند سایر نقاط اروپای شرقی، به آرامی شروع به فروپاشی کرد و کشور شروع به باز شدن در برابر غرب کرد. آغاز دهه 90، دورانی که آلبانیایی ها شروع به لمس منظم موسیقی غربی کردند، مصادف با اوج فعالیت طولانی و درخشان تینا ترنر بود.

مطالب جدید  هند: خشم پس از این که یک زن مسلمان "توسط سوus استفاده کننده زنده زنده سوزانده شد" هند

ترنر به عنوان “ملکه راک اند رول” در دوره ای که با خوش بینی و انتظار برای آینده ای بهتر مشخص شده بود، به نمایندگی از آزادی های غرب در اروپای شرقی آمد. آلبانی آخرین کشوری بود که به طور رسمی رژیم کمونیستی خود را در سال 1991 سرنگون کرد و بسیاری از این تلاش ها توسط جوانانی انجام شده است که به دنبال ارتباط و مشارکت در جامعه جهانی هستند. علیرغم سقوط رژیم، حرکت از آلبانی لزوماً آسان نبود و بسیاری از مردم در تلاش برای حرکت در مناطق جدید با چالش‌هایی مواجه شدند. اما گسترش موسیقی یکی از راه‌های خروجی بود که به آلبانیایی‌ها اجازه می‌داد به راه‌های جدیدی سفر کنند و تصور کنند.

داستان شخصی ترنر از سرسختی و قدرت، زنده ماندن از سال‌ها آزار خانگی برای تبدیل شدن به یک سوپراستار، در میان مردم اروپای شرقی نیز طنین‌انداز می‌شود که در دهه‌های پس از سقوط سوسیالیسم دولتی، چندین درگیری مرگبار و امواج آوارگی را تحمل کرده‌اند. زندگی و موسیقی ترنر میلیون ها نفر را در سراسر منطقه امیدوار کرد.

برای مثال، در یکی از قسمت‌های سریال The Voice در سال 2021، ریتا اورا، خواننده بریتانیایی-آلبانیایی، پس از اجرای کاور ترنر از Proud Mary توسط یکی از شرکت‌کنندگان، گریه کرد. اورا در مورد مبارزات دوران کودکی خود صحبت کرد که در انگلستان بزرگ شده بود و احساس می کرد بسیار متفاوت از مردم اطرافش است. او گفت ترنر الهام بخش و بت او در این دوران سخت است.

گرچه ترنر هرگز برای دیدن مجسمه خود به آلبانی نرسید، اما در طول دوران کاری طولانی خود چندین بار از اروپای شرقی دیدن کرد. او در سال 1975 کنسرتی در بلگراد در یوگسلاوی سابق برگزار کرد و در دهه 1980 در بلغارستان و لهستان کنسرت برگزار کرد. عملکرد آن در لهستان در سال 1981 به ویژه مورد استقبال قرار گرفت زیرا گریز کوتاهی از بحران های خفقان سیاسی و اقتصادی ایجاد کرد.

مطالب جدید  جستجوی والدین 628 کودک جدا شده در مرز ایالات متحده ادامه دارد آمریکا و کانادا

بنا بر گزارش ها، مجسمه ترنر در دورس در طول یک پروژه بازسازی در سال 2022 برداشته شد و هنوز در انتظار انتقال است. علیرغم برداشتن موقت مجسمه – که به خودی خود به یک جاذبه توریستی تبدیل شد و گردشگران زیادی برای عکس گرفتن با آن به تفرجگاه دورس هجوم آوردند – میراث ترنر در آلبانی زنده است.

بازیگران محبوب موسیقی آلبانیایی مانند Era Rusi کاور آهنگ های ترنر مانند The Best را منتشر کرده اند. حتی نسل‌های جوان آلبانیایی‌ها که با نقشی که او در ارتقای روحیه مردم در دهه‌های 1980 و 1990 ایفا کرد، آشنایی ندارند، به نظر می‌رسد به همان اندازه به این خواننده آمریکایی علاقه دارند. در سال 2019، یک شرکت کننده آهنگ پرافتخار ترنر را در برنامه The Voice Kids آلبانی برای مخاطبان مشتاق اجرا کرد. و مردم در سراسر کشور در مراسم عروسی و جمع های خانوادگی به موسیقی ترنر گوش می دهند و می رقصند. موزیک ویدیوهای او همچنان توسط بسیاری در منطقه به طور منظم پخش می شود.

ترنر یک افسانه بود – یک غول. چگونه یک زن سیاه پوست آمریکایی متولد دهه 1930 در جنوب ایالات متحده به این نوع شهرت در اروپای شرقی دست یافت؟ محبوبیت او نشان دهنده استعداد و قدرت صدایش است. اما از سرسختی، اشتیاق و جذابیت پیام قدرت، آزادی و استقامت او نیز سخن می گوید.

طرفداران ترنر این هفته در سوگ مرگ او عزادار هستند، اما بدون شک، با وجود غیبت فیزیکی او، میراث او در آلبانی و سراسر جهان زنده خواهد ماند.

نظرات بیان شده در این مقاله متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس کننده موضع تحریریه الجزیره نیست.