چگونه جنگ در دارفور سودان می تواند ناامنی در غرب آفریقا را بدتر کند | اخبار درگیری

[ad_1]

از زمانی که سودان در اواسط آوریل بین ارتش و یک گروه شبه نظامی وارد درگیری شد، بیشتر توجه بین المللی بر نبرد شدید برای پایتخت، خارطوم متمرکز شد. اما جنگ به استان غربی دارفور، منطقه نظامی خسته از درگیری به وسعت فرانسه نیز گسترش یافته است.

تحلیلگران هشدار می دهند که ناآرامی در آنجا می تواند کشورهای همسایه – به ویژه چاد – را بی ثبات کند و در سراسر منطقه ساحل گسترده تر طنین انداز شود.

رماجی هویناتی، کارشناس موسسه مطالعات امنیتی، به الجزیره گفت: «جنگ در دارفور ممکن است بر تعادل بین جوامع مختلف ساکن در آن سوی مرز تأثیر بگذارد.

او گفت: “اگر جنگ در دارفور تشدید شود، راهی وجود ندارد که از طریق پویایی جامعه به چاد سرایت نکند.”

این منطقه برای چندین دهه منبع تنش بین جوامع عرب و غیر عرب به دلایل متعدد از جمله رقابت برای زمین و آب بوده است. با از سرگیری این درگیری، این خطر وجود دارد که دارفور به کانون تکثیر تسلیحات و بازگشت جنگجویان تبدیل شود، زیرا گزارش‌ها حاکی از آن است که هم سلاح‌ها و هم جنگنده‌های فراتر از مرزهای سودان برای حمایت سریع وارد درگیری بین ارتش و شبه‌نظامیان شده‌اند. ) .

عبور جنگنده ها نیز به معنای تکثیر سلاح است». قبل از این درگیری، این منطقه ای بود که عموماً اسلحه های سبک در آن تردد می کردند. این احتمال وجود دارد که اگر جنگ در سودان پایان یابد یا راه حلی پیدا شود، باید به فکر همه این افرادی باشیم که قصد دارند سلاح در منطقه پراکنده کنند.»

RSF یک دهه پیش تشکیل شد و از شبه نظامیان تحت حمایت دولت موسوم به جنجاوید شکل گرفت که از زمان شروع جنگ در دارفور در سال 2003 به جنایات در دارفور متهم شده است.

مطالب جدید  پاپ می گوید که واتیکان در ماموریت صلح در اوکراین و روسیه مشارکت دارد اخبار جنگ روسیه و اوکراین

در سال‌های پس از تأسیس، عمدتاً توسط نیروهای عرب از چاد (برخی تخمین‌ها تعداد آن را حدود 7000 نفر می‌دانند) حمایت می‌شد که بسیاری از آنها برای دریافت دستمزد بهتر به صفوف آن پیوستند.

حجنتی هشدار داد که حضور آنها در درگیری، آرزوهای صلح محلی و طولانی شدن جنگ در دارفور را تهدید می کند و خاطرنشان کرد که فقر و روابط خویشاوندی عوامل اصلی مهاجرت جنگجویان هستند.

محمد حمدان “همدی” داگالو، رئیس RSF، پیوندهای قومی قوی با جوامع در چاد دارد. این، همراه با ثروت RSF (این گروه معادن پرسود در سودان غنی از طلا را کنترل می کند)، باعث حمایت برخی از مردم محلی از همدی شده است.

در همین حال، با انتشار گزارش‌هایی در اوایل بحران سودان مبنی بر اینکه گروه واگنر، پیمانکار نظامی خصوصی روسی در حال ارائه پشتیبانی تاکتیکی از RSF است، تحلیلگران گفتند که احتمال تبدیل شدن چاد به پایگاهی برای گروه شبه‌نظامی سودانی نیز وعده ناآرامی فرانسه را می‌دهد. قدرت استعماری سابق، مقامات نجامنا، پایتخت چاد را به عنوان یک شریک کلیدی در مهار نفوذ کرملین و گروه های مسلح در منطقه می بیند.

موکاهید دورماز، تحلیلگر ارشد غرب آفریقا در این شرکت مستقر در لندن، گفت: “چشم انداز حمایت واگنر از RSF نه تنها تهدیدی برای رژیم نظامی تحت حمایت فرانسه چاد خواهد بود، بلکه خطر بیشتری برای تبدیل درگیری به یک جنگ نیابتی خواهد داشت.” تجزیه و تحلیل ریسک Verisk Maplecroft.

پس از سقوط معمر قذافی رهبر لیبی در سال 2011، مبارزان قومی طوارق که در کنار او می جنگیدند به مالی بازگشتند تا شورش خود را علیه ارتش ملی تجدید کنند. گروه های تندرو به زودی در منطقه ریشه دوانیدند و شهرهای کلیدی شمالی را تصرف کردند و پایتخت، باماکو را تهدید کردند.

مطالب جدید  دهانشویه می تواند COVID-19 را در 30 ثانیه از بین ببرد: کاوش کنید اخبار

این امر باعث شد فرانسه در ژانویه 2013 عملیات نظامی را آغاز کند که به بیرون راندن شبه نظامیان کمک کرد. با این حال، خشونت در طول سال‌ها تشدید شده است و با وجود حضور هزاران نیروی سازمان ملل و فرانسوی، به فراتر از مرزهای مالی به بورکینافاسو و نیجر گسترش یافته است.

شکست در توقف خشونت منجر به افزایش احساسات ضد فرانسوی در سراسر منطقه شد. و در حالی که فرانسه در سال‌های اخیر نیروهای خود را از مالی و بورکینافاسو به دلیل فشارهای عمومی و سیاسی خارج کرده است، اما همچنان شریک نزدیک دولت چاد است.

اگر چاد به سرنوشت مالی در سال 2012 دچار شود، این رابطه می تواند مورد آزمایش قرار گیرد. هویناتی گفت که اگر مبارزان چادی – مسلح و آزمایش شده در سودان – به خانه بازگردند، این خطر وجود دارد که منجر به درگیری های قومی شود.

از تجربه دارفور، [there] دعوا در جوامع و سطح خشونت بسیار بالاست. ما می توانیم به این نوع شرایط برگردیم [in Chad] اگر مبارزان زیادی وجود داشته باشند که [end up heading] بازگشت به [their local] جوامع،» او گفت.

“این یک خطر واقعی است و [Chadian] دولت به خوبی می داند که ممکن است این اتفاق بیفتد. [The crisis will depend] در مورد اینکه چگونه آن را مدیریت خواهد کرد. اگر [they don’t,] این تنها به درگیری های بین جوامعی که در حال حاضر در چاد و در امتداد مرزهای با سودان داریم می افزاید.

دولت چاد با توجه به روابط پیچیده با شورشیان این کشور در حالت آماده باش قرار دارد. در سال 2021، شورشیان از گروه جبهه تغییر و توافق در چاد در یک حمله ضد دولتی از لیبی وارد کشور شدند که منجر به کشته شدن رئیس جمهور قدیمی ادریس دبی در جریان بازدید نیروهای خط مقدم شد.

مطالب جدید  نخست وزیر ارمنستان موافقت کرد هفته آینده با رهبر آذربایجان در مسکو دیدار کند | اخبار درگیری

به گفته دورماز، جریان تسلیحات به چاد همچنین می تواند درگیری های ویرانگر را در سایر نقاط آفریقای غربی تشدید کند.

او به الجزیره گفت: «اگر چاد وارد هرج و مرج شود، این ترس وجود دارد که کل منطقه ساحل به یک زمین بازی بزرگ برای گروه‌های شبه‌نظامی که با کنترل کانال‌های قاچاق سودآور، شورش‌ها را هدایت می‌کنند، تبدیل شود».

به عنوان مثال، در نیجریه – که از شمال با چاد هم مرز است – دولت با یک شبکه سه جانبه پیچیده از گروه‌های مسلح، راهزنان و افراد مسلح در سراسر کشور می‌جنگد.

ننامدی اوباسی، مشاور ارشد نیجریه در گروه بین‌المللی بحران، گفت: «چاد یک کریدور مستقیم به نیجریه است و فروپاشی امنیت در سودان جریان‌هایی از آوارگان و احتمالاً جنگجویان و تسلیحات را از خارج سودان ایجاد می‌کند که پیامدهای منطقه‌ای احتمالی به نیجریه سرازیر می‌شود». الجزیره گفت.

دورماز گفت که همکاری بین کشورهای غرب آفریقا “برای مهار شورش حیاتی است، اما به اندازه کافی توسط دولت ها بررسی نشده است.”

وی خاطرنشان کرد که کشورهای منطقه باید “اشتراک اطلاعات، آموزش نیروهای امنیتی و اطلاعاتی و عملیات نظامی فرامرزی را افزایش دهند.”

[ad_2]