چگونه جو لوو فراری 1MDB سعی کرد برای آزادی اخبار چینی خود چانه بزند

[ad_1]

رسوایی مالی 4.5 میلیارد دلاری مالزی ، نجیب رزاک ، نخست وزیر پیشین سابق را سرنگون کرد ، وی وی را به دلیل نقش خود در غارت صندوق ثروت این کشور ، در دادگاه تجدیدنظر وی را محکوم و به 12 سال زندان محکوم کرد. 1 مالزی توسعه Berhad یا 1MDB.

بانک سرمایه گذاری بین المللی گلدمن ساکس ، که اغلب غیرقابل لمس قلمداد می شود ، نیز با عدالت روبرو است ، متهم به رشوه دادن به کارمندان فاسد خارجی برای پیروزی در یک تجارت 1 مگابایتی و مجبور به پرداخت میلیاردها دلار به تنظیم کنندگان مالی در سراسر جهان ، از جمله مالزی و ایالات متحده آمریکا.

اما مقامات هنوز بزرگترین ماهی را کشف نکرده اند ، مردی که به طور بالقوه تمام اسرار دقیق مقدار سرقت را پنهان می کند ، چه کسی آن را گرفته و چه کسی آن را اخراج کرده است.

نویسنده وال استریت ژورنال ، بردلی هوپ و تام رایت ، “نهنگ برای میلیاردها دلار” نامیده می شود ، رئیس به اصطلاح رئیس کلاهبرداری کیفری 1MDB ، مالک مالزی ، Low Taek Jho است. وی که توسط مالزی ، ایالات متحده و سنگاپور تحت تعقیب بود ، تقریباً پنج سال است که در حال فرار ، نامرئی و ساکت است.

تنها حضور عمومی وی وب سایت رسمی وی ، jho-low.com است ، جایی که بیانیه های کتبی در اعتراض به بی گناهی وی توسط وکلای وی منتشر می شود.

اما اکنون در تحقیقات ویژه الجزیره ، جو لو: شکار فراری، برای اولین بار شنیده می شود ، که ناامیدانه تلاش می کند با دولت مالزی معامله ای انجام دهد تا از زندان رفتن جلوگیری کند.

وام های میلیاردی

ضبط های جوهو ، که به طور انحصاری توسط الجزیره انجام شده است ، مربوط به یک سری مکالمات تلفنی بسیار آشکار است که وی با دولت سابق مالزی به رهبری ماهاتیر محمد داشته است.

نجیب رزاک نخست وزیر اسبق مالزی پس از پرداخت وثیقه در کوالالامپور در تاریخ 29 ژوئیه سال 2020 دادگاه کوالالامپور را ترک می کند. نجیب در تاریخ 28 ژوئیه به 12 سال زندان به اتهام فساد مالی مربوط به رسوایی چند میلیارد دلاری محکوم شد. منجر به فروپاشی دولت وی دو سال زودتر شد [File: Mohd Firdaus/NurPhoto via Getty Images]

آنها در هفته ها و ماه ها بلافاصله پس از پیروزی قانع کننده دولت در برابر نجیب رزاک در ماه مه 2018 اتفاق افتاد. در آنها ، فراری که به هم توطئه گران خیانت کرده بود ، به دیگران نیز پیشنهاد می کرد که در حال فرار باشند ، به عنوان شاهد بالقوه در پرونده های 1MDB ، و از رشد شکایت داشتند هزینه های وکالت. احساس حق و عدم پشیمانی او در معرض دید قرار گرفته است.

وی گفت: “من اعتقاد ندارم كه هیچ خطایی انجام شده باشد” ، سپس اظهار داشت كه او به سادگی از 1MDB میلیاردها وام گرفته است تا از جمله سایر املاك و مستغلات لوكس در سراسر جهان ، شاهكارهای هنری ، یك هواپیمای شخصی و یك مگا را بخرد. – قایق بادبانی ، نیازی به ذکر نیست که شامپاین کریستال به ارزش میلیون ها دلار.

“همه اینها در نهایت وام بود ، به طور مستقیم یا غیرمستقیم ، اما در پایان من فکر می کنم زمان آن فرا رسیده است ، ما می خواهیم در عوض همکاری به بازگرداندن این دارایی ها کمک کنیم و عمر را طولانی کنیم ، بدون اینکه بدانیم که ما خواهیم بود مورد آزار و اذیت قرار گرفت. “

“این خنده دار است.”

دبرا لا پروو ، نماینده سابق FBI ، که در مراحل اولیه تحقیقات 1MDB درگیر بود و اکنون بازپرس ارشد سازمان غیردولتی The Sentry است ، جو لو را به طور کامل آزاد می کند.

“اگر هیچ تخلفی انجام نمی شد ، مردم دارایی ها را پس نمی دادند ، درست است؟” هیچ دارایی توقیفی وجود نخواهد داشت. او خنده دار است. به هر حال ، اگر مدام دروغ بگویم ، شاید کسی به من باور کند. “

بیل مک موری ، نماینده ویژه FBI که از سال 2015 تحقیقات 1MDB را رهبری کرده و اکنون با 5 Stones Intelligence کار می کند ، در گناه جوهو شکی ندارد.

وی گفت: “ما بسیار مطمئن هستیم که قادر خواهیم بود جو لوو و موقعیت او را در این طرح ثابت کنیم.”

جواهراتی به ارزش نیم میلیارد دلار

جو لو به شدت سرقت 1MDB را به گردن نخست وزیر سابق نجیب ، که در زمان دزدیده شدن میلیاردها میلیارد دلار از صندوق ثروت دولت ، وزیر دارایی نیز بود ، مقصر می داند و ادعا می کند: “من هیچ اختیاری برای تصمیم گیری ندارم … این این یک واقعیت مشهور است که … کلیه مصوبات باید توسط وزیر دارایی تأیید شود. “

قایق تفریحی لوکس Equanimity متعلق به جو لوو ، سرمایه دار پنهانی مالزیایی ، در 7 اوت 2018 به ترمینال سفر دریایی Boustead در بندر کلنگ ، مالزی آورده شد. [File: Lai Seng Sin/Reuters]

وی همچنان به یافته های وزارت دادگستری ایالات متحده مبنی بر اینکه بیشتر از 1 میلیارد دلار که به حساب بانکی شخصی نجیب رزاق رسیده بود ، 1MDB بود ، اضافه نشده است ، و این هدیه پادشاه فقید سعودی عبدالله نیست ، مانند نخست وزیر سابق همچنان ادعا می کند.

“واقعیت این است که ملک عبدالله واقعاً موافقت کرد که بدهد درست است [a] کمک مالی نخست وزیر ، اما این قسمت کوچکی از اکثریت بود ، “می گوید جو لو.

اما شاید خیره کننده ترین ادعای جو لو در مورد نجیب 1 میلیون دلار هزینه شده برای جواهرات برای همسر نخست وزیر سابق روزمچ منصور باشد. وزارت دادگستری آمریكا خرید لو الماس صورتی 27 میلیون دلاری Rosmach توسط جو لوو را به طور مفصل مستند كرده است ، اما به گفته این فراری ، تعداد بیشتری از آنها برای او خریداری شده است.

در واقع ، او می گوید ، ارزش “نیم میلیارد دلار شمال”. وی افزود: “این مبلغ هنگفتی بود.”

مشارکت ابوظبی

جو لو سپس شرکای تجاری 1MDB را در خاورمیانه درگیر کرد. دولت ابوظبی در مورد دست داشتن وی در رسوایی 1MDB سکوت می کند ، اما رهبر ادعای کلاهبرداری مالی ادعا می کند که پایتخت امارات متحده عربی همدست بوده است.

“واقعیت این است که مردم ابوظبی پول گرفتند. بحثی که من با آنها قطع کردم این است ، ببینید ، هرچه من با DOJ حل و فصل می کنم [Department of Justice] که برای پرداخت 1 مگابایت اوراق قرضه استفاده می شود ، همه شما باید با همان مقدار که احتمالاً نزدیک به یک میلیارد دلار است ، مطابقت داشته باشید. “

موتورسواران هنگام توسعه صرافی Tun Razak در کوالالامپور ، مالزی در 3 فوریه 2016 ، از یک بیلبورد 1MDB عبور می کنند. [File: Olivia Harris/Reuters]

در زمان های مختلف در طی مکالمات تلفنی ، جو لو اعلام کرد که در چین است و در مورد امکان ملاقات در هنگ کنگ یا ماکائو بحث و گفتگو کرد. اما پس از آن ، وقتی محققان از مالزی 1MDB جلسه ای را در ماكائو ترتیب دادند ، وی روز قبل به امارات متحده عربی گریخت.

“می دانید ، به دلیل کل دستور دستگیری ، مردم امارات متحده عربی فکر نمی کردند که این ایمن است ، بنابراین من [have] او نشان می دهد كه من تازه وارد دبی شدم و ادامه داد كه چطور “امارات متحده عربی فوق العاده پارانوئید است ، بنابراین به نظر من گرفتن مجوز ملاقات برای من یک چالش خواهد بود.”

کمک دولت سطح بالا

جو لوو دو گزارش قرمز از اینترپل علیه خود دارد که توسط سنگاپور در سال 2016 و مالزی در ژوئن 2018 صادر شده و همچنین یک دستور بازداشت فعال در ایالات متحده دارد. وی همچنین گذرنامه مالزی خود را گرفت و گذرنامه هایی را که از سنت کیتس و قبرس خریده بود باطل کرد ، اما به نظر نمی رسد توانایی حرکت او محدود باشد.

قبل از انتخابات 2018 مالزی ، او به طور منظم با هواپیماهای شخصی وارد تایلند می شد و آن را ترک می کرد. در سپتامبر 2019 ، او به کویت پرواز کرد.

الجزیره اسناد رسمی مجوز پرواز را تأیید کرده است که گزارش های قبلی آسیا تایمز مستقر در هنگ کنگ را تأیید می کند که در نوامبر 2019 با یک جت Gulfstream از بانکوک به دبی پرواز کرد و به مدت سه روز در احمدآباد هند متوقف شد. طبق اسناد و مدارک ، وی با پاسپورت نامعلوم از کشور دیگر کارائیب ، گرانادا ، در سفر بود.

علی رغم گزارش های قرمز رنگ از سوی اینترپل علیه جو لو ، پلیس مالزی می گوید که مقامات از ورود یا ترک وی به این کشورها مطلع نشده اند.

بیل مک موری به الجزیره گفت که تنها راهی که جو لوو توانست به سفر ادامه دهد “از طریق فساد و کمک های فوق العاده زیاد دولتی” بود.

اما مأمور سابق FBI هنوز امیدوار است که این نهنگ را بخواند. وی گفت: “اگر وی منابع كامل یك یا چند دولت را برای كمك به او در حفظ وضعیت پناهندگی خود داشته باشد ، این امر می تواند دشوار باشد اما غیرممكن نیست.”

پلیس مالزی به طور قاطع اعلام کرده است که می داند جو لو در ماکائو زندگی می کند اما چین این موضوع را به طور جدی رد می کند. برخی منابع در مالزی و ماکائو به الجزیره تأیید کرده اند که فرد فراری حداقل از فوریه 2018 در یک خانه متعلق به یکی از اعضای ارشد حزب کمونیست چین در پایتخت قمار آسیا زندگی می کند.

برای شنیدن مطالب بیشتر از مرد تحت تعقیب مالزی ، جو لوو: شکار فراری الجزیره را از 16 نوامبر ساعت 20 به وقت گرینویچ تماشا کنید.[ad_2]

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>