کارناتاکا هاله شکست ناپذیری مودی را در هم شکست | سیاست


پس از اینکه ایالت جنوبی کارناتاکا در انتخابات پارلمانی اخیراً برگزار شد، حزب برتری طلب هندو بهارتیا جاناتا را برکنار کرد و حزب کنگره را انتخاب کرد، چشم انداز سیاسی هند با احتمالات جدیدی زنده است.

شکست قاطع BJP در کارناتاکا به این معنی است که تمام جنوب هند اکنون از حاکمیت BJP رها شده است – امیدهای حزب نخست وزیر نارندرا مودی برای استفاده از ایالت به عنوان دروازه خود به سمت بخشی از کشوری که عمدتاً نتوانسته است در آن به پیروزی برسد، از بین می برد. این یک توبیخ کوبنده برای BJP است که گفته است می خواهد هند را از شر کنگره خلاص کند.

شکست حاوی پیام های دیگری است. نمی توان فراموش کرد که تجمعات و تظاهرات متعدد مودی در کارناتاکا بر این متمرکز بود که بارها و بارها به رای دهندگان بگوید که کنگره باید به خاطر توهین به او مجازات شود. بنابراین مودی انتخابات را به یک رفراندوم برای خودش تبدیل کرد. او رد شد.

در اکثر حوزه‌هایی که او در آن مبارزات انتخاباتی انجام داد، حزب او شکست خورد و تصویری که به دقت ساخته شده بود از شکست‌ناپذیری وی را تضعیف کرد. او سعی کرد با پرکردن تصاویری از تظاهراتی که به مهاجران هندی در استرالیا آمده بود، توجه عمومی را منحرف کند، اما آسیب وارد شد.

به رهبری مودی، BJP کمپینی را راه اندازی کرده بود که به شدت به سوت سگ ها و اشاره مستقیم به مسلمانان متکی بود و بزرگترین اقلیت مذهبی هند – 200 میلیون نفر – را به عنوان یک تهدید به تصویر می کشید. مودی همچنین از یک فیلم بسیار بحث برانگیز و اسلام هراسانه استفاده کرد که به صورت استراتژیک در طول مبارزات انتخاباتی منتشر شد. اما آن هم رد شد.

مطالب جدید  در پس زمینه بحران سودان، نبرد اطلاعاتی | تعارض

تاکید مجدد حزب کنگره بر عزم سکولار خود در طول مبارزات انتخاباتی بسیار مهم بوده است، از جمله پیشنهاد آن مبنی بر ممنوعیت باجرنگ دال، یکی از ستیزه جوترین شاخه های Rashtriya Swayamsevak Sangh، سازمان مادر برتر هندو BJP. مسلمانان و مسیحیان که مدت‌ها از خشونت باجرنگ دال رنج می‌برند، این امر را مسلم می‌دانستند که بدون توجه به حزب سیاسی در قدرت، باید با این خشونت زندگی کنند.

دیگر نه.

دولت جدید کنگره در این ایالت اعلام کرده است که تصمیم دولت قبلی BJP مبنی بر ممنوعیت پوشیدن حجاب در موسسات آموزشی را لغو خواهد کرد، اقدامی که به مسلمانان اطمینان داد که حقوق فرهنگی آنها محافظت و رعایت خواهد شد. پریانک خارگ، وزیر دولت جدید، همچنین گفت که ممنوعیت جنجالی کشتار گاو مورد بازنگری قرار خواهد گرفت: این ممنوعیت توسط دولت برکنار شده BJP برای آزار و اذیت و آزار مسلمانان استفاده شد، اما به اقتصاد روستایی نیز آسیب رساند.

بازگشت حاکمیت قانون واقعاً خوشایند است. اما این یک چالش بزرگ برای دولت جدید خواهد بود که کشور را از سم اکثریتی که دولت قبلی به جامعه کارناتاکا تزریق کرده بود، پاک کند. و اینکه چگونه موفق می‌شود یا شکست می‌خورد سرنخ‌های حیاتی در مورد مبارزه‌ای که بقیه هند برای جبران از دست دادن هویت ملی و سکولار خود از زمان روی کار آمدن مودی در سال 2014 با آن روبرو هستند، ارائه می‌کند.

از این گذشته، نه تنها باجرانگ دال، بلکه خود BJP – به همراه سازمان‌های برادرانه و شبکه‌های غیررسمی متعددش – شبانه روز تلاش می‌کنند تا جوامع هندو را به یک بلوک واحد ضد اقلیت تبدیل کنند. با این حال، حتی پیگرد قانونی قانون اساسی هند توسط دولت ایالتی، زندگی روزمره اقلیت های مذهبی را بسیار آسان تر می کند.

مطالب جدید  صخره بزرگ سد در استرالیا به دلیل تغییر آب و هوا "حیاتی" است استرالیا

این تنها شکست BJP نیست که مهم است، بلکه پیروزی قاطع کنگره نیز مهم است، زیرا بسیاری از تحلیلگران شروع به حذف حزب بزرگ قدیمی هند کرده اند. این امر روحیه حزب را در ایالت های مادیا پرادش، چاتیسگار و راجستان، جایی که قرار است انتخابات پارلمانی اواخر امسال برگزار شود، تقویت خواهد کرد.

انتخابات کارناتاکا همچنین مهری بر اختیارات مالیکارجون خارگ، رئیس جدید حزب کنگره گذاشت. رهبری او از جبهه در طول مبارزات انتخاباتی برای کسانی که استدلال می کردند که او صرفاً دست نشانده خانواده نهرو-گاندی است که در اکثر 75 سال گذشته بر حزب کنگره – و در واقع سیاست هند – تسلط داشته است، اشتباه بود.

خارگه، یک دالیت، نقش رهبری را در روند تشکیل دولت در ایالت ایفا کرد و به عنوان رهبر تیم ظاهر شد. او سخنوری بی باک است که به نظر می رسد سازماندهی حزبی را که قبلاً از بسیاری جهات سرگردان به نظر می رسید معنا بخشیده است.

عواقب آن عالی است.

کنگره تنها حزب سیاسی با حضور تمام هندی است که می تواند در BJP شرکت کند. به حاشیه رانده شدن و تخریب آن باعث می شود ائتلاف احزاب اپوزیسیون در هنگام انتخاب دولت ملی بعدی خود در انتخابات پارلمانی 2024 برای رای دهندگان قابل اعتماد جلوه کنند.

این پیروزی برای احزاب منطقه ای نشان داد که چرا اگر کنگره می خواهد جایگزین معتبری برای BJP ارائه دهد، باید نقطه اتکای هر جبهه ملی مخالف باقی بماند.

با این حال، موانع پیش روی اپوزیسیون ملی بسیار و بسیار زیاد است. اولین مورد فروپاشی استقلال نهادهای قانون اساسی – از کمیسیون انتخابات از طریق دادگاه ها و سازمان های مجری قانون است. این نهادهای مقدس سابق، به جای فراهم کردن زمینه بازی برابر و ایفای نقش به عنوان کنترل و تعادل در برابر قوه مجریه، امروزه پوسته های توخالی شده ای هستند که به طور فزاینده ای، اغلب آشکارا، نسبت به BJP طرفدار می شوند.

مطالب جدید  به طور عادی فزاینده: سلاح هایی که در خارج از مراکز شمارش مشاهده می شوند آمریکا و کانادا

رسانه های جریان اصلی علیه اپوزیسیون کارزار می کنند و حزب حاکم را تبلیغ می کنند. سرمایه گذاران شرکتی – که رسانه ها را نیز کنترل می کنند – هنوز BJP را ترک نکرده اند و بخش عمده ای از بودجه انتخابات به حزب مودی می رسد، در حالی که اپوزیسیون کمبود بودجه دارد.

در سال آینده، هند شاهد افزایش لفاظی‌های ضد مسلمانان و ضد اقلیت‌ها خواهد بود. این یک برنامه انتخاباتی آزمایش شده برای BJP است. مردم کارناتاکا نشان داده اند که جذابیت سکولار هنوز هم می تواند گوش پیدا کند و به صداها تبدیل شود. سوال بزرگ این است که آیا بقیه هند به الگوی جنوب توجه خواهند کرد و در بازسازی هند به عنوان کشوری با حقوق برابر برای همه به آن خواهند پیوست.

نظرات بیان شده در این مقاله متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس کننده موضع تحریریه الجزیره نیست.