کینگ می گوید تایلند وقتی به هوادارانش سلام می کند “کشوری سازش” است تایلند


اظهارنظرهای بی سابقه ای در پی اعتراضات ماهها خواستار استعفای نخست وزیر و اصلاحات در سلطنت صورت گرفت.

پادشاه ماها واجیرالونگ کورن یکشنبه شب در اظهارنظرهای بی سابقه تایلند را “کشوری سازش” خواند ، که طی آن پادشاه یک بار غیرقابل دسترسی پس از ماه ها اعتراض به خواستار اصلاحات در سلطنت ، به تمام تایلندی ها “عشق” اعلام کرد.

این حاکم 68 ساله در هنگام پیاده روی در میان هزاران نفر با پیراهن زرد – به عنوان رنگ سلطنتی – که در نزدیکی کاخ بزرگ منتظر مانده بودند و با در دست داشتن پرتره هایی از پادشاه واجیرالونگ کورن و ملکه سوتیدا ، اظهار نظر می کرد.

پادشاه در پاسخ به سوال خبرنگار کانال 4 نیوز انگلیس که از ده ها هزار معترض ضد دولتی خواستار اصلاح نظام سلطنتی چه می گفت ، گفت: “ما آنها را به یک اندازه دوست داریم. “

وی در پاسخ به این سال که آیا جایی برای سازش وجود دارد ، افزود: تایلند کشور سازش است.

نظرات به رسانه ها به دلیل پروتکل های سختگیرانه در مورد خانواده سلطنتی و قوانین سختگیرانه افترا ، نادر است.

وجیرالونگ کورن ، که بیشتر وقت خود را در آلمان می گذراند ، در حالی که جمعیت شعار می دهد ، “ما وفادارانه زندگی خواهیم کرد ، با وفاداری می میریم” و “زنده باد شاه!” ، سایر اعضای خانواده سلطنتی ، از جمله همسرش ، در خارج از کاخ به او می پیوندند.

هزاران هوادار پادشاه Maha Vajiralongkorn تایلند و ملکه سوتیدا در مقابل کاخ بزرگ بانکوک در انتظار آنها هستند [Royal Household Bureau/Handout via Reuters]

یوتاتیپ سیریهان ، 21 ساله ، رهبر معترضین به رویترز گفت: “احساس می کنم آنها فقط کلمات هستند. کلمه مصالحه برعکس آنچه واقعاً اتفاق افتاده است … مانند آزار و اذیت و استفاده از زور و استفاده از قانون. “

کاخ در مورد اعتراضاتی که با خواستار استعفای نخست وزیر پرایوت چان اوچا قبل از شکستن تابوهای دیرینه آغاز شده و خواستار کاهش قدرت پادشاه بود ، اظهار نظر رسمی نکرد.

تماس ها را اصلاح کنید

معترضین می خواهند تغییراتی را که به شخص سلطنتی امکان کنترل شخصی برخی واحدهای ارتش و ثروت کاخ به ارزش دهها میلیارد دلار را داده ، برگردانند.

آنها از اقامت طولانی مدت پادشاه در آلمان انتقاد كردند و شاهنشاهی را متهم كردند كه با پذیرش كودتائی مانند کودتایی كه پرایوت در سال 2014 قدرت را به دست گرفت ، اجازه دهها سال سلطه نظامی را داده است.

همسر سلطنتی نجیب تایلند Sinenat Wongwajirapakdi نیز در مقابل کاخ به استقبال هواداران رفت [Athit Perawongmetha/Reuters]

بزرگترین اعتراضات ده ها هزار نفر را به خود جلب کرد. تخمین رسمی برای جمعیت روز یکشنبه وجود ندارد ، اما خبرنگاران رویترز تعداد آنها را بیش از 10 هزار نفر تخمین می زنند.

رهبر سلطنت طلب Warong Dechgitwiggrom ، که سعی دارد مردم را برای مخالفت با معترضین جمع کند ، گفت که پادشاه به او گفته است “به درک حقیقت کمک کن”.

پادشاه فوق العاده ثروتمند تحت حمایت تجارت و میلیاردرهای پادشاهی با نفوذ بی نظیر در هر جنبه از جامعه تایلند قرار دارد.

دولت پرایوت ماه گذشته اعتراضات را ممنوع و بسیاری از برجسته ترین رهبران را دستگیر کرد ، اما اقدامات اضطراری یک هفته پس از اعمال آنها با پیوستن افراد بیشتر به اعتراضات برداشته شد.

پس از آنکه پلیس گفت در پایان بازداشت مجدداً دستگیر شده اند ، سه رهبر معترض عالی رتبه در آخر هفته به بیمارستان منتقل شدند. یکی از آنها توسط پلیس در صحنه هایی دستگیر شد که خشم معترضین را برانگیخت.

پرایوت گفت که استعفا نخواهد داد و اتهامات انتخاباتی سال گذشته را که به نفع او تنظیم شده بود رد کرد.

پرنسس تایلندی سیریواناوری ناریاتان در کاخ بزرگ در بانکوک به سلطنت طلبان خوش آمد گفت [Athit Perawongmetha/Reuters]

تظاهرات فزاینده زور توسط سلطنت طلبان – و همچنین شعارهای آنلاین در حال رشد علیه فعالان دموکراسی خواه – نگرانی ها را درباره خشونت در خیابان ها افزایش می دهد.

تایلند با جنبش های قبلی طرفدار دموکراسی که توسط ارتش به زور سرکوب می شود ، با خونریزی سیاسی بیگانه نیست.Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>