گروه حقوق مصر گفت که عضو سوم در کمتر از یک هفته دستگیر شده است خاورمیانه


گروه گفت که گاسر عبدالرازک ، مدیر اجرایی ابتکار مصر برای حقوق شخصی ، از خانه اش به مکان نامعلومی منتقل شد.

یک گروه برجسته حقوق بشر مصر گفته است که ماموران امنیتی مدیر اجرایی آن را دستگیر کرده اند ، عضوی سوم که علی رغم انتقادات بین المللی برای کمتر از یک هفته بازداشت خواهد شد.

ابتکار حقوق شخصی مصر (EIPR) اواخر روز پنجشنبه گفت: “گاسر عبدالرازک توسط نیروهای امنیتی از خانه خود در معادی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.” وی جزئیات بیشتری بیان نکرد.

روز یکشنبه ، نیروهای امنیتی مصر مدیر دفتر این گروه ، محمد بشیر را به اتهام “پیوستن به یک گروه تروریستی” و “انتشار اخبار جعلی” دستگیر کردند.

سه روز بعد ، روز چهارشنبه ، کریم انارا ، مدیر دادگستری کیفری در EIPR ، هنگام تعطیلات در استراحتگاه دریای سرخ داهاب در سینای جنوبی دستگیر شد.

این گروه در توییتر خود اعلام کرد که وی توسط مأموران امنیتی به مکانی نامعلوم منتقل شد و افزود که به وی دستور داده شده است که به مدت 15 روز بازداشت شود تا زمان تحقیقات.

این دستگیری ها پس از بازدید دیپلمات های ارشد در 3 نوامبر برای اطلاع رسانی در مورد وضعیت حقوق بشر از EIPR صورت گرفت.

EIPR گفت که از دادستان امنیت کشور در مورد کار این سازمان و بازدید “تعدادی از سفرا و دیپلمات ها” برای بحث درمورد حقوق بشر در اوایل ماه جاری ، از بشیر س byال شد.

بازداشت موقت طبق قوانین مصر می تواند تا دو سال طول بکشد ، اما این مدت اغلب تمدید می شود.

ایالات متحده ، متحد نزدیک مصر ، گفت که “نسبت به بازداشت ها” بسیار نگران است.

دفتر حقوق بشر وزارت امور خارجه در توئیتر گفت: “ایالات متحده معتقد است که همه مردم باید در بیان عقاید خود آزاد باشند و با صلح ایستادگی کنند.”

دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریكا كاملاً پشت عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر ایستاده است ، كه گفته می شود وی او را “دیكتاتور مورد علاقه من” خوانده است ، اما جو بایدن رئیس جمهور منتخب اعلام كرد كه موضع قاطع تری در مورد حقوق بشر خواهد گرفت.

نمایندگان حزب دموکرات بایدن از دستگیری خشمگین شده و خواستار آزادی سریع فعالان از مصر شده اند.

مارک پوکان ، نماینده مشترک شورای مترقی کنگره گفت: “ما نمی توانیم سکوت کنیم زیرا مدافعان حقوق بشر مورد هدف قرار گرفته و بازداشت می شوند.”

گروه های مدافع حقوق بشر تخمین می زنند که حدود 60،000 زندانی در مصر زندانی سیاسی باشند.

این شامل فعالان سکولار ، روزنامه نگاران ، وکلا ، دانشگاهیان و دانشمندان اسلامی است که در سرکوب گسترده علیه مخالفان رئیس جمهور السیسی دستگیر شدند.

مصر بارها ادعاهای نقض حقوق بشر را رد کرده است.

اوایل این ماه ، سامه شکری ، وزیر امور خارجه ، در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی با ژان ایو لودریان ، همتای فرانسوی خود اصرار داشت که بازداشت ها در مصر فقط در چارچوب قانونی است.

وی در پاسخ به س aال خبرنگاری درباره زندانیان سیاسی محبوس در زندان های مصر گفت: “هیچ بازداشت خودسرانه ای وجود ندارد ، فقط بازداشت طبق قانون وجود دارد.”Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>