گزارش سازمان امنیت و همکاری اروپا: رای گیری در بلاروس “غیرشفاف ، آزاد یا منصفانه” بود اروپا


در گزارشی که انتخابات و سرکوب های بعدی را بررسی می کرد ، “به دلیل بی نظمی در تمام مراحل پروسه” خواستار انتخابات مجدد شد.

نقض “گسترده” حقوق و شکنجه در بلاروس توسط سازمان نظارت بر انتخابات که خواستار اجرای مجدد نظرسنجی های ریاست جمهوری این کشور است ، الكساندر لوكاشنكو ، رئیس جمهور اعلام كرد پیروزی ، محكوم شده است.

گزارشی درباره انتخابات و سرکوب متعاقب آن توسط مقامات ، که روز پنجشنبه توسط سازمان امنیت و همکاری اروپا (OSCE) منتشر شد ، می گوید نقض حقوق بشر “بزرگ و منظم شناسایی شده و بدون شک اثبات شده است”.

این رأی “مات ، آزاد یا منصفانه” بود و توصیه می شد نتیجه “به دلیل بی نظمی در تمام مراحل پروسه” لغو شود و از بلاروس خواستار “برگزاری انتخابات ریاست جمهوری جدید بر اساس استانداردهای بین المللی” شود.

لوكاشنكو در انتخابات اعلام پیروزی كرد ، اما از آن زمان تاكنون دهها هزار معترض مخالف در موجی از اعتراضات به خیابانها ریخته اند.

رهبر 66 ساله ، با حمایت روسیه ، علی رغم تجمع گسترده خواستار استعفا و تحویل قدرت به نامزد اصلی مخالفت ، سوتلانا تیخانوسکایا ، که به همسایه لیتوانی پناهنده شده است ، از کناره گیری خودداری کرد.

حامیان مخالف بلاروس ، عمدتا مستمری بگیران ، در تجمع برای رد نتایج انتخابات ریاست جمهوری و خواستار رئیس جمهور الكساندر لوكاشنكو برای استعفا در مینسك ، بلاروس [File: Reuters]

این گزارش به درخواست 17 کشور از جمله فرانسه ، انگلستان و ایالات متحده تهیه شده است.

این بر اساس 700 مدرک ارائه شده است ، اما گزارشگر تهیه کننده گزارش قادر به سفر به بلاروس نبود زیرا مینسک از همکاری در تحقیقات خودداری کرد.

وزیر امور خارجه انگلیس ، دومینیک راآب گفت که یافته های گزارش “محکومیت رژیم لوکاشنکو” است.

جیمز گیلمور ، سفیر ایالات متحده در سازمان امنیت و همکاری اروپا گفت “این بسیار حیرت انگیز است که سرویس های امنیتی بلاروس با همشهریان خود چنین رفتاری غیرقابل قبول خواهند داشت ، و حتی تکان دهنده تر اینکه چنین قانون گریزی و بی رحمی بدون مجازات اتفاق می افتد.”

در این گزارش آمده است: “حدود 1500 نفر قبل از انتخابات و بیش از 10 هزار نفر پس از انتخابات در سرکوب اعتراضات مسالمت آمیز دستگیر شدند.”

از جمله موارد سو abuseاستفاده ذکر شده یکی از زوجینی است که برای یافتن پسر خود به کلانتری رفته و بازداشت ، ضرب و شتم و مجبور به لباس پوشیدن شده است.

در این گزارش آمده است که این زنان “توسط ضرب و شتم و تهدید به خشونت جنسی شکنجه شده اند”.

سوتلانا تیخانوفسکایا ، کاندیدای اصلی مخالفت بلاروس ، به لیتوانی همسایه پناهنده شده است [File: Ritzau Scanpix/Reuters]



Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>