یمن در معرض “خطر قریب الوقوع” بزرگترین قحطی جهان طی چند دهه اخیر است: سازمان ملل | یمن


هشدار گوترش هنگامی اعلام شد که ایالات متحده تهدید به قرار گرفتن در فهرست سیاه حوت ها کرد و این نگرانی را برای انسداد منابع کمک ایجاد کرد.

آنتونیو گوترش ، دبیرکل سازمان ملل هشدار داد ، یمن جنگ زده در معرض خطر قریب الوقوع قحطی شدید در دهه های گذشته است.

گوترش روز جمعه به این کشور گفت که “بدون اقدام فوری ، میلیونها نفر جان خود را از دست داده اند” ، که از یک جنگ پنج ساله بین هوتوها و نیروهای دولتی مورد حمایت ایران جان سالم به در برده است.

هشدار گوترش هنگامی اعلام شد که ایالات متحده تهدید کرد که گروه هوتو را به عنوان بخشی از کارزار “حداکثر فشار” علیه تهران در لیست سیاه قرار می دهد.

کارگران بشردوستی ابراز نگرانی کرده اند که چنین اقدامی از رسیدن کمک های امدادی به کشور جلوگیری کرده و اوضاع را در یمن بدتر می کند.

گوترش در اظهارات خود فقط به طور غیرمستقیم به این احتمال اشاره کرده است.

وی گفت: “من از همه کسانی که نفوذ دارند می خواهم که برای جلوگیری از یک فاجعه فوری در مورد این مسائل اقدام کنند و همچنین من می خواهم که همه از انجام اقدامی که می تواند شرایط دشوار را بدتر کند ، خودداری کنند.” .

گوترش گفت که دلایل افزایش تهدید قحطی شامل کاهش شدید بودجه برای برنامه کمک هماهنگ شده توسط سازمان ملل ، بی ثباتی پول یمن و کشورهای متخاصم است که “موانعی” را بر سازمان های امدادرسانی تحمیل می کنند.

ائتلاف نظامی به رهبری سعودی در سال 2015 در یمن مداخله کرد و از نیروهای دولتی که با گروه حوثی می جنگند حمایت کرد. این ائتلاف توسط قدرتهای غربی ، از جمله ایالات متحده پشتیبانی می شود.

شورشیان هوتوس پس از یک جنگ شدید که بدترین بحران انسانی جهان را ایجاد کرد ، صنعا و بسیاری از مناطق شمالی یمن را کنترل کرده اند.

یمنی های معمولی می توانستند قیمت آن را بپردازند

تعریف شورشیان به عنوان یک گروه “تروریستی” به این معنی است که بسیاری از کشورها در تعامل با هوتوها مشکل دارند.

ممکن است تأثیر بر روی هوتوها ، که در حال حاضر تحت تحریم های ایالات متحده هستند ، محدود باشد ، اما یمنی های عادی می توانند هزینه را بپردازند ، به دلیل کمبود بودجه در طی همه گیری ویروس کرونا ، خسارت اضافی به برنامه های کمک از قبل کاهش یافته است.

گروه های بشردوستانه می گویند ، همه چیز از برخورد با نمایندگان Hutu ، پردازش مالیات ، استفاده از سیستم بانکی ، پرداخت حقوق کارمندان بهداشت ، خرید غذا و سوخت و سازماندهی خدمات اینترنتی می تواند تحت تأثیر قرار گیرد.

یک دیپلمات ارشد غربی گفت که تعریف ایالات متحده از حسین (ع) “مطمئناً به پیشرفت در یمن کمک نمی کند.”

این دیپلمات که خواست نامش فاش نشود گفت: “آنها احتمالاً می خواهند همه کارها را برای افزایش فشار بر ایران انجام دهند.”

مقامات سازمان ملل متحد در تلاشند تا مذاکرات صلح را برای پایان دادن به جنگ احیا کنند ، زیرا رنج کشور در اثر فروپاشی اقتصادی و ارزی و بیماری همه گیر COVID-19 بیشتر می شود.

سازمان ملل متحد یمن را بزرگترین بحران انسانی در جهان توصیف می کند که 80٪ افراد نیازمند آن هستند.

مارک لوکاک ، رئیس کمک های سازمان ملل متحد گفت که سازمان ملل متحد برای عملیات بشردوستانه خود در یمن کمتر از نیمی از نیاز امسال – حدود 1.5 میلیارد دلار – دریافت کرده است. سال گذشته 3 میلیارد دلار درآمد کسب کرد.Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>