23 راکت به کابل پایتخت افغانستان اصابت کرد ، 8 غیرنظامی کشته شدند | آسیا


دست کم هشت غیرنظامی در این حمله گستاخانه کشته و ده ها تن دیگر زخمی شدند زیرا طالبان منکر این درگیری شدند.

شلیک موشک به منطقه بسیار مستحکم سبز ، جایی که بسیاری از سفارتخانه ها و شرکت های بین المللی در کابل ، پایتخت افغانستان مستقر هستند ، برخورد کرد و روز شنبه حداقل هشت غیرنظامی کشته و ده ها تن دیگر زخمی شدند.

طارق آریان ، سخنگوی وزارت کشور ، با بیان اینکه تروریست ها موشک ها را بر روی یک کامیون کوچک سوار کرده و آنها را پرتاب کرده اند ، افزود: تحقیقات در حال انجام است تا مشخص شود که چگونه وسیله نقلیه به داخل شهر شناسایی نشده است.

آریان با اشاره به اینکه هزینه نهایی تغییر می کند ، گفت: “براساس اطلاعات اولیه ، هشت نفر شهید و 31 نفر دیگر زخمی شدند.”

فردوس فرامرز ، سخنگوی پلیس کابل ، همین هزینه ها و جزئیات را تأیید کرد.

برخی از ساکنان از این پوسته ها فیلم گرفته و در شبکه های اجتماعی منتشر کردند. چندین تصویر در حال چرخش در فیس بوک ، اتومبیل های آسیب دیده و یک سوراخ در کنار یک ساختمان را نشان می دهد.

جنگجویان طالبان که با دولت مورد حمایت خارجی در کابل می جنگند ، دخالت در این حمله را انکار کرده و گفته اند که “در ملا public عام کورکورانه شلیک نمی کنند”.

ذبیح الله مجاهدین سخنگوی طالبان با استفاده از نام شورشیان برای افغانستان گفت: “حمله موشکی به شهر کابل هیچ ارتباطی با مجاهدین امارت اسلامی ندارد.”

این رگبار آژیرهای هشدار دهنده صادر شده توسط سفارت را فرستاد و دو روز قبل از كنفرانس بزرگ اهداكنندگان برای افغانستان در ژنو ، سوئیس برگزار شد.

وزارت کشور همچنین گفت که دو انفجار کوچک یک “بمب چسبنده” در اوایل روز شنبه گزارش شد ، از جمله یک مورد که به یک ماشین پلیس برخورد کرد و یک افسر پلیس را کشت و سه نفر دیگر را زخمی کرد.

افسران پلیس پس از اصابت موشک به مناطق مسکونی در روز شنبه در کابل محافظت می کنند [Omar Sobhani/Reuters]

از زمان متوقف شدن گفتگوهای صلح بین دولت افغانستان و طالبان ، حملات توسط آن و دیگر گروه های مسلح به ویژه در پایتخت که محل زندگی بیش از پنج میلیون افغان است ، افزایش یافته است.

نمایندگان خبرگزاری فرانسه روز جمعه گفتند که انتظار می رود در روزهای آینده دستیابی به موفقیت در مذاکرات انجام شود. وزارت امور خارجه آمریکا اواخر جمعه اعلام کرد که وزیر امور خارجه مایک پمپئو روز شنبه با مذاکره کنندگان از طالبان و دولت افغانستان در قطر دیدار خواهد کرد.

دونالد ترامپ ، رئیس جمهور ایالات متحده بارها وعده داده است که “جنگ های ابدی” ، از جمله در افغانستان – طولانی ترین درگیری در ایالات متحده ، که با حمله به آوارگان طالبان از زمان حملات 11 سپتامبر 2001 آغاز شده است ، پایان یابد.

در اوایل این هفته ، پنتاگون اعلام کرد که به زودی حدود 2000 نیرو را از افغانستان خارج خواهد کرد و این مهلت های تعیین شده در توافق نامه فوریه بین واشنگتن و طالبان است که پیش بینی عقب نشینی کامل آمریکا در اواسط سال 2021 را تسریع می کند.

آریان در این هفته گفت که طالبان در شش ماه گذشته 53 حمله انتحاری و 1250 بمب گذاری انجام داده است که منجر به کشته شدن 1210 غیرنظامی و زخمی شدن 2500 نفر دیگر شده است.

در اوایل ماه جاری ، چند فرد مسلح به دانشگاه دانشگاه کابل حمله کردند و دست کم 35 نفر را که اکثراً دانشجو بودند کشته و بیش از 50 نفر را زخمی کردند.

این حمله توسط داعش ادعا شد ، اما دولت افغانستان گفت که شبکه فوق خشونت طالبان حکنی مسئول این حمله است.

جو بایدن ، رئیس جمهور منتخب ایالات متحده ، در یک توافق نادر با ترامپ ، همچنین از پایان جنگ در افغانستان حمایت می کند ، هرچند تحلیلگران معتقدند که وی تا این حد به یک برنامه سریع مقید نخواهد بود.Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>