3 سال پس از سرنگونی موگابه ، بسیاری از زیمبابویی ها می گویند زندگی بدتر است | زیمبابوه


هراره ، زیمبابوه – آموس سیویدد که کار خود را به عنوان دستیار فروش در یک فروشگاه لوازم الکتریکی از دست داده بود ، در ابتدا معتقد بود که امرسون منانگاگوا ، مردی که سه سال پیش در کودتای نظامی جانشین رابرت موگابه رئیس جمهور طولانی مدت زیمبابوه شد ، یک هدیه خدا بود.

دلیل؟ وعده های منانگاگوا در زمینه کار و دموکراسی.

منانگاگوا پس از بازگشت از تبعید مختصر در 22 نوامبر 2017 ، یک روز پس از اجبار موگابه به استعفا ، به خبرنگاران داخلی و خارجی گفت: “امروز ما شاهد آغاز یک دموکراسی جدید و آشکار هستیم.”

وی به ZANU-PF ، حزبی که از زمان استقلال از انگلیس در سال 1980 در زیمبابوه حاکم است ، در مقر هراره گفت: “صدای مردم صدای خدا است.” هیچ کس مهمتر از دیگری نیست. همه ما زیمبابویایی هستیم. ما می خواهیم اقتصاد خود را توسعه دهیم. ما کار می خواهیم “

خسته از موگابه و سیاست های مخرب اقتصادی او ، زیمبابوی ها خوش بین بودند.

سرخوشی عفونی زمینه ساز نوید تغییر و یک زیمبابوی مرفه در آن زمان محسوس بود زیرا هزاران نفر از مردم زیمبابوه با شور و شوق به خیابان ها ریختند تا آنچه را که امیدوار بودند طلوع فصلی جدید در تاریخ این کشور باشد جشن بگیرند.

سیویدد یادآوری می کند: “من صادقانه فکر می کردم مشاغلی که او به ما قول داده بود به وجود خواهد آمد.”

اما برای پدر 38 ساله پدر سه فرزند ، واقعیت به سرعت رخ داد.

بدون منبع درآمد و چشم انداز شغلی در چشم انداز ، سیویدد سبد دو چرخ فولادی خود را گرفت و پیشنهاد داد که بارهای سنگین را با پرداخت هزینه توافقی در اطراف کوادزانا ، حومه با تراکم بالا در غرب هراره حمل کند.

این تنها شغلی است که از آن زمان تاکنون شناخته است.

“من از زمان روی کار آمدن منانگاگوا تغییری ندیدم. در حقیقت ، اوضاع بدتر شده است. ” “اقتصاد به مشکل خورده است. ایجاد شغل وجود نداشت. این صنعت هنوز در مراحل ابتدایی است. “

سه سال پس از کودتای نظامی که منجر به عزیمت موگابه شد ، ناظران می گویند که منانگاگوا هنوز در تلاش است تا به وعده های خود عمل کند.

زیمبابوه در اوج بحران اقتصادی قرار دارد که با تورم بالای 700 درصدی ، کمبود ارز خارجی و ترکیبی ویرانگر از ارز به سرعت در حال تضعیف و دستمزد راکد مشخص می شود.

در ماه دسامبر گذشته ، برنامه جهانی غذا هشدار داد که زیمبابوه با بدترین بحران قحطی طی 10 سال گذشته ، با نیمی از جمعیت – 7.7 میلیون نفر – از نظر غذایی ناامن ، مواجه است.

در همین حال ، بیش از حدود 90 درصد مردم زیمبابوه یا بیکار هستند یا از طریق برخی کارهای غیر رسمی امرار معاش می کنند.

“تا آنجا که به اشتغال مربوط می شود ، اقتصاد در حال کاهش است ، بنابراین نتایج غیرقابل تردید است [of the government] این خیلی خوب نیست “، ویکتور بوروما ، اقتصاددان هراره ، گفت.

“شورای اشتغال اظهار داشت که بیش از 1.2 میلیون شغل رسمی در 18 ماه گذشته به دلیل رکود اقتصادی ، COVID-19 و سایر مشکلات اقتصادی از بین رفته است.”

ابر تورم گسترده

زیمبابوه پس از پایین آمدن تورم بیش از حد ارزش پول محلی ، استفاده از واحد پول ایالات متحده را در سال 2009 پذیرفت. پس از انتخابات مورد مناقشه در سال 2013 و پایان یافتن دولت برای وحدت بین موگابه و رهبر مخالف فقید مورگان تسوانگرای ، اقتصاد از عدم اعتماد رنج می برد.

در اوایل سال 2016 ، کمبود دلار آمریکا مقامات را بر آن داشت تا اوراق قرضه را معرفی کنند ، یک ارز جایگزین که تا حد زیادی با دلار معامله می شد.

در آن زمان ، اقتصاد کشور نسبتاً پایدار بود ، اما زیمبابوه ها احساس کردند که موگابه – از سال 1980 در قدرت – ایستاده است و خواستار تغییر است.

در نوامبر 2017 ، تورم سالانه 2.97 درصد در مقایسه با 2.24 درصد در ماه قبل بود. اما طبق گزارش آژانس آمار زیمبابوه ، فقط یک سال پس از به قدرت رسیدن منانگاگوا ، تورم به سرزمین دو رقمی 31.01 درصدی برخورد کرد – و هفت ماه بعد چرخ ها سقوط کردند.

تورم سالانه آخرین بار در ژوئن سال گذشته 175.66 درصد اندازه گیری شد ، در حالی که در مه 97.85 درصد بود. تورم ماه سپتامبر پس از رسیدن به بالاترین حد خود در 837٪ در ماه جولای ، 659.4٪ اندازه گیری شد.

تورم بیش از حد ارزش درآمد زیمبابویی ها را نابود کرده است.

واحد پول کشور ، دلار زیمبابوه ، ترکیبی از اوراق قرضه و دلار تسویه حساب ناخالص در زمان واقعی ، در طی منانگاگوا ارزش خود را در برابر ارزهای اصلی از دست داد و هم اکنون با قیمت 1: 105 دلار در بازار سیاه و 1: 83 دلار در بازار رسمی معامله می شود.

اقتصاددانان ایجاد پول الکترونیکی توسط بانک مرکزی – اقدامی که پس از گمانه زنی ها انجام شده و در آن معاملات اوراق قرضه با تخفیف نسبت به دلار انجام می شود – را مقصر اصلی کاهش ارزش پول زیمبابوه می دانند.

بوروما گفت: “اقتصاد زیمبابوه از سال 2010 تا 2014 با سرمایه گذاری بی سابقه ، حرکت آزاد سرمایه ، بهبود سطح زندگی و کاهش فقر ، ثبات قیمت ، ثبت سود شرکت و سرمایه گذاری و سایر شاخص های اجتماعی عملکرد بسیار خوبی داشت.”

عدم اصلاحات در حقوق بشر

پس از سالها سرکوب دیپلماتیک در موگابه ، منانگاگوا به عنوان بخشی از روند تعامل مجدد با جامعه بین المللی ، در اوایل به اصلاحات سیاسی پرداخت.

اما سه سال بعد ، منتقدین می گویند که دولت او قاطعانه به این وعده ها عمل نکرده است. آنها به گزارش دولت مبنی بر لغو تنها یک قانون اشاره دارند – قانون دسترسی به اطلاعات و حریم خصوصی (AIPPA) ، قانونی که مانع آزادی بیان و آزادی مطبوعات است.

در همان زمان ، قانون نظم عمومی و امنیت ، یکی دیگر از قوانین تقنینی ، به گفته فعالان حقوق بشر ، تجاوز به آزادی های اساسی مانند اجتماعات و اجتماعات است که هنوز در حال اجرا است.

ایالات متحده و اتحادیه اروپا از اصلاحات جزئی ابراز نارضایتی کرده و منانگاگوا را به نقض حقوق بشر متهم کرده اند. [File: Jekesai Njikizana/AFP]

ایالات متحده و اتحادیه اروپا از اصلاحات جزئی ابراز نارضایتی کرده و منانگاگوا را به نقض حقوق بشر متهم کردند. دولت این ادعاها را رد می کند.

منانگاگوا ، ZANU-PF سرسخت ، همچنین متهم شده است که از روشهای سختگیرانه دولت پیشین خود برای آزار ، تهدید و دستگیری خودسرانه منتقدان و فعالان استفاده کرده است.

در اوت 2018 ، هنگامی که نیروهای امنیتی به طرفداران مخالف که به تلاش حزب ZANU-PF برای سرقت انتخابات به شدت مورد مناقشه اعتراض کردند ، آتش گشودند ، شش کشته شدند. هفده نفر دیگر در ژانویه سال گذشته در اثر تیراندازی سربازان به معترضان معترض به افزایش 150 درصدی قیمت سوخت کشته شدند.

“ما در مورد حقوق بشر وضعیت بدتری داریم [under Mnangagwa]نگوینا ، تحلیلگر سیاسی مستقر در هراره ، گفت: “خوشحال شوید. ما از نظر اقتصادی وضعیت بدتری داریم. »

برخی دیگر می گویند منانگاگوا فرصتی را برای پیشبرد کشور از دست داد.

راشوات موکوندو ، تحلیلگر سیاسی ، گفت: “کودتا در سال 2017 باید یک نقطه عطف در تاریخ کشور ما باشد.”

“علی رغم این واقعیت که این روند دموکراتیک نبود ، امید بود که منانگاگوا تاریخ چالش های جامعه ما را درک کند. موکوندو افزود: “تاریخ نقض حقوق بشر ، تاریخ سقوط اقتصادی و رنج بیشتر مردم این کشور”.

“انتظار می رفت که وی تغییر اساسی در واکنش سیاسی به این چالش ها ایجاد کند.”

اما مقامات دولتی تصویری متفاوت ترسیم کردند و گفتند که منانگاگوا توانسته است پول محلی را تثبیت کند و دولت وی همچنان به بازسازی کشور و درگیر کردن خانواده بزرگتر ملتها متعهد است.

وزیر اطلاعات مونیکا موتسوانگوا با بیان اینکه فروش هفتگی در ارز خارجی با کمک سیستم حراج هلند ، که در آن قیمت ها شروع می شود و سپس کاهش می یابد ، “برای خوشحالی مردم و سرمایه گذاران خوب است.”

مقامات از زمان انتخابات 2002 تحریم های ایالات متحده و اتحادیه اروپا را مسئول اصلی ZANU-PF و مقامات دولتی می دانند ، که با خشونت گسترده انتخاباتی به دلیل مشکلات اقتصادی کشور روبرو بود.

در ماه اکتبر ، کشورهای عضو جامعه توسعه آفریقای جنوبی (SADC) آنچه را که امروز به عنوان روز ضد تحریم SADC شناخته می شود ، مشخص کردند و اتحادیه آفریقا نیز خواستار لغو بی قید و شرط تحریم ها علیه زیمبابوه شد.

موتسوانگوا گفت: “دیپلماسی منطقه ای و قاره ای ما بسیار زنده است ، همانطور که در همبستگی شدید اخیر در خواست لغو تحریم ها نشان داده شده است.”

موتسوانگوا گفت که دولت زیمبابوه امیدهای خود را برای امنیت غذایی به برنامه Pfumvudza مقاوم در برابر آب و هوا متمرکز می کند و استدلال می کند که اصلاحات در بازار انرژی های تجدید پذیر از جمله نتایج مثبت است.

“دیگر هیچ صف سوخت وجود ندارد و قطعی برق به سرعت در حال از بین رفتن است.”

با این حال ، سه سال بعد ، بسیاری از مردم زیمبابوه می گویند که رویاهای آنها برای زندگی بهتر ناکام مانده است.

بئولا موچایا ، مادر 31 ساله دو فرزند ، كه شاهین میوه و تنقلات ذرت را در هراره می زند ، گفت: “من به كارهای بیشتر و كشور بهتر امیدوار بودم.”

وی افزود: “اما با منانگاگوا ، اوضاع بدتر شد.”

“اکنون زندگی دشوار است. امروزه تعداد افرادی که به فروشندگی روی آورده اند افزایش یافته است. در نتیجه ، امرار معاش مناسب از طریق آن دشوار است. “Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>