Fulgens Kaishema مظنون نسل کشی رواندا در دادگاه آفریقای جنوبی | اخبار نسل کشی

[ad_1]

Fulgens Kaishema، یکی از تحت تعقیب ترین فراریان باقی مانده از نسل کشی رواندا، پس از دستگیری این هفته پس از 22 سال فرار، در دادگاه شهر کیپ تاون آفریقای جنوبی حاضر شد.

کایشیما متهم به دست داشتن در کشتن 2000 نفری است که در یکی از خونین ترین قسمت های نسل کشی رواندا در سال 1994 در یک کلیسای کاتولیک پنهان شده بودند.

او روز چهارشنبه با نام جعلی Donatien Nibashumba در مزرعه انگور در پارل، 60 کیلومتری (35 مایلی) شمال کیپ تاون دستگیر شد.

پلیس آفریقای جنوبی اعلام کرد که این دستگیری در واکنش به اعلام قرمز اینترپل صورت گرفته است. اعلامیه های قرمز به سازمان های مجری قانون در سراسر جهان ارسال می شود. آنها به دنبال یافتن محل و دستگیری فراریانی هستند که تحت تعقیب قضایی یا اجرای احکام زندان هستند.

این مرد 62 ساله که روز جمعه برای جلسه اولیه با کتاب مقدس و کتابی که «اول عیسی» در آن نوشته شده بود، وارد دادگاه شد، یک روزنامه نگار از او پرسید که آیا چیزی برای گفتن به قربانیان دارد یا خیر.

او پس از خروج از سلول های دادگاه کیف تاون پاسخ داد: “چه می توانم بگویم؟ ما متاسفیم که چه خبر است.”

Fulgens Kayishema در دادگاه قاضی کیپ تاون ظاهر شد
کیشیما کتابی منقش به «اول عیسی» در حین حضورش در دادگاه کیف تاون در دست دارد. [Nic Bothma/Reuters]

کیشیما در حضور کوتاه خود در دادگاه توسط افسران پلیس نقابدار با سلاح های خودکار و جلیقه های ضد گلوله همراه بود. مقام دادستانی ملی (NPA) گفت که پرونده به دوم ژوئن موکول شده است تا فرصتی برای تحقیقات بیشتر فراهم شود.

اریک نتابازالیلا، سخنگوی استانی NPA به خبرنگاران گفت: «هنگامی که او دستگیر شد، اطلاعات بیشتری به دست آمد که ممکن است به این معنی باشد که ما اتهامات بیشتری را اضافه می کنیم.

مطالب جدید  آفریقای جنوبی نرخ بهره را به بالاترین حد در 14 سال گذشته افزایش داد | اخبار کسب و کار و اقتصاد

Kayishema در زندان Pollsmoor در کیپ تاون در انتظار استرداد به رواندا بازداشت خواهد شد.

فهمیده میلر از الجزیره در گزارشی از کیپ تاون گفت: “به نظر می رسد این فقط آغاز یک روند طولانی تر برای عدالت برای بسیاری از مردمی است که در جریان نسل کشی رواندا رنج بردند.”

گیت روهومولیزا، وکیل و تحلیلگر سیاسی رواندا، کایشیما را شخصیتی “مهم” در میان عاملان نسل کشی توصیف کرد.

«کاری که کایشما انجام داد این بود که او اولین تابو را که کشتن افرادی که به دنبال سرپناهی در کلیسا بودند، شکست. روهومولیزا از کیگالی، پایتخت رواندا، به الجزیره گفت.

«قتل‌های بعدی از این الگو پیروی کردند… زیرا بسیاری از توتسی‌هایی که کشته شدند سرپناه پیدا کردند [in a church] فکر می کنم که هیچ کس جرات عبور از این سد را ندارد.

کیشیما از سال 2001، زمانی که دادگاه کیفری بین‌المللی رواندا (ICTR) او را به اتهام نقش داشتن در تخریب کلیسای کاتولیک نیانگه در استان کیبویه به نسل‌کشی متهم کرد، فراری از عدالت بوده است.

بیش از 800000 رواندا، که اکثراً از گروه قومی توتسی بودند، در طی 100 روز خشونت توسط نیروهای قومی هوتو و نیروهای بیدار کشته شدند. هزاران تن از میانه‌روهای هوتو نیز در این خشونت‌ها کشته شدند که یکی از بدترین جنایات قرن بیستم محسوب می‌شود.

در کلیسای Nyange، شبه‌نظامیان هوتو نارنجک‌هایی را پرتاب کردند، سپس آن را با سوخت پاشیدند تا آن را آتش بزنند. وقتی این کار شکست خورد، کلیسا را ​​با بولدوزر تخریب کردند و بیشتر کسانی که در داخل آن پنهان شده بودند مردند.

مطالب جدید  هنرمند-فعال چینی

کایشیما در آفریقای جنوبی با پنج اتهام مواجه است، از جمله دو مورد به دلیل کلاهبرداری در رابطه با درخواست های او برای پناهندگی و وضعیت پناهندگی. NPA ادعا می کند که او ملیت خود را به عنوان بوروندی فهرست کرده و از یک نام جعلی استفاده کرده است.

سرژ برامرتز، دادستان ارشد مکانیسم بین المللی باقیمانده برای دادگاه های جنایی، جانشین ICTR، به بی بی سی گفت که کیشیما پس از نسل کشی از رواندا گریخت و در میان پناهندگان پنهان شد.

او ابتدا به جمهوری دموکراتیک کنگو رفت [Democratic Republic of the Congo] برای چند ماه. سپس به اردوگاه پناهندگان در تانزانیا رفت. از آنجا به موزامبیک نقل مکان کرد. سپس دو سال بعد در eSwatini و سپس در اواخر دهه 90 او به آفریقای جنوبی رفت.» برامرتز گفت.

او گفت که دادستان ها تعداد کمی از سربازان سابق رواندا را با هویت های جعلی که در آفریقای جنوبی به عنوان پناهنده زندگی می کنند متقاعد کرده اند تا اطلاعاتی در مورد محل اختفای کیشیما ارائه دهند.

[ad_2]