IACHR “نیروی بیش از حد” را به اعتراضات در گواتمالا وارد می کند آمریکای لاتین


کمیسیون بین آمریکایی حقوق بشر (IACHR) آنچه پلیس گواتمالا “استفاده بیش از حد از زور” علیه معترضین مخالف بودجه جدید برای کاهش هزینه های اجتماعی دانست ، محکوم کرد ، در حالی که دولت خواستار آتش سوزی تروریست های کنگره شده است. عمل می کند “.

معترضین به ساختمان کنگره جمهوری گواتمالا هجوم بردند و روز شنبه دفتری را به آتش کشیدند و به سمت پلیس سنگ پرتاب کردند. شعله های آتش از نمای نئوکلاسیک ساختمان سرازیر شد.

پلیس با استفاده از گاز اشک آور و باتوم برای دفع تظاهرکنندگان ، نه تنها به حدود 1000 تظاهرکننده در مقابل کنگره ، بلکه به اعتراض بسیار گسترده تری در مقابل کاخ ملی در این کشور حمله کرد. برخی از معترضین به ایستگاه های اتوبوس نیز آسیب زدند.

IACHR روز یکشنبه در توئیتر نوشت که “استفاده بیش از حد از زور توسط مقامات علیه تظاهرکنندگان را محکوم می کند” ، اما همچنین خواستار تحقیق در مورد “اقدامات تخریب علیه کنگره شد ، پس از آن مأموران دولت بی اعتنا سرکوب اعتراض کردند”.

این گزارش می گوید که دولت ها “باید به تظاهرات مسالمت آمیز احترام بگذارند” ، اما وقتی با خشونت روبرو می شوند ، “باید افراد – معترضین یا اشخاص ثالث – را که در معرض به خطر انداختن حقوق یا نقض اموال دولتی هستند شناسایی کنند.” “

افسران پلیس تظاهر کننده ای را شرکت می کنند که در اعتراض به استعفای الخاندرو گواتمالا جیاماتی رئیس جمهور شرکت می کند [Luis Echeverria/Reuters]

این اعتراضات بخشی از تظاهرات فزاینده علیه رئیس جمهور الخاندرو جیاماتی و قوه مقننه برای تصویب بودجه ای بود که هزینه های آموزش و مراقبت های بهداشتی را کاهش می دهد. قانون گذاران 65000 دلار برای پرداخت مواد غذایی تصویب کردند ، اما بودجه بیماران ویروس کرونا و آژانس های حقوق بشری را قطع کردند.

وزیر کشور جیاماتی ، جندری ریس ، گفت که “گروهی از افراد که توسط اقدامات تروریستی مورد حمله قرار می گیرند ، بمب های آتش افشانی می کنند تا ساختمان های کنگره را تخریب کنند. آنها سنگ اندازی کردند و علیه نیروهای امنیتی سلاح استفاده کردند. “

حدود 10 هزار معترض در مقابل کاخ ملی در گواتمالا علیه فساد و بودجه ، که به گفته آنها در مورد مذاکره و به طور مخفی توسط قانونگذاران تصویب شده بود ، تظاهرات کردند ، در حالی که دولت آمریکای مرکزی توسط طوفان های اتا و یوتا و بیماری همه گیر COVID-19 منحرف شده بود.

روزا دو چاواریا ، استاد روانشناسی گفت: “ما از فقر ، بی عدالتی و نحوه سرقت پول از مردم خشمگین هستیم.”

“احساس می کنم آینده از ما دزدیده می شود. ما هیچ تغییری نمی بینیم. این نمی تواند به همین شکل ادامه یابد “، مائوریسیو رامیرز ، دانشجوی 20 ساله دانشگاه گفت.

پس از آتش زدن معترضین ، دفتر ساختمان کنگره قابل مشاهده است [Luis Echeverria/Reuters]

میزان خسارت این ساختمان مشخص نیست ، اما به نظر می رسد شعله های آتش ابتدا در قانونگذار تأثیر گذاشته است ، نه سالن اصلی کنگره جمهوری گواتمالا.

جیاماتئی روز شنبه با استفاده از حساب توییتر خود آتش سوزی ها را محکوم کرد.

وی گفت: “کسی که ثابت شود در اقدامات مجرمانه شرکت کرده است با تمام قواعد قانونی مجازات خواهد شد.”

Giammattei می نویسد که او از حق اعتراض مردم دفاع می کند ، “اما همچنین نمی توانیم به مردم اجازه دهیم که اموال عمومی یا خصوصی را تخریب کنند.”

رئیس جمهور گفت که وی برای ارائه تغییرات در بودجه با گروه های مختلف دیدار کرده است.

معترضین همچنین از اقدامات اخیر دیوان عالی کشور و دادستان کل ، که آن را تلاش برای تضعیف مبارزه با فساد می دانند ، ناراحت شدند.

معاون رئیس جمهور گیلرمو کاستیلو استعفا داد و به جاماتی گفت که هر دو نفر باید “به نفع کشور” موقعیت های خود را ترک کنند. وی همچنین پیشنهاد وتو دادن به بودجه مصوب ، اخراج کارمندان دولت و تلاش برای گسترش دامنه بخشهای مختلف در کشور را داد.

جياماتي پاسخ علني به اين پيشنهاد نداده بود و كاستيلو نيز در واكنش رئيس جمهور شركت نكرد. کاستیلو گفت که به تنهایی استعفا نخواهد داد.

برنامه هزینه ها قبل از طلوع چهارشنبه به طور مخفیانه مورد موافقت و تأیید کنگره قرار گرفت.

رهبری کلیسای کاتولیک روم در گواتمالا نیز از جامته خواست که روز جمعه بودجه را وتو کند.

جوردن رودز ، دادستان حقوق بشر این کشور گفت: “این یک ضربه موذی به مردم بود زیرا گواتمالا در میان بلایای طبیعی قرار داشت ، نشانه های فساد در دولت ، مشتری مداری در کمک های بشردوستانه وجود دارد.”

وی گفت که به نظر می رسد این بودجه به نفع وزارتخانه هایی است که در گذشته نقاط داغ فساد بوده اند.

در سال 2015 ، اعتراضات گسترده خیابانی علیه فساد منجر به استعفای رئیس جمهور اتو پرز مولینا ، معاون رئیس جمهور او رکسانا بالدتی و اعضای کابینه وی شد. رئیس جمهور سابق و بالدتی هم در زندان در انتظار پرونده های فساد هستند.Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>