آمریکای جنوبی: جاده ای سخت برای وحدت | اخبار سیاسی

[ad_1]

برخلاف سایر نقاط جهان، در آمریکای لاتین جنگی وجود ندارد. با این حال، منطقه ای است که گرفتار نابرابری، جنایت، فساد، قاچاق مواد مخدر و تحولات اجتماعی است. ثبات سیاسی و نهادهای دموکراتیک قوی استثنا هستند تا قاعده.

به‌ویژه به نظر می‌رسد که آمریکای جنوبی هرگز از حرکت از یک افراط به سمت دیگر دست نمی‌کشد و از چپ سیاسی به راست و عقب می‌چرخد، بدون اینکه به خواسته‌های اجتماعی و اقتصادی مسئول چرخش آونگ توجه کند.

چنین بی ثباتی تشکیل یک بلوک با نفوذ را برای این قاره دشوار کرده است، علیرغم تخمین ها مبنی بر اینکه این قاره در مجموع نماینده پنجمین اقتصاد بزرگ جهان است.

در اوایل این هفته، همه 12 کشور آمریکای جنوبی، به نمایندگی از 11 رئیس جمهور و نخست وزیر پرو، در برزیل گرد هم آمدند تا یک ضربه دیگر به هدف گریزان ادغام قاره ای ارائه دهند. در رأس این تلاش، رئیس جمهور برزیل، لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا قرار داشت.

مشاور ارشد لولا، وزیر امور خارجه سابق سلسو آموریم، به من گفت: «آنچه او در تلاش است به آن دست یابد، اتحاد آمریکای جنوبی است.

فکر می‌کنم همیشه مهم بوده است، اما اکنون در جهانی که به تدریج به بلوک‌ها تقسیم می‌شود، اهمیت بیشتری دارد.» من فکر می کنم در چنین جهانی، حتی کشوری مانند برزیل – که بسیار پرجمعیت است و اقتصاد بزرگی دارد – به تنهایی به اندازه کافی بزرگ نیست.

اما در حالی که لولا همچنان قدرتمندترین رهبر منطقه محسوب می شود، بسیاری در نشست روز سه شنبه حاضر به پیروی از توصیه های او نبودند.

لولا امیدوار بود که UNASUR، بلوک آمریکای جنوبی را که 15 سال قبل در دو دوره اول ریاست جمهوری خود به ایجاد آن کمک کرد، احیا کند. اما اختلافات ایدئولوژیک در نهایت بیش از نیمی از کشورهای عضو را متقاعد کرد که سازمان را ترک کنند.

لولا در اجلاس این هفته که پیشنهاد تشکیل مجدد UNASUR را مطرح کرد، گفت: «بهتر است از صفر شروع نکنیم».

اما او نتوانست همه همتایان خود را متقاعد کند که در نهایت تصمیم گرفتند گروهی از اعضا را از هر کشور جمع کنند تا در 120 روز آینده روی طرحی برای یکپارچگی منطقه ای کار کنند.

لولا از رهبران آمریکای جنوبی خواست تا اختلافات ایدئولوژیک خود را کنار بگذارند و بر منافع مشترک از جمله رشد اقتصادی، تولید انرژی و حفاظت از محیط زیست تمرکز کنند.

اما تصمیم او برای استقبال از نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا یک روز قبل از این نشست، انتقادات آشکاری را به دنبال داشت. لولا در اظهارات خود تصویر یک ونزوئلا “ضد دمکراتیک” را به عنوان “روایتی” که توسط کشورهای غربی و رسانه ها ترویج می شود، رد کرد.

اما گابریل بوریچ، رئیس‌جمهور شیلی، گفت که به عنوان یک رئیس‌جمهور چپ‌گرا، مخالف است.

«این یک ساختار روایی نیست. این واقعیت است. بوریچ گفت این جدی است. وی افزود که احترام به حقوق بشر برای شیلی “بنیادی و مهم” است، صرف نظر از ایدئولوژی کسانی که آنها را نقض می کنند.

نقطه عطفی برای مادورو

برای رئیس جمهور مادورو، این دیدار نقطه عطف مهمی بود. او سال‌ها از همتایان خود در آمریکای جنوبی – برای مثال برزیل، کلمبیا، شیلی، پرو و ​​آرژانتین – پس از اینکه بسیاری تصمیم گرفتند انتخاب مجدد او در سال 2018 را به رسمیت نشناسند و در عوض از یک دولت مخالف حمایت کنند، منزوی بود.

مادورو طی ساعت‌ها جلسات پشت درهای بسته در اجلاس سران این هفته با انتقاد مستقیم دست‌کم دو رئیس‌جمهور از سوابق حقوق بشری‌اش مواجه شد، اما او این دستکش را نپذیرفت.

ما هیچ مشکلی نداریم که با هیچ قدرت سیاسی یا رئیس جمهور در گفتگوی محترمانه و تسامح آمیز وحدت در تنوع، گفتگو کنیم. مادورو در پایان جلسه گفت: این چیزی است که ما اینجا داشتیم.

رئیس جمهور کلمبیا گوستاوو پترو، همتای آرژانتینی او آلبرتو فرناندز و بوریچ شیلی – همگی از چهره های چپ – در میان اکثریتی بودند که موافق بودند که هرگز در تاریخ آمریکای جنوبی چنین پتانسیل اقتصادی را نشان نداده بود.

این کشور دارای بزرگترین ذخایر مس و لیتیوم مورد تقاضای مورد استفاده در باتری ها است. این منطقه همچنین پتانسیل تبدیل شدن به بزرگترین تولید کننده هیدروژن سبز و سایر منابع انرژی پایدار را دارد. این کشور همچنین دارای منابع عظیم آب شیرین، جنگل های بارانی و جمعیت در حال رشد، اگر نه به اندازه کافی، تحصیل کرده است.

اما اختلافات اقتصادی و سیاسی آمریکای جنوبی چندین دهه تلاش برای اتحادهای منطقه ای را خنثی کرده است. UNASUR تنها بلوکی نیست که درگیر است. MERCOSUR – اتحاد بین آرژانتین، برزیل، پاراگوئه و اروگوئه – نیز در میان اختلافات داخلی با مشکل مواجه است.

برخی کارشناسان می گویند که عمل گرایی بیشتری مورد نیاز است. و بحران کنونی مهاجرت در آمریکای جنوبی ممکن است آن را تحریک کند.

بر اساس گزارش سازمان ملل، بیش از هفت میلیون ونزوئلایی از سال 2015 وطن خود را ترک کرده اند. اگر کشورهایی مانند شیلی، پرو، اکوادور و کلمبیا بخواهند ونزوئلایی‌های غیرقانونی را به کشورشان بازگردانند و سیستمی منظم برای مهاجرت قانونی ایجاد کنند، برخی ناظران معتقدند که به همکاری مادورو نیاز خواهند داشت.

بوریچ به همکاری با ونزوئلا برای حل بحران در مرز شیلی و پرو اشاره کرد.

بوریچ گفت: ما به همراه دولت‌های پرو و ​​ونزوئلا از طریق گفتگو با وزیر امور خارجه ونزوئلا توانستیم این بحران را حل کنیم و به هواپیمای ونزوئلا اجازه دهیم شهروندان آن کشور را به وطن خود بازگرداند.

در مدل اتحادیه اروپا؟

آموریم، مشاور لولا، به اتحادیه اروپا به عنوان الگویی برای اینکه چگونه کشورهای آمریکای جنوبی می توانند به ساختن یک بلوک جدید، حتی با تنوع دیدگاه های سیاسی، ادامه دهند، اشاره کرد.

«شما چندین سمت سیاسی در اروپا دارید. شما دولت های راست میانه دارید. شما دولت هایی دارید که مسلماً حتی بیشتر از راست میانه جناح راست هستند. آموریم گفت و شما دولت های چپ مرکز دارید. با این حال، حداقل در برخی موضوعات، آنها می توانند – اگر نه با یک صدا – حداقل به شیوه ای منسجم صحبت کنند.

با این حال، رویای لولا برای یک آمریکای جنوبی متحد هنوز با موفقیت فاصله زیادی دارد. اما سیاستمدارانی مانند آموریم امید را در نمونه اروپا می بینند. به هر حال، 12 کشور آمریکای جنوبی از نظر فرهنگی و زبانی بسیار شبیه به اعضای اتحادیه اروپا هستند.

آموریم در مورد بلوک احتمالی آمریکای جنوبی گفت: «البته دیدگاه های متفاوتی وجود خواهد داشت. اما ما از بسیاری جهات دارای منافع مشترک هستیم. ما باید متحدانه برای منافع خود تلاش کنیم. زیرا به این ترتیب ما قدرت بیشتری داریم.»

لولا در این اجلاس توضیح داد که چیزهای زیادی برای به دست آوردن وجود دارد و زمانی برای از دست دادن وجود ندارد.

او هشدار داد: “ما نمی توانیم 500 سال دیگر در حاشیه صبر کنیم.”

[ad_2]