آمریکای مرکزی هنوز در حالت آماده باش است زیرا طوفان اتا ده ها کشته برجای می گذارد هندوراس


بقایای طوفان اتا از پاناما تا گواتمالا به زیر آب رفته است زیرا شمار کشته شدگان در آمریکای مرکزی به حداقل 57 نفر رسیده است و گروه های امدادی هشدار دادند که سیل و رانش زمین باعث ایجاد یک فاجعه انسانی کند شده است.

این طوفان که روز سه شنبه مانند یک طوفان قدرتمند از گروه 4 به نیکاراگوئه برخورد کرد ، روز پنجشنبه به طوفان بارانی گرمسیری بزرگتری تبدیل شد ، اما آن چنان آهسته پیش رفت و آنقدر باران را ریخت که بسیاری از آمریکای مرکزی در حالت آماده باش بود.

پیش بینی کنندگان پیش بینی می کنند که اکنون رکود گرمسیری قدرت جمع شده و تا اوایل هفته آینده به کوبا و احتمالاً خلیج مکزیک برود.

بعدازظهر پنجشنبه ، الخاندرو جاماتعی ، رئیس جمهور گواتمالا گفت که یک دامنه کوهستانی پر آب در قسمت مرکزی کشور در شهر سن کریستوبال وراپاس فرود آمد ، خانه ها را دفن کرد و حداقل 25 کشته برجای گذاشت.

یک کلیسای انجیلی غرق شده در خیابان طغیان شده در خیابان طوفان Eta ، در Pimienta ، هندوراس دیده می شود [Jorge Cabrera/Reuters]

وی گفت که دو اسلاید دیگر در Huehuetenango باعث کشته شدن حداقل 12 مورد دیگر شده است. در اوایل روز پنجشنبه ، پنج نفر دیگر در سرسره های کوچکتر در گواتمالا کشته شدند.

گواتمالا بیش از 13 نفر را در هندوراس و دو نفر را در نیکاراگوئه کشته است. مقامات پاناما هشت مفقود را گزارش کرده اند.

اتا وزش باد مداوم 35 کیلومتر در ساعت (55 کیلومتر در ساعت) داشت و روز پنجشنبه با 13 کیلومتر در ساعت در حال حرکت به سمت شمال غربی بود.

آتش نشانان محلی در بیانیه ای گفتند ، در گواتمالا ، دو کودک در اثر ریزش خانه شان در زیر باران شدید در بخش مرکزی کیچه ، جان خود را از دست دادند. شخص سوم نیز در کیچه درگذشت ، اما جزئیات آن بلافاصله در دسترس نبود. Giammattei چهارمین شب در اثر رانش زمین در Chinautla چهارمین مرگ را تأیید کرد.

روز پنجشنبه ، جیاماتئی از رادیو محلی گفت که 60 درصد از شهر شرقی پورتو باریوس دچار آبگرفتگی شده و انتظار می رود 48 ساعت دیگر باران ببارد.

مردم در طی طوفان اتا ، در لالیما ، هندوراس ، از طریق خیابان سیل زده عبور می کنند [Jorge Cabrera/Reuters]

در هندوراس ، پلیس ملی اعلام کرد که شش جسد دیگر پیدا شده که منجر به کشته شدن 13 نفر شده است.

اجساد دو بزرگسال و دو کودک پس از حفاری در زمین لغزشی که روز چهارشنبه در شهر گوالالا روی داد ، پیدا شد و دو پسر هشت و 11 ساله در یک گل دیگر در شهر ال نیسپرو جان باختند.

پیش از این ، ساکنان جسد دختری را روز چهارشنبه در کوههای شهر تل در ساحل شمالی در اثر رانش زمین به خاک سپرده بودند. به گفته اسکار تریمینیو ، سخنگوی آتش نشانی هندوراس ، در همان منطقه ، رانش زمین خانه ای را که مادر و دو فرزند در آن بود ، دفن کرد.

وی گفت که یک دختر دو ساله نیز وجود داشت که در بخش سانتا باربارا هنگامی که توسط آب های غرق در آن رفت ، کشته شد.

باران شدید

پیش بینی می شود که باران شدید حداقل روز پنجشنبه از طریق هندوراس ادامه یابد زیرا اتا به سمت شمال شهر سان پدرو سولا حرکت می کند.

دهها نفر از ساکنان محله سان پدرو سولا در ساعات اولیه روز پنجشنبه هنگامی که آب رودخانه آفتاب پرست به آستانه آنها رسید مجبور به ترک خانه خود شدند.

پیش از این ، مقامات هندوراس گفته بودند که یک دختر 12 ساله در اثر لغزش گل فوت کرده و یک پسر 15 ساله نیز هنگام تلاش برای عبور از رودخانه متورم از باران غرق شده است.

کارگران خطوط حمل و نقل خط برق آسیب دیده توسط درخت منفجر شده توسط باد شدید ناشی از طوفان گرمسیری اتا را در سان سالوادور ، السالوادور تعمیر می کنند [Jose Cabezas/Reuters]

ماروین آپاریسیو از آژانس مدیریت اضطراری هندوراس روز چهارشنبه گفت که حدود 457 خانه آسیب دیدند که عمدتا بر اثر آب جاری شده است. 41 جامعه از جاده های شسته شده جدا شده بودند.

در میان نجات یافته ها ، کارن پاتریشیا سرانو ، همسر و پنج فرزندش وجود دارد. خانه آنها از آب رودخانه Lancetilla غرق شد و آنها از روز دوشنبه در یک پناهگاه در Tela بودند.

این جوان 32 ساله گفت: “ما همه چیز را از دست دادیم.” “من نمی دانم که ما چه خواهیم کرد. من حتی حیوانات کوچکم را نیز از دست دادم. “او با اشاره به مرغ ، گربه و سگ گفت:

حداقل هشت نفر پس از جاری شدن سیل و رانش زمین در استان Chiriqui پاناما ، که مرز کاستاریکا است ، مفقود شده اند.

مردم هنگام طوفان اتا ، در لالیما ، هندوراس ، اتومبیلی را از خیابان پرآب عبور می دهند [Jorge Cabrera/Reuters]

خاویر پیتی ، شهردار Tierras Altas در Chiriqui گفت: “وضعیت نگران کننده است و به کمک زیادی نیاز است.” رانش زمین باعث بسته شدن بسیاری از جاده ها از جمله بزرگراه اصلی این استان با بقیه پاناما شده بود.

خانه های بیش از 200 نفر از ساکنان منطقه خودمختار Ngabe Bugle دچار آبگرفتگی شد.

انتقال به کوبا ، ایالات متحده آمریکا

مرکز ملی طوفان ایالات متحده تخمین می زند که مناطقی از نیکاراگوئه و هندوراس ممکن است 380 تا 635 میلی متر (15 تا 25 اینچ) باران ببارد ، که در برخی مناطق جدا از هم امکان پذیرتر است.

پیش بینی ها نشان می دهد ، هنگامی که آنچه از طوفان باقی مانده به کارائیب لرزاند ، مقداری قدرت خود را بازیابد و دوباره به طوفانی گرمسیری تبدیل شود.

سپس انتظار می رود که اتا به آرامی به کوبا و فلوریدا حرکت کند ، یا حداقل به اندازه کافی نزدیک فلوریدا باشد که پیش بینی کنندگان می توانند در مورد هفت اینچ باران برای فلوریدا جنوبی طی پنج تا هفت روز آینده هشدار دهند.

ما همه چیز را از دست دادیم. من نمی دانم چه کاری انجام خواهیم داد. من حتی حیوانات کوچکم را از دست دادم

کارن پاتریشیا سرانو ، نجات یافته توسط طوفان اتا در هندوراس

هفته آینده ، اتا حتی ممکن است به خلیج مکزیک نقل مکان کند.

“هر چه بیرون می آید.” [of Central America] فیل كلوتزباخ ، محقق طوفان در دانشگاه ایالتی كلرادو گفت:

“من مطمئن نیستم که ما با اتا تمام شده ایم.”Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>