آیا بایدن تغییر قابل توجهی در سیاست ایالات متحده در قبال آمریکای لاتین ایجاد خواهد کرد؟ | اخبار مکزیک


مکزیکو سیتی ، مکزیک – از آنجا که بسیاری از رای دهندگان در شهرهای بزرگ ایالات متحده روز شنبه برای جشن پیروزی جو بایدن رئیس جمهور منتخب به خیابان ها آمدند ، خیابان های پایتخت مکزیک سر و صدای معمول شهر خود را حفظ کردند.

اما مطمئن باشید ، به گفته کارشناسان ، اگرچه ممکن است مردم در اینجا به طور فعال جشن نگیرند ، این خبر تغییر خوشایند سخنان مربوط به این کشور و کاخ سفید است که مکزیکی ها را نه “تجاوزگر و مجرم” بلکه “دوست و همسایه” می داند. . “

برای بسیاری از رهبران آمریکای لاتین ، پیروزی انتخابی بایدن نشان دهنده بازگشت به دوران متمدن تر است ، و به نظر می رسد که تسکین در بیشترین شرایط مشترک است.

رئیس جمهور آرژانتین ، آلبرتو فرناندز ، اولین کسی بود که بایدن را تبریک گفت ، و گامی دیگر به جلو برداشت توییت کردن ستایش خود را برای مردم آمریکا در استفاده از حق رای خود در تعداد رکورد.

در آمریکای مرکزی ، در حالی که طوفان اتا باران های سیل آسا را ​​برپا می کرد و باعث جاری شدن سیل و گل و لای مرگبار می شد ، رئیس جمهور هندوراس خوان اورلاندو هرناندز وقت خود را برای پیشنهاد پیشنهاد داد آرزوهایش، پیروزی بایدن را “پیروزی تقویت دموکراسی آمریکایی” خواند.

حتی نیکولاس مادورو ونزوئلا آمادگی مجدد ارائه شده است برای گفتگو با دولت ورودی

با این حال در حالی که چندین رهبر پیروزی بایدن معاون رئیس جمهور سابق را تحسین می کردند ، رئیس جمهور مکزیک ، آندرس مانوئل لوپز ابرادور به طرز مشکوکی ساکت ماند.

مکزیک مانع خود شده است

منابع نزدیک به لوپز اوبرادور می گویند سکوت رئیس جمهور مکزیک تلاشی برای جلوگیری از تحریک دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا قبل از پایان دوره ریاست وی در کاخ سفید است.

لوپز ابرادور در یک کنفرانس خبری گفت: “در مورد انتخابات ایالات متحده ، ما صبر خواهیم کرد تا همه مسائل حقوقی حل شود.” “من نمی توانم به هیچ یک از کاندیداها تبریک بگویم. می خواهم صبر کنم تا روند انتخابات تمام شود. “

این تاکتیکی است که مشخصه نوع دیپلماسی است که رهبران سیاسی مکزیک مجبور هستند هنگام معامله با ایالات متحده ، بزرگترین و مهمترین شریک تجاری مکزیک ، از آن استفاده کنند.

این درسی بود که لوپز اوبرادور در سال 2019 آموخت ، زمانی که ترامپ تهدید کرد که مکزیک را با تعرفه های صادراتی 25 درصد در صورت عدم اجرای مکزیک در سیاست مهاجرت دوستانه آمریکا ، مکزیک را هدف قرار خواهد داد.

این ایده وجود دارد که سیاست مهاجرت در زمان رئیس جمهور بایدن تغییر خواهد کرد و به نوعی به نفع مکزیک است. من چنین چیزی را نمی بینم اما فکر می کنم ما شاهد همکاری بیشتر ایالات متحده برای مقابله با دلایل اصلی تلاش مردم برای ترک کشور خود خواهیم بود.

ویلما گاندوی ، دانشگاه صنعتی مونتری

با ریاست جمهوری بایدن ، انتظار می رود لحن همکاری دو جانبه با مکزیک در زمینه مهاجرت بسیار ملایم تر باشد ، اگرچه هنوز سوالاتی در مورد چگونگی تبدیل این لحن نرم به یک سیاست وجود دارد.

ویلما گاندوی ، دیپلمات مکزیکی و استاد روابط بین الملل در دانشگاه صنعتی مونتری گفت: “از نظر تاریخی ، دموکرات ها در گفتمان خود دوستانه تر عمل می کردند.” “اما حتی [former President Barack] اوباما یکی از روسای جمهور بود که بیشترین افراد را تبعید کرد. “

“این ایده وجود دارد که سیاست مهاجرت در زمان رئیس جمهور بایدن تغییر خواهد کرد و به نوعی به نفع مکزیک است. من نمی دانم که چنین است ، “او اضافه کرد. وی افزود: “اما من فكر می كنم كه برای مقابله با دلایل اصلی تلاش مردم برای ترك كشورهایشان ، شاهد همکاری بیشتر ایالات متحده خواهیم بود.”

بازگشت به چند جانبه گرایی

مانند سال 2016 ، بسیاری از مردم در آمریکای لاتین توجه زیادی به انتخابات 2020 در ایالات متحده داشتند ، اگرچه بیماری همه گیر ویروس کرونا همچنان مهمترین مشکل در منطقه و جهان است.

بسیاری امیدوارند که بازگشت به چند جانبه گرایی نه تنها منجر به خاتمه سریعتر شیوع شود ، بلکه اصلاحات قابل توجه در نقض حقوق بشر را که با تکثیر COVID-19 تشدید شده است ، انجام دهد.

دولت ترامپ ده ها هزار نفر را که به دنبال امنیت در مرز هستند ، مجبور کرده است که در شرایط خطرناک و ناامن منتظر بمانند.

اریکا گوارا-روزاس ، عفو بین الملل

در کلمبیا ، یکی از مهمترین شرکای استراتژیک ایالات متحده ، بایدن ممکن است از مقامات بخواهد که بیشتر به نقض حقوق بشر توجه کنند. در یک سال گذشته بیش از 100 فعال حقوق بشر کشته شده اند ، اما این امر باعث اخراج بسیار اندک مقامات دولت ترامپ شده است.

موضع ستیزه جویانه ترامپ در مورد بحران اقتصادی – اقتصادی و سیاسی در ونزوئلا همچنین می تواند جای خود را به یک راه حل سیاسی با مذاکره تحت دولت جدید دموکراتیک بدهد.

کاری که باید انجام شود

برای مکزیک و کشورهای آمریکای مرکزی شمالی مانند گواتمالا ، هندوراس و السالوادور ، شکست ترامپ نشان دهنده وارونه سیاست هایی است که به گفته بسیاری از ناظران حقوق بشر ، مرزهای حقوق بین الملل را گسترش داده است.

اریکا گووارا-روساس ، مدیر عفو بین الملل گفت: “دولت ترامپ ده ها هزار نفر را که به دنبال امنیت مرزی هستند ، مجبور کرده است که در شرایط خطرناک و ناامن منتظر بمانند.”

به عنوان بخشی از سیاست جنجالی اقامت در مکزیک ، دولت ترامپ دولت های گواتمالا ، السالوادور و هندوراس را مسلح کرده است تا مجموعه ای از توافق نامه ها را امضا کند که دهها هزار پناهجو را مجبور به ماندن در کشورهای خودشان می کند در حالی که پرونده های آنها توسط مقامات آمریکایی رسیدگی می شود. .

سیاست “ماندن در مکزیک” دولت ترامپ توسط گروه های حقوق بشری مورد انتقاد قرار گرفته است [File: Paul Ratje/Reuters]

گوارا-روساس با بیان اینکه “پناهندگی یک حق انسانی است” ، افزود که در زمان ترامپ ، هزاران نفر در بازداشت مهاجرت به سر می بردند یا از خانواده های خود جدا شده بودند.

وی توضیح داد: “این شرایط” ارتکاب نقض حقوق بشر بوده است که البته برای ایالات متحده چیز جدیدی نیست ، اما طی سال های گذشته توسط دولت ترامپ شدت یافته است. ” “بنابراین ما در مورد سیستم پناهندگی توصیه های بسیار روشنی ارائه می دهیم كه معتقدیم دولت بایدن واقعاً باید اولویت آنها را تعیین كند.”

اگر توییتر فشارسنج باشد ، منطقی است که رهبران آمریکای لاتین نسبت به روابط آینده خود با ایالات متحده خوش بین باشند.

بسیاری دیگر از مردم در منطقه ، رکورد مشارکت در انتخابات ایالات متحده را به خودی خود یک پیروزی جشن می گیرند و الگویی مهم برای منطقه ای از جهان هستند که انتخابات ریاست جمهوری همیشه عادلانه و آزاد نیست.

اما این بدان معنا نیست که دولت آینده بایدن در اصلاح روابط با متحدان و شرکای آمریکای لاتین با چالش روبرو نخواهد شد.

بایدن تصویری از ایالات متحده را که توسط چهار سال سخنان نژادپرستانه و سیاست های توهین آمیز نسبت به آسیب پذیرترین شهروندان آمریکای لاتین آلوده شده است ، به ارث برده است و تصحیح این تصویر یکی از اولین چالش های او هنگام بازگشت به کاخ سفید خواهد بود.Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>