از آهنگ به خوب؛ بازیگرانی که متوسط ​​کتاب را به خوبی می دانند آخرین خبرها

از آهنگ به خوب؛  بازیگرانی که متوسط ​​کتاب را به خوبی می دانند  آخرین خبرها


برخی از بازیگران به فعالیت های کتاب ، نوشتن ، ترجمه ، اجرای نمایش های تلویزیونی مربوط به تلویزیون یا داشتن کتابفروشی مشغول بودند.

داشتن کتابفروشی ، نوشتن یک داستان جذاب یا شاید ترجمه یک اثر ارزشمند ، آرزوی بسیاری از هنرمندان بوده است. آرزویی که برخی آن را محقق کرده اند در حالی که دیگران به دنبال فرصت های بهتر هستند.

در این مقاله ، ما اشاره بسیار مختصری به فعالیت چندین نهاد در زمینه کتاب داریم. توضیح اینکه این کتابها معمولاً داستان کوتاه ، ترجمه یا شعر هستند و شامل کتابهای تخصصی نمی شوند.

کتابفروشی؛ مارا

حسین پاکدل ، مردی که همیشه کتابی در دست دارد ، کتاب “همیشه” را با همسرش عاطفه رضوی در اوایل دهه 1990 هنگامی که در تهران ناراحت شد و کرج را برای زندگی انتخاب کرد ، شروع کرد. تنوع برگزار شد؛ از خواندن نمایشنامه به داستان سرایی و خواندن «شاهنامه» و حتی نمایشنامه فضای باز است که به صورت رایگان و به مخاطبان ارائه شد. در حالی که این قهوه خانه به عنوان مهمان از باغ ایرانی بود، بسیاری از چهرههای فرهنگی پاهای این قهوه خانه را باز کرد. دغدغه اصلی حسین پاکدل توجه به ادبیات ایران بود ، اما این مکان با همه طعم ها و ذائقه هایی که پشت آن قرار داشت ، چندین سال وجود داشت و پس از مدتی به دلیل مشکلات مالی بسته شد.

حسین پکدل

رضا فیاضی بازیگر دیگری که به وسوسه برای باز کردن یک کتابفروشی پاسخ داده است. چند سال پیش، از فشار و شلوغی از تهران خسته، او در آرامش جزیره کیش پنهان می کردند. علاقه فیاسی به شعر از دید دوستان نزدیکش پوشیده نبود. او سالها شبها را برای بازیگران تئاتر در خانه تئاتر گذراند و یک کتابفروشی در کیشی تاسیس کرد. همراه با آموزشگاه تئاتر و تئاتر برای اجرای نمایش های عروسکی ، اما با آمدن نابهنگام تاج ، مهر بسته به پیشانی هر سه مکان برخورد کرد و فیاسی به تهران بازگشت. البته او در برنامه هوش برگ که نوعی معرفی کتاب است نیز حضور دارد و داستان در رستورانی اتفاق می افتد که به جای غذا کتاب سرو می شود. کتابهای وی شامل مجموعه داستانهای کوتاه “داستانهای زنان” ، “الا ، اینجا پدر کشته شده” و همچنین پنج جلد “سارا و نقاشی های او” و رمان آینده “تاریخ خال کوبی ها” است. برخی از این کتابها قبلاً به صورت الکترونیکی منتشر شده اند.

از تریبون تلویزیون استفاده کنید

سروش صحت یکی از چهره هایی است که به دلیل فعالیت در زمینه نویسندگی همیشه با کتاب و کتابخوانی ارتباط نزدیک داشته است. با کمال تعجب ، نه تنها بازیگر یک خواننده است ، بلکه کاملاً ضروری است ، اما وقتی او به عنوان یک مجری خبره در رسانه هایی مانند تلویزیون فعالیت می کند و نقش یک “کتاب باز” را بازی می کند ، تأثیر آن بر عموم بیشتر می شود . امیر حسین صدیق مانند گذشته مسئولیت اجرای این برنامه را بر عهده داشت.

یک کتاب باز

رامبد جوان چهره دیگری است که سعی کرد کتاب را در چارچوب آزادی عملی ارائه شده توسط تلویزیون در برنامه “هندوانه” ارائه دهد و این منبر را تصرف کند.

البته این روزها و به ویژه در دوران تاجگذاری ، بسیاری از هنرمندان در صفحات شخصی خود در فضای مجازی کتاب ارائه می دهند ، اما تلویزیون به عنوان یک رسانه رسمی هنوز منتظر مشارکت بیشتر در این زمینه است.

2031044_190

بازیگرانی که قلم دارند

اگرچه یک اثر هنری به عنوان بازیگر از تجربه و جذابیت زیادی برخوردار است ، اما برای کسانی که به نوشتن علاقه مند هستند ، این جذابیت کافی نیست و اتفاق می افتد که بسیاری از بازیگران هر از چندگاهی به نوشتن ، نوشتن داستان یا شعر یا ترجمه کتاب بپردازند.

مرجان شیرمحمدی یکی از بازیگرانی است که تاریخ را جدی گرفت. وی چندین کتاب از جمله “خانه لهستانی ها” ، “آذر ، شهادت ، پرویز و دیگران” ، “این یک فصل دیگر است” ، “مکان امن” و “پس از آن شب” تألیف کرده و برای دو کتاب جایزه دریافت کرده است. داستانی در مورد هوشنگ گلشایر دارید. همسرش بهروز افهمی فیلمی به همین نام بر اساس داستان “آذر شهداد ، پرویز و دیگران” ساخت و رسول صدر عاملی فیلم “شب گذشته باباتا دیدم آیدا” را بر اساس داستان شیرمحمدی “بابا نورا” ساخت.

ترانه علیدوستی بازیگر برگزیده نیز در زمینه ترجمه فعال است. تاکنون ، او به ترجمه “داستان عشق” نیکول کروسانت و “رویای مادرم” آلیس مونرو پرداخته است. کتاب دوم در بخش “ادبیات و زبان های دیگر” جایزه کتاب 2011 جای تقدیر دارد.

1208581_657

نیکی کریمی بازیگر دیگری است که با ترجمه کتاب های “عشق به زمان غم” و “صمیمیت” نوشته حنیف قریشی ، “ترانه هایی که مادرم به من آموخت” ، “مهتاب روی درختان کاج” به این زمینه علاقه نشان داده است.

افشین هاشمی همچنین چند سال پیش كتابی در مورد رویاهای خود منتشر كرد به نام “رویاهای 12 سال و بهار”.

اما بهزاد فراهانی نیز اخیراً وارد حوزه داستان شد و پس از نوشتن چندین نمایشنامه و فیلمنامه ، خاطرات خود را با عنوان “پنجاه و پنج داستان” نوشت که حاوی خاطراتی از این بازیگر از کودکی تا به امروز است.

رضا کیانیان بازیگر دیگری است که گاهی می نویسد. او سالها پیش از این واقعیت که مجلات سینمایی مشکل بازیگری و نقد و تحلیل آن را نادیده می گرفتند ناراحت بود: او ابتدا بازیگری را در مجلاتی مانند مجله فیلم تحلیل کرد و سپس با نوشتن کتاب به مشکلات خود در این زمینه پاسخ داد.

0c2484362c75e6141b1cd64085578b34

كانیان در آغاز كتاب “بازیگری” را نوشت. وی سپس به نویسندگی ادامه داد و کتابهایی مانند “تحلیل بازیگری” ، “جادوگر بازیگری” ، “ناصر و فردین” و “هیئت بازیگری” را نوشت. مصاحبه با سردبیران سینما و تاثیر ویرایش در کار بازیگر – این آخرین کتاب است. و کتاب “ناصر و فردین” همانطور که از نامش پیداست گفتگوی او با ناصر ملک متیو و محمد علی فردین است. این بازیگر بعداً کتابی نوشت “این افراد ناز” که شامل خاطرات او از تعامل با مردم در خیابان و بازار بود و با نوشتن این کتاب ، حرفه نویسندگی او فراتر از بازیگری تخصصی بود.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>