ایران: عربستان سعودی تعقیب سلاح های هسته ای خود را “خریداری” می کند خاورمیانه


سفیر سازمان ملل در تهران گفت که رقیب در عربستان سعودی به دنبال بهانه ای برای ساخت سلاح هسته ای است و ایران را مقصر دانست.

تهران، ایران – سفیر ایران در سازمان ملل گفت که عربستان سعودی در تلاش است تا ایران را بهانه ای برای تولید سلاح های هسته ای قرار دهد ، پس از اینکه یک وزیر سعودی گفت این پادشاهی حق مسلح شدن با سلاح هسته ای را برای خود محفوظ می دارد.

کاظم گاری آبادی ، سفیر و نماینده دائمی ایران در سازمان ملل در توییت های خود به فارسی و انگلیسی گفت که “رستگاری و ترس دو روش رایج و کلاسیک است که عوامفریب از آنها استفاده می کند.”

وی به آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: “اگر می خواهید برنامه تسلیحات هسته ای را دنبال كنید یا بهانه ای برای توجیه عدم همکاری با آژانس انرژی هسته ای بین المللی یا سیستم دفاعی منسوخ خود می گیرید ، حداقل شهامت اعتراف به آن و پرداخت هزینه را داشته باشید.” انرژی.

“دیگران را به خاطر اشتباهات خود سرزنش نکنید.”

اظهارات این مقام ایرانی اندکی پس از آن صورت گرفت که آدل الجبیر ، وزیر امور خارجه پادشاهی گفت عربستان سعودی این حق را دارد که در صورت جلوگیری از توقف ایران ، خود را با سلاح هسته ای مسلح کند.

وی در مصاحبه ای با dpa گفت: “این قطعاً یك گزینه است” و افزود كه عربستان سعودی “تمام تلاش خود را برای محافظت از مردم خود و محافظت از سرزمین های خود انجام خواهد داد.”

این اظهارات عربستان سعودی همچنین به دلیل درخواست سلطان سلطان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان برای “موضع قاطع” در جهان برای پاسخگویی به تلاش های ایران برای توسعه برنامه های موشکی هسته ای و بالستیک است.

در پاسخ ، ایران از پادشاهی خواست تا از “اتهامات بی اساس و تحریک نفرت” خودداری کند.

تهران ده ها سال است که برنامه هسته ای را دنبال می کند ، اما اصرار دارد که می خواهد از انرژی هسته ای فقط به صورت مسالمت آمیز استفاده کند.

بیش از 10 سال پیش ، رهبر معظم ایران علی خامنه ای با صدور فتوا – یک حکم قانونی یا کلی در اسلام توسط یک مرجع مذهبی یا دادگاه و صادر شده توسط یک مفتی – اعلام کرد تمام سلاح های کشتار جمعی ، از جمله سلاح های هسته ای ، “یک تهدید جدی برای بشریت” است.

خامنه ای در رابطه با جنگ هشت ساله ایران و عراق که در سال 1988 خاتمه یافت ، نوشت: “ملت ایران خود قربانی استفاده از سلاح های شیمیایی است.”

وی تهدید به توسعه و تکثیر این سلاح ها را بیش از سایر کشورها احساس می کند و آماده است تا از تمام منابع خود برای مبارزه با آنها استفاده کند. “

سایت های اعلام نشده

در سال 2015 ، ایران یک توافق برجسته هسته ای با قدرت های جهانی امضا کرد که در ازای لغو تحریم های چند جانبه ، برنامه هسته ای آن را به طور قابل توجهی محدود کرد.

در ماه مه 2018 ، دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریکا ، یک جانبه از این توافق کناره گیری کرد و تحریم های سختی علیه ایران اعمال کرد.

ایران پس از یک سال تعهد به معامله تحت تحریم ها ، به تدریج از تعهد خود به توافق می کاهد ، اما گفت اگر ایالات متحده ابتدا این کار را انجام دهد و تحریم ها را لغو کند ، به انطباق کامل باز می گردد.

گزارش محرمانه آژانس انرژی هسته ای آژانس بین المللی انرژی هسته ای به کشورهای عضو که هفته گذشته توسط خبرگزاری ها مشاهده شد ، حاکی از آن است که ایران اورانیوم غنی شده پایین را 12 برابر حد تعیین شده در توافق هسته ای ذخیره کرده است ، در حالی که در ارائه توضیح موثق برای وجود مواد هسته ای در اعلام نشده اشیاء.

آژانس بین المللی انرژی هسته ای می گوید ایران غنی سازی اورانیوم را تا خلوص 4.5 درصد ادامه می دهد ، که بالاتر از 3.67 درصد مجاز در توافق هسته ای است ، اما بسیار کمتر از 90 درصد مورد نیاز برای استفاده با سلاح است.Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>