با شروع پاکسازی تعداد قربانیان طوفان در فیلیپین افزایش یافت فیلیپین


پلیس فیلیپین می گوید که شمار کشته شدگان طوفان وامکو به 26 نفر رسیده است ، ده ها نفر همچنان مفقود یا مجروح شده اند که طوفان به مانیل و استان های اطراف آن سرازیر شده و باعث بدترین سیل در پایتخت در سالهای گذشته شده است.

پس از آنکه وامکو ، بیست و یکمین توفان امسال در این کشور رخ داد ، لوزون ، جزیره اصلی فیلیپین را گرفت و چهارده نفر مفقود شدند.

ده ها هزار خانه در اثر تبدیل شدن بزرگراه های اصلی به رودخانه ، دچار آبگرفتگی شدند.

صبح جمعه با شروع جمع شدن سیل ، بسیاری از مردم بی آب و برق ماندند.

در شهر ماریكینا ، یكی از مناطق آسیب دیده پایتخت ، ساكنان شروع به جارو كردن بقایای جارو و گل از خانه های خود و انباشتن وسایل پوشیده از گل – از ماشین لباسشویی گرفته تا تلویزیون ، مبل و دوچرخه – تا خیابان ها كرده بودند.

مارک تیمبال ، سخنگوی آژانس فاجعه به رادیو DZMM گفت: “ما جستجو و نجات را فقط هنگامی متوقف می کنیم که مقامات محلی به ما بگویند که همه نجات یافته اند.”

بسیاری از ساکنان در پشت بام ها پناه گرفتند و آژانس گفت که حدود 6000 نفر را در حومه پایتخت نجات داده است.

امدادگران برای نجات مردم در مناطق آسیب دیده اطراف مانیل از جمله شهر ماریکینا در حومه شهر از قایق استفاده کردند. [Ted Aljibe/AFP]
پس از برخورد طوفان وامکو با رودریگز ، ریزال ، شرق مانیل ، مردی وسایل خود را حمل می کند [Mark R Cristino/EPA]

قربانیان شامل دو مرد غرق شده و یک کودک در اثر رانش زمین در استان کامارینز ، جنوب شرقی مانیل کشته شدند.

آژانس حوادث اعلام کرد که سه نفر پس از فرو ریختن یک انبار در استان کاویت جان خود را از دست داده اند.

این ارقام توسط آژانس فاجعه مورد بررسی قرار می گیرد ، که تاکنون 14 کشته ، هشت زخمی و 14 مفقود را ثبت کرده است. ارتش تعداد کشته شدگان 39 نفر و 22 مفقود را تخمین می زند ، و این نشان می دهد که شمار کشته شدگان ممکن است بیشتر شود.

مقامات قول داده اند که مواد غذایی و سایر موارد مهم را به قربانیان توزیع کنند ، بسیاری از آنها هنوز در حال تمیز کردن پس از توفان های مولاو و گونی هستند که منجر به کشته شدن ده ها نفر ، تخریب ده ها هزار خانه و تخریب آثار در کشور در هفته های اخیر شد.

“من سریع عمل کردم”

وزیر دفاع دلفین لورنزانا در یک جلسه توجیهی گفت که سازمان های دولتی پس از وعده پناهگاه ، کالاهای امدادی ، کمک مالی و مشاوره به ساکنان آسیب دیده در روز پنجشنبه ، پاکسازی زمین لغزشها و آوارها را آغاز کرده اند.

پلیس ، نیروها و گارد ساحلی برای کمک به تلاش های امداد و نجات مستقر شده اند ، زیرا عملیات شیوع ویروس کرونا پیچیده است.

کلاسهای مجازی و کارهای دولتی در لوزون ، محل زندگی نیمی از 108 میلیون نفر در فیلیپین ، همچنان قطع شده است.

هری روك سخنگوی رئیس جمهور با دفاع از پاسخ به آخرین فاجعه گفت كه دولت “به سرعت اقدام كرده است”.

وی گفت: “متأسفانه هیچ کاری از دست ما بر نمی آمد در برابر جاری شدن سیل ، که خیلی سریع افزایش یافت … اما اطمینان حاصل کردیم که هیچ کس پشت سر نماند.”

وامکو ، بیست و یکمین توفان حادثه دیده امسال فیلیپین ، مناطقی از حومه مانیل را تحت آب گرفته است. وی اکنون عازم ویتنام است [Ace Morandante/Presidential Photographers’ Division via EPA]

مقامات گفتند که بسیاری از مردم دستورات تخلیه خانه های خود را نادیده گرفته اند و از بالا آمدن آب تعجب کرده اند.

وامکو ، هشتمین توفان حادثه دیده طی دو ماه فیلیپین ، اکنون شتاب بیشتری می گیرد و به سمت ویتنام می رود ، جایی که در یک ماه گذشته سیل ویرانگر و رانش گل و لای باعث کشته شدن حداقل 160 نفر شده است.Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>