بوسنی: 25 سال از توافق دیتون ، سیاست تقسیم ادامه دارد کرواسی

[ad_1]

به گفته تحلیلگران ، توافقنامه صلح دیتون با حمایت ایالات متحده ، كه در 21 نوامبر 1995 در دیتون ، اوهایو منعقد شد ، رسماً جنگ در بوسنی و هرزگوین را پایان داد ، اما تلاش برای تقسیم بیشتر این كشور ادامه دارد.

از آوریل 1992 تا دسامبر 1995 ، بوسنی مورد حمله نیروهای صرب و کروات قرار گرفت که به ترتیب تقسیم این کشور به دو کشور صربستان بزرگ و کرواسی بزرگ بودند.

توافق نامه تهیه شده در پایگاه هوایی دیتون ، اوهایو ، به امضای روسای جمهور بوسنی ، کرواسی و صربستان ، بوسنی را به دو نهاد تقسیم کرد – فدراسیون بوسنیایی-کروات و جمهوری صربستان تحت حاکمیت صرب ها.

اگرچه متوقف کردن جنگ ، بوسنیایی ها را بسیار مورد نیاز قرار داد ، اما این توافق نامه هنوز قانونی بودن جنایات جنگی تلقی می شد ، زیرا طرفداران صربستان بزرگ متهم به قتل عام در 49 درصد کشور با جمهوری سوپرکسکا نمایندگی داشتند.

رادوان کارادزیچ ، جنایتکار جنگ صرب بوسنیایی ، که در حال حاضر به جرم نسل کشی و جنایات جنگی در لاهه زندانی است ، پس از توافق نامه ها به موفقیت های خود اعتراف کرده است.

رادوان کارادزیچ ، مجرم به جنایات جنگی و رهبر سابق صرب بوسنیایی ، در آگوست 1992 در یک کنفرانس مطبوعاتی در لندن نقشه بوسنی و هرزگوین را تهیه کرد. [File: Denis Paquin/AP Photo]

وی به نقل از تلویزیون صربستان گفت: “ما یک واقعیت شناخته شده بین المللی ، یا بهتر بگوییم بخشی از این اتحادیه است که در سطح بین المللی شناخته شده است ، که تنها یک قدم با شناخت بین المللی فاصله دارد.”

“به عنوان مثال ، اسلوونی قانون اساسی 1974 را در یوگسلاوی کمتر از آنچه در آن اتحادیه داشت ، داشت. بنابراین وقتی می گویم کشور شناخته شده بین المللی ، ما هنوز کاملا در آنجا نیستیم ، اما یک واقعیت شناخته شده بین المللی هستیم ، یک سازمان شناخته شده بین المللی. “

بیست و پنج سال بعد ، میلوراد دودیک ، عضو صربستان ریاست جمهوری سه جانبه چرخشی این کشور ، كه زمانی توسط مادلین آلبرایت وزیر امور خارجه وقت آمریكا به عنوان “تنفس هوای تازه” توصیف شده بود ، احساسات كارادزیچ را تقسیم می كرد.

وی سالها تهدید کرده بود که جمهوری جمهوری سرپسکا برای رسیدن به “چارچوب نهایی” به جدا شدن و پیوستن به صربستان می پردازد ، اما این تهدیدها اخیراً افزایش یافته است – اکنون مقامات کروات به او پیوسته اند که تلاش می کند نهاد سوم ، کرواسی را در کشور.

دودیک پس از بازدید از زاگرب در ماه سپتامبر ، گفت که صرب ها و کروات ها احتمالاً خواهان جدایی هستند ، و از اینكه حزب سیاسی بوسنیایی برای ایجاد یك دولت مدنی كه بر اساس قومیت نیست ، فشار می آورد ، ابراز شكایت كرد.

برخی از تحلیلگران می گویند جدایی و پیوستن به همسایه شرقی آن ، صربستان ، برای جمهوری جمهوری سرپسکا بعید به نظر می رسد ، زیرا حزب سابق ، که یکی از علاقه مندان برای عضویت در اتحادیه اروپا محسوب می شود ، قادر به عضویت در اتحادیه نخواهد بود.

میلوراد دودیک ، عضو ریاست جمهوری صرب بوسنیایی ، در یک مراسم رسمی بزرگداشت Momcilo Krajisnik ، جنایتکار جنگ صرب بوسنیایی ، که در اثر COVID-19 درگذشت ، در بانا لوکا ، بوسنی صحبت می کند [Radivoje Pavicic/AP]

مارکو آتیلا هوآر ، مورخ و دانشیار دانشکده علوم و فناوری سارایوو ، به الجزیره گفت که پس از پیوستن صربستان به اتحادیه اروپا ، جدایی جمهوری جمهوری سرپسکا “بسیار عملی تر” می شود.

“جمهوری سرپسکا در صورت حمایت صربستان و روسیه و موافقت کرواسی می تواند جدا شود. کرواسی در موقعیتی است که می تواند موضوع را از هر دو طریق حل کند. هوآر گفت: “اگر جمهوری جمهوری سرپسکا با حمایت کرواسی و همچنین صربستان تلاش کند از هم جدا شود ، ممکن است پیشگیری از آن برای جامعه بین المللی دشوار باشد.”

“اوضاع در بوسنی ناامن است … همه چیز ممکن است [Dodik’s] این استراتژی این است که صحبت های مداوم او درباره جدایی می تواند سرانجام اینرسی ایجاد کند که او قادر به کنترل آن نخواهد بود و به اسیر سخنان خود تبدیل خواهد شد. “

به گفته آیلا دلکیچ ، رئیس شورای مشورتی بوسنی مستقر در واشنگتن ، لابی های قابل توجه جمهوری سوپراپسکا در ایالات متحده برای بوسنی “بسیار خطرناک” است ، اما “به نظر می رسد هشدارها به گوش ناشنوا می رسد.”

جمهوری سوپسکا رسماً دفتر خود را در واشنگتن در سال 2013 افتتاح کرد ، اما به گفته دلکیچ ، مدت طولانی تری است که در ایالات متحده لابی می کند.

وی افزود: آنها بیش از 20 میلیون دلار برای لابی گری علیه بوسنی هزینه كرده اند. در حالی که فدراسیون ، کروات ها میلیون ها دلار برای لابی صرف کرده اند [entity] 0 دلار هزینه کرده است زیرا بدیهی است که آنها فکر می کنند لابی در ایالات متحده ضروری نیست. این در بهترین حالت یک استراتژی و تفکر ساده لوحانه نیست. “

“جمهوري سرپسكا يك برنامه و استراتژي بلند مدت دارد و تا زماني كه مردم انگشت خود را به سوي آنها نشان دهند و بگويند موفق نخواهند شد ، من فكر نمي كنم هدف آنها رسيدن به هدف خود امروز يا فردا باشد. این یک سرمایه گذاری بلند مدت در آینده است. “

دریاسالار لیتون اسمیت ، فرمانده مأموریت ناتو در بوسنی ، در دسامبر 1995 در یک کنفرانس مطبوعاتی در فرودگاه سارایوو صحبت کرد ، در حالی که نقشه جدید بوسنی به دو موجودیت پشت آن تقسیم شده است (پرونده: سانتیاگو لیون / AP)

پروژه صربستان بزرگ ادامه دارد

اقدامات صربستان همچنین نگرانی هایی را ایجاد کرده است.

در دسامبر 2019 ، پارلمان صربستان یک استراتژی امنیت ملی را تصویب کرد و گفت آماده است تا از صرب ها در هر نقطه از منطقه محافظت کند.

در این استراتژی آمده است: “حفظ جمهوری جمهوری سرپسکا به عنوان یک کل … و بهبود اوضاع صرب ها در منطقه و جهان از اهمیت ویژه ای برای امنیت و دفاع جمهوری سرپسکا برخوردار است.”

“جمهوری صربستان ، به عنوان ضامن توافق نامه دیتون ، به توسعه روابط موازی ویژه با جمهوری سرپسکا ادامه خواهد داد.”

این استراتژی بوسنیایی ها را نگران می کرد ، زیرا شبیه یادداشت SANU در سال 1986 بود که توسط محققان بلگراد نوشته شده بود و اساس پروژه صربستان بزرگ بود.

روزنامه نگار بوسنیایی ادین سوباسیچ در ستونی برای الجزیره بالکان نوشت که این تفاهم نامه به بلگراد این حق را می دهد که نفوذ خود را بر صرب های خارج از صربستان اعلام کند ، که به جنایات جنگی در یوگسلاوی سابق ختم شد.

سوباسیچ نوشت: “سیاست صربستان در دهه 1990 مبتنی بر دستکاری اوضاع صرب ها در خارج از صربستان و سازمان پارساتال آنها بود.”

“با توافقنامه دیتون و” ویژه [parallel] روابط “، این تأثیر از صربستان حتی نهادینه شده است. سوباسیچ نوشت: “علاوه بر این ، بلگراد اکنون سعی دارد با استراتژی دفاعی خود ادعاهای خود در مورد بوسنی را قانونی جلوه دهد – مانند یادداشت قبل از آن.”

هنگامی که وی اعلام کرد توافقنامه صلح در 21 نوامبر 1995 انجام شده است ، خانواده نسسیچ در منزل خود در بلگراد پخش تلویزیونی بیل کلینتون ، رئیس جمهور وقت ایالات متحده را تماشا کردند. [File: Darko Vojinovic/AP]

بعلاوه ، صربستان ضامن توافق نامه دیتون نیست ، همانطور که در استراتژی بیان شده است ، بلکه به عنوان یک شرکت کننده در یک درگیری مسلحانه بین المللی توافق نامه را امضا کرده و مسئولیت احترام به حاکمیت بوسنی را بر عهده گرفته است.

سوباسیچ می نویسد ، بلگراد هرگز از پروژه خود برای ایجاد صربستان بزرگ در بوسنی منصرف نشده است و رهبران طرفدار بوسنیایی باید یک استراتژی سیاسی موثر برای بوسنی تعیین کنند.

دانیل سرور که نماینده ویژه ایالات متحده و هماهنگ کننده فدراسیون بود ، به الجزیره گفت که 25 سال پس از جنگ ، دیگر نیازی به سوژه یا کانتون در فدراسیون نیست.

“زمان تغییر قانون اساسی دیتون است. او گفت که دو موضوع … مشکل هستند. “

“وقت آن است که از شر آنها خلاص شوید ، اما برای انجام این کار ، باید اعتماد مردم را به حاکمیت قانون و حمایت از حقوق فردی آنها تقویت کنید.”

وی گفت که نیاز به توزیع مجدد قدرت بین شهرداری ها و دولت مرکزی و همچنین یک قوه قضائیه مستقل و مستقل است.

“[In the municipal elections, Bosnians showed they] آنها می خواهند شهروندان برابر یک کشور محترم اروپایی باشند. اما آنها باید مرتب شوند و آنچه را که می خواهند و هنوز انجام نداده اند را مطالبه كنند. “[ad_2]

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>