رهبران G20 قول دسترسی عادلانه به واکسن های ویروس کرونا را می دهند عربستان سعودی


رهبران 20 اقتصاد بزرگ جهان گفته اند كه توزیع قابل دسترسی و عادلانه واكسن ها ، داروها و آزمایشات COVID-19 در سراسر جهان را تضمین می كنند ، تا مطابق بیانیه نهایی اجلاس ، کشورهای فقیرتر از دست نروند. که ، با این حال ، ویژگی کمی داد.

با شیوع بیماری همه گیر ویروس کرونا – تاکنون 58 میلیون نفر را در سراسر جهان آلوده و 1.3 میلیون نفر را به کام مرگ کشانده است – باشگاه ثروتمندترین کشورهای جهان در یک گردهمایی مجازی که توسط عربستان سعودی ترتیب داده شده است موضع واحدی در مورد چالش های پیش رو داشته است. عربستان

در بیانیه روز یکشنبه ، G20 گفت که از یک پروژه جهانی در مورد واکسن ها ، آزمایشات و روش های درمانی – به نام دسترسی به ابزار تسریع کننده COVID-19 Tools (ACT) – و مرکز توزیع واکسن COVAX پشتیبانی می کند.

“ما منابع برای پاسخگویی به نیازهای بودجه فوری بهداشت جهانی برای حمایت از تحقیق، توسعه، تولید و انتشار بی خطر و موثر Covid-19 تشخیص، درمان و واکسن بسیج شده اند” بیانیه ای گفت.

“ما از تلاش خود برای اطمینان از دسترسی مناسب و عادلانه آنها برای همه مردم دریغ نخواهیم کرد.”

اما پس از آخر هفته “دیپلماسی دیجیتال” ، پیام نهایی آنها فاقد جزئیات بسیاری از موضوعات حاکم بر جلسه بود.

جیمز بیز ، سردبیر دیپلماتیک الجزیره گفت: “برخی از این تعهدات در اوایل سال انجام شد ، آنها جدید نیستند.”

وی افزود: “درخواستهای بسیار خاصی از بخشهای كمك ، خیریه ها ، گروههای بین المللی كمك و خود سازمان ملل متحد بود.”

آنتونیو گوترش ، رئیس سازمان ملل گفت 28 میلیارد دلار دیگر (21 میلیارد پوند) برای تولید واکسن ، تشخیص و درمان نیاز است ، از جمله 4.2 میلیارد دلار قبل از پایان سال جاری ، اما در بیانیه نهایی اشاره نشده است برای این مقادیر

در حالی که کشورهای ثروتمند برنامه های واکسیناسیون خود را برنامه ریزی می کنند – با انتظار می رود ایالات متحده از اواسط دسامبر آغاز شود – کارشناسان هشدار می دهند که کشورهای در حال توسعه با موانعی روبرو هستند که می تواند میلیاردها میلیارد دلار از اولین محافظت در برابر ویروس را انکار کند.

روز یکشنبه ، آنگلا مرکل ، صدراعظم آلمان ابراز نگرانی کرد که هنوز توافقات مهم در مورد واکسن برای کشورهای فقیرتر حاصل نشده است.

مرکل پس از نشست مجازی G20 به خبرنگاران در برلین گفت: “ما اکنون با (GAVI Group) در مورد زمان آغاز این مذاکرات صحبت خواهیم کرد ، زیرا من تا حدی نگران هستم که هنوز هیچ کاری در این باره انجام نشده است.” .

اعلامیه نهایی اجلاس G20 به اتفاق آرا توسط همه طرفین تأیید شد ، اما به گفته محمد الجدان ، وزیر دارایی عربستان ، ترکیه خواستار “شنیدن صدای آن” شد. قرار است بعداً بیانیه جداگانه ای از آنکارا با جزئیات دیدگاههای وی در مورد این اطلاعیه صادر شود.

بخشش بدهی

سوابق حقوق بشری عربستان سعودی سایه بان این گردهمایی را برپا کرده است زیرا کمپین ها و خانواده های فعالان زندانی اقدامات جدی برای برجسته سازی این مشکل انجام داده اند.

اما حقوق بشر در آخر هفته به سختی ظهور کرد ، مقامات غربی گفتند که آنها ترجیح می دهند از مجامع دوجانبه برای بحث در مورد موضوع با ریاض استفاده کنند.

به طور جداگانه ، برگزارکنندگان اجلاس گفتند که کشورهای G20 بیش از 21 میلیارد دلار در مبارزه با بیماری همه گیر کمک کرده اند و 11 تریلیون دلار برای تقویت اقتصاد جهانی آسیب دیده تزریق کرده اند. اما این گروه با فشار فزاینده ای برای جلوگیری از احتمالی معوقات وام در میان کشورهای فقیرتر روبرو است زیرا بدهی آنها در میان فاجعه اقتصادی ناشی از ویروس جهش می کند.

وی طرح تعلیق بدهی (DSSI) را تا ژوئن سال آینده به کشورهای در حال توسعه تمدید کرد ، اما گوترش خواستار تعهد برای تمدید آن تا پایان سال 2021 شد.

این اطلاعیه تضمین قاطعی ارائه نمی دهد ، نتیجه ای که مطمئنا شرکت کنندگان در این کمپین را ناامید خواهد کرد.

در عوض ، وزیران دارایی G20 هنگام دیدار صندوق بین المللی پول و بانک جهانی در بهار سال آینده ، “اگر وضعیت اقتصادی و مالی نیاز به تمدید شش ماه دیگر باشد” ، این توصیه را بررسی می کنند.

پس از اینکه جهان پس از ماهها بسته شدن و مسدود کردن مرزها دچار آشفتگی شد ، این گروه در تجارت نیز به لحن واحدی رسید و گفت که حمایت از یک سیستم چندجانبه “اکنون مانند همیشه مهم است”.

در این بیانیه آمده است: “ما تلاش می کنیم تا به هدف یک فضای آزاد ، منصفانه ، فراگیر ، بدون تبعیض ، شفاف ، قابل پیش بینی و با ثبات تجارت و سرمایه گذاری برسیم و بازارهای خود را باز نگه داریم.”

G20 همچنین گفت که مقابله با تغییرات آب و هوایی یک چالش فوری است و آن را متعهد به آینده ای پایدارتر برای محیط زیست می داند.

دونالد ترامپ ، رئیس جمهور مستعفی ایالات متحده روز یکشنبه در یک سخنرانی کوتاه از تصمیم جنجالی خود برای خروج از توافقنامه آب و هوایی پاریس دفاع کرد و آن را “ناعادلانه و یک طرفه” خواند و برای کشتن “اقتصاد آمریکا” طراحی شده است.

تفاوت در G20 به طور گسترده ای در اجلاس سال گذشته در شهرستان ژاپنی از اوزاکا، هنگامی که ایالات متحده برای گنجاندن یک پاراگراف جداگانه در مورد مسائلی مانند حفاظت از محیط زیست به نام آنها منتشر شده است.Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>