سوریه پس از مرگ ولید المعلم ، فیصل مکداد را به عنوان وزیر امور خارجه جدید اعلام کرد سوریه

[ad_1]

مکداد نقش دیپلمات عالی را بر عهده می گیرد ، در حالی که دولت سوریه در سطح بین المللی تا حد زیادی منزوی است.

رئیس جمهور سوریه در بیانیه ای گفت ، بشار اسد ، رئیس جمهور سوریه ، فیصل مقداد را به عنوان وزیر خارجه جدید منصوب کرد و جایگزین ولید المعلم شد که نزدیک به یک هفته پیش درگذشت.

در بیانیه روز یکشنبه آمده است ، بشار جعفری ، سفیر سوریه در سازمان ملل ، مقداد را به عنوان معاون وزیر امور خارجه جایگزین خواهد کرد.

معلم ، سخنگوی سرسخت دولت اسد که برای یک دهه درگیری و چندین بازسازی کار می کرد ، روز دوشنبه در سن 79 سالگی درگذشت.

در بیانیه دولت علت مرگ ذکر نشده است ، اما قابل درک بود که سلامتی وی برای مدتی رو به وخامت بوده است.

مقداد جانشین 66 ساله وی کار خود را در وزارت خارجه سوریه از سال 1994 آغاز کرد و از سال 2006 معاون وزیر خارجه است.

وی در بیشتر جلسات و کنفرانس ها معلم را همراهی می کند و وقتی سلامتی وی رو به وخامت می رود برای بیان اظهارات مداخله می کند.

مقداد ، دکتر ادبیات انگلیسی از دانشگاه چارلز در پراگ ، در سال 1956 در روستای گسام در جنوب استان درعا متولد شد.

در سال 1995 ، او به هیئت نمایندگی سوریه در سازمان ملل پیوست و نماینده دائمی کشورش در سازمان ملل از سال 2003 تا 2006 بود ، قبل از اینکه معاون وزیر خارجه شود.

در ماه مه 2013 ، افراد مسلح پدر 84 ساله وی ، ولید مک دد را ربودند و هفته ها بعد وی را در ازای شورشیان که 43 زندانی را آزاد کردند ، آزاد کرد.

در سطح بین المللی جدا شده است

مکداد نقش دیپلمات عالی را بر عهده می گیرد ، در حالی که دولت سوریه علی رغم تلاش های اخیر برای عادی سازی روابط با کشورهای حاشیه خلیج فارس ، در سطح بین المللی عمدتاً منزوی است.

هفت سال پس از قطع روابط دیپلماتیک ، امارات متحده عربی در سال 2018 سفارت خود را در دمشق بازگشایی کرد ، و پس از آن بحرین.

وارث تاج و تخت اسد و ابوظبی ، محمد بن زاید النهیان ، برای اولین بار از زمان آغاز جنگ در سوریه در سال 2011 ، در ماه مارس تلفنی صحبت کرد.

جعفری ، شدیدترین مدافع دولت سوریه در سازمان ملل از سال 2006 ، حتی بیشتر از زمان شروع درگیری در سال 2011 ، مک دد را کمک خواهد کرد.

جعفری متولد 1956 ، متاهل با یک ایرانی ، اهل دمشق است و به همان اقلیت مذهبی علوی اسد تعلق دارد.

بشار جعفری ، سفیر سوریه در سازمان ملل ، به عنوان معاون وزیر امور خارجه به جای معاون وزیر خارجه جایگزین خواهد شد [File: Mukhtar Kholdorbekov/Reuters]

جعفری دارای مدرک ادبیات و ترجمه فرانسه ، دکترای علوم سیاسی از دانشگاه سوربن پاریس است و علاوه بر زبان عربی بومی ، به زبان های انگلیسی و فارسی نیز تسلط دارد.

اولین مأموریت دیپلماتیک وی در پاریس بود ، بعداً به سمت های نیویورک و اندونزی رفت.

سرکوب خونین اسد علیه معترضان صلح طلب در سال 2011 درگیری ای را درگرفت که نزدیک به یک دهه به طول انجامید و باعث کشته شدن بیش از 380،000 نفر و آواره شدن میلیونها نفر در داخل و خارج از کشور شد.

پس از نه سال ، نیروهای اسد تقریباً 70 درصد از کشور را کنترل می کنند.[ad_2]