شستشوی ورزشی: عربستان سعودی میزبان مسابقه F1 در میان نگرانی های حقوق بشر است | اخبار عربستان سعودی


F1 سال آینده اولین بازی خود را در عربستان سعودی انجام خواهد داد. فعالان حقوق بشر می خواهند مردم “در مورد وضعیت حقوق بشر در کشور صحبت کنند.”

سال آینده ، عربستان سعودی میزبان گرندپری فرمول 1 (F1) خواهد بود ، اقدامی با هدف جذب بازدیدکنندگان بسیار خوبی که در سراسر جهان حرکت می کنند و اعتبار این پادشاهی در سطح بین المللی به عنوان یک مقصد گردشگری ارتقا می یابد.

اطلاعیه روز پنجشنبه ، که توسط برگزارکنندگان مسابقات و F1 سازماندهی شده بود ، همچنین باعث ایجاد نگرانی در میان فعالان حقوق بشر ، که عربستان سعودی را به “شستن ورزش” متهم کردند – استفاده از رویدادهای ورزشی برای ایجاد یک تصویر مثبت.

مدیرعامل F1 چیس کری گفت که این سازمان “از استقبال عربستان سعودی” در این ورزش هیجان زده است و افزود که همه شرکا و کشورهای میزبان متعهد به “رعایت حقوق بشر در نحوه سازماندهی و برگزاری رویدادهای خود هستند. “

لوئیس همیلتون ، قهرمان شش بار فرمول یک مرسدس ، مبارز صریح برابری و عدالت نژادی ، هفته گذشته گفت که لازم است درباره وضعیت عربستان اطلاعات بیشتری کسب کند ، اما ورزش “یک سکوی قدرتمند برای شروع تغییر” است.

شاهزاده خالد بن سلطان آل فیصل ، رئیس فدراسیون اتومبیلرانی و اتومبیلرانی عربستان ، این مسابقه را که در جده برگزار خواهد شد ، پیشگامانه خواند.

وی گفت: “من قاطعانه اعتقاد دارم که جایزه بزرگ سعودی بزرگترین رویداد ورزشی در تاریخ کشور ما خواهد بود و این توانایی را دارد که زندگی ، ادراک و تغییر مخاطبان و جوامع جدید را مانند هرگز تغییر دهد.”

مسابقه شبانه در ماه نوامبر – در امتداد قرنیز جده رو به دریای سرخ – سومین مسابقه خاورمیانه با بحرین و ابوظبی خواهد بود ، به شرط آنکه برای تقویم سال 2021 تأیید شود که هنوز منتشر نشده است.

فلیکس ژاک ، مدیر مبارزات عفو بین الملل ، گفت: “ما از همه خلبانان ، مالکان و تیم های F1 می خواهیم که در مورد وضعیت حقوق بشر در کشور صحبت کنند.”

وی افزود که مالکان و تیم ها باید “با مدافعان حقوق بشر زندانی” در کشور ابراز همبستگی کنند.

روز پنجشنبه ، کارشناسان سازمان ملل متحد از مقامات سعودی خواستند “فوراً” لوژین الخطلول ، فعال زنان سعودی در زندان را که از هفته گذشته به دلیل تأخیرهای فراوان در دادگاه اعتصاب غذا کرده است ، “آزاد کنند”.

الخطلول 31 ساله به همراه حدود ده فعال دیگر در ماه مه 2018 دستگیر شدند.

ماه گذشته ، دیده بان حقوق بشر (HRW) کارزاری را برای مقابله با آنچه وی گفت تلاش دولت سعودی برای صرف میلیاردها دلار برای برگزاری رویدادهای مهم به عنوان “یک استراتژی عمدی برای مخدوش کردن چهره کشور به عنوان یک ناقض حقوق بشر فراگیر” آغاز کرد.

وی همچنین از چین و عربستان سعودی به عنوان “دو دولت متجاوز در جهان” یاد کرد.

در اوایل سال جاری ، ده ها کشور عربستان را به دلیل نقض جدی حقوق بشر محکوم کردند و مسئولیت قتل جمال هاشوگی ، ستون نویس واشنگتن پست را که در کنسولگری 2018 عربستان در استانبول کشته شد ، خواستار شدند.

ادعاهای مختلفی در مورد نقض جدی حقوق بشر در عربستان سعودی ، از جمله گزارش شکنجه ، بازداشت خودسرانه و ناپدید شدن های اجباری وجود دارد و HRW خاطرنشان می کند که ائتلاف به رهبری عربستان سعودی همچنین به جنایات جنگی علیه غیرنظامیان در یمن ادامه می دهد.Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>