فرانسه از پاکستان خواستار “اصلاح” نظر نازی مکرون است اروپا


انتقاد از پاریس پس از آن صورت می گیرد که یک مقام پاکستانی گفت رئیس جمهور ماکرون با مسلمانان مانند نازی ها با یهودیان رفتار کرد.

فرانسه از پاکستان می خواهد که اظهارات یکی از وزرای خود در مورد رفتار رئیس جمهور امانوئل مکرون با مسلمانان را همانگونه که نازی ها با یهودیان در طول جنگ جهانی دوم رفتار کردند ، پس بگیرد.

نظرات ارسال شده توسط شیرین مزاری ، وزیر فدرال حقوق بشر پاکستان در توییتر ، بخشی از درگیری پاکستان و فرانسه بر سر انتشار کاریکاتورهای پیامبر اسلام توسط مجله طنز فرانسوی چارلی ابدو بود.

این تصاویر خشم و اعتراض در جهان اسلام ، به ویژه در پاکستان را برانگیخت.

پیامبر بسیار مورد احترام مسلمانان است و هر نوع تصویر بصری از وی در اسلام حرام است. این کارتون های مورد بحث از نظر مسلمانان توهین آمیز و اسلام هراسی تلقی می شوند ، زیرا تصور می شود که این کارتون ها اسلام را به “تروریسم” پیوند می دهند.

“ماکرون همان کاری را انجام می دهد که نازی ها با یهودیان انجام دادند – به کودکان مسلمان شماره شخصی داده می شود [other children won’t] دقیقاً همانطور که یهودیان مجبور شدند ستاره زرد را بر روی لباسهای شناسایی خود ببندند. “

در پیگیری یک توییت روز یکشنبه ، مزاری ادعاهای خود را در پی محکومیت وزارت امور خارجه فرانسه در اواخر روز شنبه دو برابر کرد.

“دروغهای آشکار”

سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه اگنس فون در موئل گفت که پاریس سفیر پاکستان را در مورد محکومیت شدید این اظهارات به اطلاع وی رسانده است.

“این کلمات نفرت انگیز دروغهای آشکاری است که با ایدئولوژی نفرت و خشونت آغشته شده است. چنین تهمت هایی شایسته این میزان مسئولیت نیست. ما آنها را با نهایت قاطعیت رد می کنیم “.

پاکستان باید این اظهارات را اصلاح کند و بر اساس احترام به مسیر گفتگو بازگردد. “

در اواخر ماه اکتبر ، پارلمان پاکستان با صدور قطعنامه ای ، دولت را به فراخوانی نماینده خود از پاریس متهم کرد که ماکرون را به “تحریک نفرت” علیه مسلمانان متهم کرد.

در اوایل ماه اکتبر ، ماکرون سخنرانی کرد و اسلام را به عنوان یک دین در یک “بحران جهانی” توصیف کرد و گفت که او علیه “جدایی طلبی اسلام گرا” در فرانسه کار خواهد کرد.

دو هفته بعد ، معلم تاریخ فرانسه ساموئل پتی توسط یک جوان 18 ساله چچنی تبار به دلیل نشان دادن کارتون های پیامبر در کلاس آزاد بیان در مقابل مدرسه وی سر بریده شد.

تظاهرات علیه اظهارات ماکرون در مورد کاریکاتورهای پیامبر در لاهور [File: Rahat Dar/EPA-EFE]

ماکرون به پتی ادای احترام کرد ، و با قول “ما کارتون را رها نمی کنیم” و دفاع از علامت سخت سکولاریسم فرانسه و سنت طنز دیرینه آن ، از محکوم کردن حق نمایش کارتون خودداری کرد.

مقامات فرانسوی گفتند که سر بریدن حمله به ارزش اصلی آزادی بیان در فرانسه است. این حملات سخنان شدیدتری را از سوی ماکرون علیه آنچه وی “جدایی طلبی اسلام گرا” خواند ، برانگیخت.

در همین حال ، هزاران نفر در جهان اسلام نسبت به ماکرون و دولت وی اعتراض کرده اند که از اظهارات رهبر فرانسه در مورد اسلام خشمگین شده و حمایت رسمی از حق نمایش کارتون را تجدید کرده اند.

برخی از کشورهای مسلمان خواستار تحریم محصولات فرانسوی شده اند و تعدادی از رسانه های بین المللی و همچنین متحدان فرانسه از اقدامات ماکرون و دولت وی انتقاد کرده اند.Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>