لبنان: جستجوی اهدا کنندگان پزشکی قانونی پایان یافته است. چه کسی او را کشت؟ | اخبار از خاورمیانه


بیروت، لبنانوزیر بازرگانی رسمی این کشور ، گازی وزنی ، گفت: شرکت تجدید ساختار Alvarez & Marsal (A&M) قرارداد خود را برای انجام حسابرسی قضایی بانک مرکزی لبنان – درخواست اصلی اهدا کنندگان بین المللی – رها کرده است ، زیرا اسناد لازم را دریافت نکرده است. جمعه.

لبنان برای کمک به حل بحران خردکننده مالی ده ها میلیارد دلار کمک از کشورهای اهدا کننده و صندوق بین المللی پول (صندوق بین المللی پول) می خواهد. اما آنها گفتند كه این كمك ها فقط پس از ممیزی بانك مركزی موسوم به بانك دو لیبان (BDL) انجام می شود.

یک دیپلمات غربی روز جمعه به الجزیره گفت: “من شخصاً کاملا شوکه شده ام.”

وزنی در مصاحبه تلفنی با الجزیره گفت كه A&M روز جمعه به وی اطلاع داد كه اعتماد خود را نسبت به دریافت اسناد و مدارك لازم از بانك مركزی تقریباً دو ماه و نیم پس از امضای قرارداد ممیزی از دست داده است.

دو هفته قبل ، وزنی از تمدید سه ماهه مهلت BDL برای ارائه اطلاعات و اطلاعات A&M خبر داد. BDL با استناد به قوانین رازداری بانکی در لبنان ، به کمتر از نیمی از س Aالات A&M پاسخ داد.

من از تصمیم آنها متعجب شده ام

وزیر مالی موقت لبنی گازی وزنی

“[A&M] آنها گفتند كه مطمئن هستند كه اسناد انجام وظيفه خود را در طي اين سه ماه دريافت نخواهند كرد و خواستار فسخ قرارداد شدند. ” “آنها باید منتظر بمانند ، زیرا پیشنهادهایی در این زمینه برای لغو قوانین مربوط به اسرار بانکی وجود داشت. من از تصمیم آنها متعجب شده ام. “

ناصر سعیدی ، معاون سابق رئیس کل بانک مرکزی ، گفت که این تصمیم احتمالاً به دلیل ملاحظات درباره چهره A&M خلاصه می شود.

سعیدی به الجزیره گفت: “شگفت آور است که این شرکت بیش از لبنان به شهرت خود به اعتبار خود اهمیت می دهد.” “آنها حرفه ای هستند ، آنها می خواستند كار حرفه ای انجام دهند ، مانع آنها نشد و ما در وهله اول هستیم.”

وی گفت كه اعتماد BDL به قوانین رازداری بانك برای جلوگیری از اطلاعات “تظاهر” است و نه بانك مركزی و نه وزارت دارایی “تمایلی به انجام ممیزی قضایی” ندارند.

در حال حاضر ما در وهله اول بازگشت

ناصر سعیدی ، معاون فرماندار Fmr ، Banque du Liban

ادعاهای BDL نیز توسط مقامات ارشد سیاسی و قضایی از جمله نخست وزیر ، وزیر دادگستری و کانون معتبر وکلای بیروت بی اعتبار شده است.

ماری کلود نجم وزیر دادگستری در اواخر ماه اکتبر به الجزیره گفت: “من فکر می کنم قوانین درست است.” “ما در مورد پول مردم و دولت صحبت می کنیم – اگر نمی توانید در این مورد تحقیق کنید ، در یک کشور چه کاری می توانید انجام دهید؟” این بدان معنی است که نهادهای بالاتر از قانون و پاسخگویی وجود دارد. “

نجم و نخست وزیر موقت حسن دیاب رئیس بانک مرکزی ریاض سلامه را که از سال 1993 این سمت را عهده دار است ، متهم کرد که برای محافظت از منافع نخبگان مالی و سیاسی کشور مانع حسابرسی می شود.

“ریاض و پسران بزرگ پشت سر او.” [killed the forensic audit]. در حالی که در آنجا بود ، او از سیستم محافظت می کند “، یک منبع مالی که از اول مراحل کار را می دانست به الجزیره گفت.

بیش از حد بزرگ برای مراقبت از

ریشه اصلی بحران مالی در لبنان دهه ها ادعای فساد و سو mis مدیریت توسط گروهی از تجار و رهبران جناح های مسلح است که پس از جنگ داخلی این کشور در سال 1990 وارد دولت شدند.

در اکتبر سال 2019 ، کشور درگیر اعتراضات گسترده ای شد که خواستار از بین بردن این طبقه حاکم بودند ، و با فروپاشی اقتصاد کشور ، که مجبور به جدا شدن ارز از پایه دو ساله دلار آمریکا شد ، دامن زد.

از آن زمان ، پوند لبنان بیش از 80 درصد ارزش خود را در برابر بورس های سبز از دست داده است. نیمی از جمعیت به زیر خط فقر رسیده اند.

و علی رغم این مارپیچ رو به پایین ، تلاشهای مکرر دولت دیاب برای تحقق شرایط تعیین شده توسط جامعه جهانی دلسرد نشده است.

تلاش برای اجرای کنترل های سرمایه ای که انتقال پول به خارج از کشور را محدود می کند – در واقع تلاشی برای قانونی کردن اقدامات قبلاً انجام شده توسط بانک های خصوصی به صلاحدید خود – هنگامی که وزنی لایحه را طبق دستورالعمل های رئیس جمهور نبی بری ، که وی را منصوب کرد ، پس گرفت ، به نتیجه نرسید.

بری ، رئیس جنبش امل ، که بیشترین کرسی های شیعه در پارلمان را در اختیار دارد ، یکی از چهره های گارد قدیمی این کشور است که از سال 1992 سمت خود را حفظ کرده است.

طرح نجات مالی کابینه – که به دنبال آن است بانک ها و سپرده گذاران بزرگ متحمل خسارات زیادی در سیستم مالی شوند ، نه سپرده گذاران کوچک – توسط کمیته حقیقت یاب پارلمان که متشکل از نمایندگان نخبه مجلس است به تأخیر افتاده است. بسیاری از آنها خود برنامه را گم کرده اند.

این طرح هرگز اجرا نشد.

اکنون به نظر می رسد که حسابرسی قضایی نیز مسیر مشابهی را دنبال می کند.

وی از ماه آوریل که موافقت وی در کابینه بود با موانعی روبرو بود. هیچ قراردادی تا ژوئیه امضا نشده بود ، در آن زمان وزنی اعتراف کرد که طرفداران او – اشاره ای به بری – مخالف حسابرسی بودند.

وزنی سپس گفت: این مسئله روابط ادعایی اسرائیل با كرول ، موسسه حسابرسی پزشکی قانونی شناخته شده ای است كه هیئت وزیران تصمیم گرفته است برای این كار حفظ كند. بنابراین کرول برکنار شد و در اواخر ماه ژوئیه ، کابینه مجدداً موافقت کرد که این بار را با م Aسسه حسابرسی غیر قضایی A&M انجام دهد.

سپس وزنی در سپتامبر با A&M قرارداد امضا کرد.

وزیر دارایی مستعفی به الجزیره گفت که وی معتقد است “70 درصد” قرارداد می تواند بدون اصلاح قوانین رازداری بانکی لبنان محقق شود – یک شناخت خیره کننده.

این شرکت اکنون 150،000 دلار برای خدمات ارائه شده دریافت می كند. وزنی گفت که او روز شنبه با رئیس جمهور و نخست وزیر دیدار خواهد کرد تا در مورد راه آینده تصمیم بگیرد.

مایک هازارد ، مشاور ارشد مالی و کارشناس بحران مالی لبنان ، معتقد است که این حسابرسی نه تنها جنایات احتمالی و کلاهبرداری های انجام شده طی چند دهه را نشان می دهد ، بلکه امکان تشخیص دقیق آنچه را که در سیستم مالی لبنان رخ داده است ، می دهد.

“از دست دادن حسابرسی ضرر نه تنها از نظر مبارزه با فساد و جرایم بالقوه است که مردم شایسته دانستن در مورد آن هستند … بلکه همچنین بخش مهمی از هر برنامه بهبود مالی موثر و بهینه برای اطمینان از مشکلات گذشته برای تقویت نهادها دیگر تکرار نمی شود “، هازارد به الجزیره گفت.

سعیدی گفت: ما هنوز هم می توانیم لبنان را نجات دهیم ، اما نکته شگفت انگیز این است که علی رغم تمایل جامعه جهانی برای کمک و تمایل صندوق بین المللی پول و بانک جهانی برای کمک ، رهبری لبنان عملا از این کمک خودداری کرده است.

جان كوبيس ، هماهنگ كننده ويژه سازمان ملل در لبنان ، روز جمعه در يك توييت چيزهاي زيادي گفت: “چرا [sic] که خارجی ها بیشتر به فکر رفاه و سرنوشت لبنان و مردم آن هستند ، بیشتر از نخبگان سیاسی کشور نگران کمبود اقدامات و تعلل هستند؟ “Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>