“ما به صلح نیاز داریم”: جنگ M23 دوباره ساکنان DRC را آواره کرد | گروه های مسلح

[ad_1]

گوما، جمهوری دموکراتیک کنگو – Denis Sebwage Rugemba در کنار جاده ای می نشیند که از کمپ بوشاگارا در حومه شهر گوما در کنگو می گذرد، در محاصره وسایل ناچیز افرادی مانند او که از خانه های خود فرار کرده اند.

او یک تی شرت نارنجی روشن دارد. ژاکت لحافی؛ دامن رنگ روشن خورشید از میان چادرهای پلاستیکی سفید به شدت می شکند. گرما تاول می زند اما سایه ندارد.

اما روگمبا، 78 ساله، در برابر محیط زیست نفوذ ناپذیر است، زیرا او رشته های شل را می کشد و چاله ها را تعمیر می کند، و در تبعید شغلی را که پنجاه سال انجام داده است، ادامه می دهد. هر چه لباس های بیشتری تعمیر کند، شانس بیشتری برای کسب درآمد دارد. برای خرید غذا

او در میان 240000 نفری است که در اردوگاه‌های مختلف – از جمله بوشاگارا – در اطراف گوما پناه گرفته‌اند و از شورشیان M23 در شرق جمهوری دموکراتیک کنگو پناه گرفته‌اند. آنها تنها یک سوم غیرنظامیانی هستند که از زمان ظهور مجدد گروه شورشی M23 که 10 سال پیش فعال بود، در اواخر سال 2021 بیرون رانده شدند.

بر اساس گزارش ردیاب امنیتی کیوو که حملات در شرق جمهوری دموکراتیک کنگو که محل استقرار بیش از 120 گروه مسلح است، نظارت می کند، از اکتبر 2021 تاکنون حدود 296 نفر در درگیری با این گروه کشته شده اند.

رواندا همسایه توسط هیئتی متشکل از کارشناسان سازمان ملل، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده و دولت جمهوری دموکراتیک کنگو در کینشاسا به حمایت از این گروه متهم شده است، اما کیگالی و خود شورشیان به شدت این اتهامات را رد می کنند.

با این حال، ادعاها مبنی بر حمایت رواندا از M23 به تنش‌های منطقه‌ای دامن زد و فلیکس شیسکدی، رئیس جمهور کنگو در ماه مارس خواستار تحریم‌ها علیه کیگالی شد.

در همین حال، شبه‌نظامیان در حال حاضر بخش‌هایی از قلمرو اطراف گوما، مرکز استان کیوو شمالی را کنترل می‌کنند تا زمانی که نیروهای کنگو با کمک یک قدرت منطقه‌ای که رواندا را مستثنی می‌کند، آنها را تحت کنترل خود درآورند.

برای ربکا کابو، یک فعال جوان با Lutte pour le Changement (مبارزه برای تغییر)، یا LUCHA، بسیار مهم است که کرامت افرادی را که تحت تأثیر درگیری های جاری قرار گرفته اند، به خاطر بسپاریم.

او به الجزیره گفت: «به مردگان فکر کنید، نه فقط به اعداد. اینها مردم هستند، آنها انسان هستند».

Denis Sebwage Rugemba، که در درگیری M23 آواره شده بود، در اردوگاه بوشاگارا لباس ها را تعمیر می کند. [Sophie Neiman/Al Jazeera]
Denis Sebwage Rugemba، که از درگیری M23 اخراج شد، لباس‌های خود را در اردوگاه بوشاگارا تعمیر می‌کند. [Sophie Neiman/Al Jazeera]

“بازگشت در حلقه ها”

برای کسانی که در درگیری گرفتار شده اند، جابجایی به تجربه ای دوباره تبدیل شده است.

در سال 2006، Rugemba برای اولین بار از خانه خود در منطقه Rutshuru، در 68 کیلومتری (42 مایلی) شمال گوما، در جریان نبرد بین ارتش جمهوری خلق کنگو و کنگره ملی دفاع از مردم (CNDP)، ​​گروهی از مبارزان شورشی گریخت. برای محافظت از جمعیت توتسی کنگو.

بیست و پنج نفر از بستگان او کشته شدند. بقیه در یک کمپ برای افراد آواره، نه چندان دور از محل زندگی روگمبا، پناه گرفتند و سعی کردند در آنجا زندگی بسازند.

فرزند بزرگ او در حالی که منتظر بازگشت به خانه بود ازدواج کرد. دوستان غذا درست کردند و پول دادند تا آبجو بخرند. او به الجزیره گفت: «حداقل این یک عروسی بود.

مادرش در سنین پیری بر اثر بیماری درگذشت و در تپه های اطراف به خاک سپرده شد. در سال 2009، CNDP در ارتش ملی ادغام شد، بنابراین او به روستای خود بازگشت.

اما صلح دوام نیاورد.

عوامل سابق CNDP که از موقعیت خود در ارتش کنگو ناراضی بودند و ادعا می کردند که توافقات دولت رعایت نشده است، اولین شورش M23 را در آوریل 2012 راه اندازی کردند. آنها نام خود را از 23 مارس، تاریخ امضای معاهده، گرفتند.

روگمبا در این جنگ در خانه بود و روی کف خانه چوبی خود دراز کشیده بود تا از شلیک گلوله محافظت کند. خاطرات او از نبردهای مختلف در این سال ها با هم ادغام شده و مبهم شده است، اما یک خاطره باقی مانده است: ترس. او نگران فشار خون خود است و می گوید که صداهای بلند او را مبهوت می کند.

در جریان قیام سال 2012، شورشیان M23 به سمت گوما پیشروی کردند و نیروهای حافظ صلح سازمان ملل را در راهپیمایی خود به شهر که به مدت 10 روز در آنجا نگه داشتند، دور زدند. شورش 20 ماهه در نوامبر 2013، زمانی که ارتش تحت حمایت سازمان ملل متحد آخرین پایگاه M23 را تصرف کرد و شورشیان باقی مانده اعلام کردند قصد دارند در نهایت عقب نشینی کنند، پایان یافت.

بار دیگر، روگمبا شروع به بازسازی زندگی خود کرد، از مزارع خود مراقبت کرد و ذرت، لوبیا و موز کاشت.

به گفته Onesphore Sematumba، تحلیلگر دریاچه های بزرگ در گروه بحران، زندگی برای مدتی آرام بود، اما M23 در اواخر سال 2021 در نتیجه همان تنش های تاریخی طولانی مدت که به شورش های قبلی دامن زده بود، بازگشت.

سماتومبا از شورشیان گفت: «آنها هنوز هم عملا از همان گفتمان استفاده می کنند. «در تمام این سال‌ها ما به دور هم برمی‌گشتیم.»

سماتومبا پیشنهاد کرد که حمایت رواندا از این گروه ممکن است پاسخی به رقابت بین کشورهای منطقه باشد.

آخرین شورش M23 در همان ماه آغاز شد که شیسکدی با یووری موسوینی، رئیس جمهور اوگاندا، توافق نامه ای امضا کرد که به سربازان کامپالا اجازه می داد با نیروهای دموکراتیک متفقین در بنی، جمهوری دموکراتیک کنگو بجنگند، در حالی که به اوگاندا اجازه می داد جاده های جدیدی در منطقه بسازد.

سماتومبا گفت: “همه این معاملات شامل رواندا نمی شود.” “[President] کاگامه از این بابت بسیار عصبانی بود.

خانواده های آواره و ساکنان گوما در یک مراسم کلیسا صبح یکشنبه می رقصند. [Sophie Neiman/Al Jazeera.]
خانواده های آواره و ساکنان گوما در یک مراسم کلیسا صبح یکشنبه می رقصند [Sophie Neiman/Al Jazeera]

یک زندگی در حال فرار

شورشیان اواخر سال گذشته به روستای روگمبا در روتشورو رسیدند.

“آنجا [was] تیراندازی در همه جا.» او گفت. این بار چهار تن از بستگان وی در تیراندازی کشته شدند. او در عجله خود برای رفتن، تنها چرخ خیاطی خود را نجات داد. او آن را برای سفر دو روزه به گوما در جاده‌ای مملو از افراد دیگر در حال حرکت پوشید.

خیاط وقتی به شهر رسید خسته و گرسنه بود، پاهایش آنقدر ورم کرده بود که به سختی حرکت می کرد. گرسنگی اکنون به یک نگرانی دائمی تبدیل شده است.

روگمبا گفت: «زندگی در اینجا بسیار دشوار است. غذای کافی وجود ندارد زیرا ما بسیار آواره هستیم.

الیزابت کانیشامبا، 30 ساله، برای اولین بار بیش از یک دهه پیش، زمانی که شورشیان M23 به روستای او در قلمرو ماسیسی حمله کردند، گریخت. او دو سال را با شوهر و فرزندانش در تبعید سپری می‌کند تا اینکه با آرامشی متزلزل به خانه بازگردد.

او در مورد آن زمان گفت: “ما می توانیم کشاورزی کنیم.” افراد دیگر مشاغل و مغازه های کوچک خود را داشتند.

اما M23 احیا شده در فوریه دهکده آنها را تصرف کرد.

کانیشامبا با کوچکترین دخترش به تپه ها گریخت و شوهر و دیگر فرزندانش را در هرج و مرج از دست داد. او از یک شهر کوهستانی به شهر دیگر کوهستانی نقل مکان کرد و تنها پس از یک هفته پیاده روی به محل نقل مکان در لبه غربی گوما رسید.

او در اردوگاهی که بین طاقچه های تیز سنگ ساخته شده بود، با شوهر و فرزندانش جمع می شد. او گفت: «این مثل یک معجزه بود. “هر کدام فکر می کردند دیگری مرده است.”

اما وقتی می‌فهمد که مادرش در تلاشی برای فرار کشته شده است، شادی با یک تراژدی کاهش می‌یابد. او با صراحت گفت: “غم انگیز است.” ما خیلی بد و متاسفیم که دوباره از همان افراد فرار می کنیم.»

چادرهایی بر لبه یک گودال باران در اردوگاه بوشاگارا، DRC. [Sophie Neiman/Al Jazeera]
چادرهایی بر لبه یک گودال باران در اردوگاه بولنگو، DRC [Sophie Neiman/Al Jazeera]

مذاکرات صلح اما نه صلح

خشم در اردوگاهی که کانیشامبا در آن زندگی می کند و در گوما در حال افزایش است.

خشم بسیاری متوجه مأموریت صلحبانی سازمان ملل یا مونوسکو شده است که به مدت 20 سال در جمهوری دموکراتیک کنگو فعالیت می کند. سال گذشته، تظاهراتی که خواستار برکناری او به دلیل ناکامی در حفظ صلح بودند، با مجروح شدن 50 تظاهرکننده و کشته شدن پنج نفر به مرگ تبدیل شد.

سربازان نیروهای جامعه آفریقای شرقی موفق شدند سرزمینی را که قبلاً در اختیار M23 در شمال کیوو بود، ایمن کنند، اما همچنین اعتماد کافی را برانگیختند.

در ماه مه، رئیس ماموریت کنیایی به طور ناگهانی از سمت خود کنار رفت و در نامه ای استعفای خود را تهدید کرد که در رسانه های اجتماعی منتشر شد. ارتش کنیا ادعا کرد که نامه جعلی بوده و او به سادگی به یک نقش داخلی منصوب شده است.

مدت کوتاهی بعد، شیسکدی در یک سخنرانی در بوتسوانا، نیروهای آفریقای شرقی را به همکاری با M23 متهم کرد، در حالی که از اعزام برنامه ریزی شده نیروهای جایگزین از آفریقای جنوبی استقبال کرد.

مذاکرات صلح در نایروبی در ماه دسامبر، M23 را حذف کرد، در حالی که گروه های مسلح حاضر از حضور جنگجویان خارجی انتقاد کردند. در آن زمان، M23 به طور جداگانه تمایل خود را برای عقب نشینی نشان داد، اما پس از اعلام عقب نشینی از روتشورو در ماه آوریل، همچنان قلمرویی را در بوناگانا در اختیار دارد.

سماتومبا، تحلیلگر، می‌گوید: «چگونه می‌توانیم به یک واکنش پایدار و جدی دست یابیم وقتی تهدیدکننده‌ترین گروه، M23، بخشی از این فرآیند نیست؟»

روگمبا فقط می خواهد به خانه برود. او به الجزیره گفت: «ما می شنویم که مذاکرات صلح وجود دارد اما نتیجه ای حاصل نشده است. ما به صلح نیاز داریم تا بتوانیم به عقب برگردیم.»

[ad_2]