مهمانی تمام شد؟ شکاف تجاری چین شراب سازان استرالیایی را تهدید می کند استرالیا


آدلاید ، استرالیا – دیوید هریس به عنوان یک پرورش دهنده با تجربه انگور از منطقه معروف شراب استرالیا ، به یکی از معروف ترین محصولات کشورش افتخار می کند.

“برای دانستن شراب با کیفیت عالی نیازی نیست نبوغ داشته باشید. گفت: او باید از لیوان بیرون بپرد. “ما اصول را به درستی درک می کنیم و آن را با قیمت مناسب انجام می دهیم.”

یکی از کشورهایی که در سال های اخیر بیشتر و بیشتر شراب استرالیایی جمع کرده است چین است.

“آنها ما را از خانه و خانه نوشیدند. هریس ، مدیر عامل شرکت South Australia Wine Group ، یک شرکت شراب سازی و خدمات ، به الجزیره گفت: “ما به لطف چین بالاترین قیمت هایی را که داشته ایم دریافت می کنیم.”

اما ممکن است این مهمانی در حال پایان باشد.

شکاف فزاینده سیاسی بین کانبرا و پکن در حال گسترش به روابط تجاری بین این دو است و سود شرکت ها و معیشت آنها را در برخی از مهمترین صنایع صادراتی استرالیا تهدید می کند.

تحلیلگران و صادرکنندگان استرالیایی مشکوک بودند که چین پس از اقدامات و اظهارات کانبرا علیه پکن ، به ویژه در مورد آخرین شبکه های تلفن همراه 5G و ویروس کرونا ، تلافی جویانه کرده است. چین رسماً نگفته است اما این اقدامات اخیر خود گویاست.

در ماه مه ، چین با اعمال واردات جو استرالیا را متهم كرد و آن را متهم كرد كه برای به دست آوردن سهم بازار خود ، محصولات خود را زیر قیمت فروخته است ، روشی معروف به دامپینگ و توقف واردات گوشت گاو از بزرگترین گوشت پردازان استرالیا.

اوایل این ماه ، خرچنگ های زنده استرالیایی در انتظار ترخیص از گمرک در شانگهای جان دادند. گزارش شده است که چین واردات چوب استرالیا را متوقف کرده است ، به دلیل نگرانی از آفات.

طبق رسانه های دولتی ، صادرات عسل و شکر در استرالیا نیز می تواند هدف قرار گیرد.

و طبق گفته املاک شراب خزانه داری شراب استرالیایی ، در ماه اوت ، انجمن الکل چین (CADA) خواستار تعرفه های گذشته برای واردات شراب استرالیا به عنوان بخشی از تحقیقات دامپینگ شد.

چین برای صنعت شراب استرالیا بسیار مهم شده است. در سال مالی گذشته ، چین 850 میلیون دلار (1.17 میلیارد دلار استرالیا) شراب استرالیایی ، 39 درصد از کل صادرات شراب استرالیا وارد کرده است.

بطری های شراب استرالیایی برای فروش در قفسه ها نشسته اند [File: David Gray/Reuters]

در حقیقت ، چین بزرگترین و مهمترین شریک تجاری استرالیا است. حدود یک سوم از کل صادرات استرالیا هم اکنون برای سواحل چین انجام شده است ، بازاری به ارزش تقریبی 111 میلیارد دلار (153 میلیارد دلار استرالیا) در سال های مالی 2018-2019. این موفقیت در چین تا حدودی با توافق نامه تجارت آزاد (ChAFTA) ، كه در سال 2015 امضا شد ، تسهیل شد ، كه وابستگی تجاری را تعمیق بخشید.

اتصالات خیس شده

پکن اعمال تحریم سوداگرانه ای را نقض می کند که سازمان تجارت جهانی و قوانین ChAFTA را نقض می کند. در 4 نوامبر ، سخنگوی دولت ، گلوبال تایمز ، به “تعلیق واردات” اشاره کرد و ارتباطات چین را بیش از پیش پیچیده و عدم اطمینان ایجاد کرد.

و در تاریخ 12 نوامبر ، وانگ ونبین ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین ، به خبرنگاران گفت: “دلیل مشکلات فعلی در روابط دو جانبه ما کاملاً روشن است … مدتی است که استرالیا قوانین اساسی حاکم بر روابط بین الملل را نقض می کند و به اشتباه ادعا می کند و مواردی که منافع اصلی چین را تحت تأثیر قرار می دهد ، از جمله موارد مربوط به هنگ کنگ ، سین کیانگ و تایوان و دخالت آشکار در امور داخلی چین. “

ما به لطف چین بالاترین قیمت هایی را که داشته ایم دریافت می کنیم.

دیوید هریس ، مدیرعامل گروه شراب استرالیای جنوبی

روابط بین پکن و کانبرا در سال 2018 بدتر شد ، زمانی که استرالیا اولین کشوری بود که راه اندازی شبکه تلفن همراه 5G خود غول مخابراتی چینی هواوی را ممنوع کرد.

از زمانی که استرالیا خواستار تحقیق در مورد ریشه بیماری همه گیر ویروس کرونا شد که در شهر ووهان چین آغاز شد ، روابط در حال خراب شدن است. در اقدامی دیگر که می تواند باعث تنش شود ، برای اولین بار از سال 2007 ، استرالیا برای تمرین دریایی مالابار به ایالات متحده ، ژاپن و هند پیوست.

قدرت رو به رشد اقتصادی و نظامی چین سوالاتی را در مورد تعهد این کشور به یک نظم بین المللی مبتنی بر قوانین ایجاد کرده و با شدت بیشتری در استرالیا و متحدانش طنین انداز شده است.

پروفسور استیو تسانگ ، مدیر انستیتوی SOAS چین در دانشگاه لندن ، گفت كه توانایی استرالیا در پیگیری منافع تجاری خود با چین توسط وفاداری به متحد دیرینه امنیتی واشنگتن مورد آزمایش قرار گرفته است.

پروفسور تسانگ گفت: “استرالیا مطمئناً یكی از نیروهای محرك جدایی آمریكا و چین است.” استرالیا احساس راحتی بیشتری می کند. “

در لیست سیاه قرار گرفت

هرگونه تحریم صادرات استرالیا به چین می تواند فاجعه بار باشد. به گفته جفری ویلسون ، رئیس مرکز تحقیقات پرت ، یک مرکز آمریکایی در دانشگاه استرالیای غربی ، هفت محصولی که آنها هدف قرار می دهند توسط صدها هزار مورد استفاده قرار می گیرد و با هم حدود 15.9 میلیارد دلار (21.9 میلیارد دلار) را در صادرات به چین

این میزان 14.3 درصد از کل صادرات استرالیا به چین در سال مالی 2018-2019 را تشکیل می دهد.

ویلسون گفت که به نظر می رسد قصد چین انتشار اطلاعات غلط در تلاش برای متزلزل کردن بازار صادرات استرالیا و ضربه زدن به استرالیا در جایی است که صدمه می بیند.

تقاضای چین فروش شراب استرالیایی را افزایش داده است [File: Martin Pollard/Reuters]

وی گفت: “این یک جنگ روانی بیش از یک جنگ تجاری است.” چین دارای سابقه طولانی در استفاده از این نوع تحریم های تجاری به عنوان یک سلاح دیپلماتیک است و این کار را برای “الگو قرار دادن” استرالیا در مورد تعدادی از اقدامات سیاست خارجی استرالیا انجام می دهد دولت در چند سال گذشته “

وی گفت: پکن صنایعی را هدف گرفته است که وابستگی زیادی به چین به عنوان مقصد دارند یا آن دسته از محصولاتی را که پکن به راحتی می تواند در جای دیگر خریداری کند ، هدف قرار داده است ، به همین دلیل چین تحریم هایی را برای واردات سنگ آهن اعمال نکرده است.

“صنعت فولاد این کشور از نظر ساختاری برای کارهای عادی به منابع استرالیایی وابسته است و کل اکوسیستم صنعتی چین به صنعت فولاد آن بستگی دارد. ویلسون گفت: تحریم سنگ آهن “تخریب متضمن تضمین شده” است.

مراتع سبزتر

تحقیقات ضد دامپینگ CADA ، که انتظار می رود یک سال به طول انجامد ، سه کارخانه بزرگ شراب سازی استرالیا را هدف قرار داده است: Treasury Wine Estates ، صاحب مارک هایی از جمله Penfolds. شراب دارنده دم زرد Casella؛ و Australia Swan Vintage.

“شراب سازان استرالیایی همکاری کامل دارند. ما اعتقاد نداریم که شواهدی برای حمایت از دامپینگ وجود دارد. “

سهام Treasury Wine Estates در 5 نوامبر به دلیل ترس از اعمال تعرفه های گذشته به چین ، به پایین ترین سطح 5 ساله رسید.

باتاگلین گفت: “وظایف ، در صورت ارزیابی ، برای کلیه صادرکنندگان شراب استرالیا اعمال می شود.”

برای شراب ساز دیوید هریس ، تعرفه های احتمالی به شدت تحت تأثیر قرار می گیرند: “این حدود 50 درصد از کاری است که ما انجام می دهیم. این یک فاجعه عظیم و عظیم خواهد بود ، اما ما نمی شکنیم. در هند و جنوب شرقی آسیا رشد چشمگیری وجود دارد. “

اریک یانگ ، مدیر عامل شرکت Pacific Vintners مستقر در آدلاید ، نیز گزینه های خود را ارزیابی کرد: “البته ، تعرفه ها من را نگران می کنند ، به ویژه به این دلیل که ما در چین بازار مدار هستیم و تمرکز داریم. این کم و بیش یک مسئله سیاسی است ، اما نشان داده است که ما نمی توانیم به یک بازار اعتماد کنیم. وقت آن است که سرعت خود را کاهش دهیم ، استراتژی کنیم و برنامه ریزی کنیم. “

این یک جنگ روانی بیش از یک جنگ تجاری است.

جفری ویلسون ، مرکز آمریکایی در پرت در دانشگاه استرالیای غربی

مشکل دیگری که می تواند شراب سازان استرالیایی را نگران کند این است که اکنون مصرف کنندگان در چین می توانند شراب با کیفیت مناسب سایر کشورها را رد کنند.

در پکن ، کلودیا ماسوگر ساکن قدیمی ، بنیانگذار Cheers است ، یک زنجیره خرده فروشی با بیش از 100 فروشگاه در شهرهای بزرگ چین. حدود یک چهارم شراب ارائه شده در زیر است.

این کارآفرین سوئیسی گفت اگر تعرفه هایی برای مارک های استرالیایی وضع شود ، مشتریان وی می توانند به عنوان گزینه جایگزین به شراب های شیلی یا آرژانتین روی بیاورند.

“پیش بینی نتیجه تعرفه ها دشوار است ، اما افزایش مالیات بر شراب استرالیا ناراحت کننده خواهد بود. خوشبختانه ، ما تمام مناطق اصلی شراب سازی را نمایندگی می کنیم ، بنابراین به عنوان یک تجارت با مشکلات عمده ای روبرو نخواهیم شد ، “ماسوگر به الجزیره گفت.

اما با نگاه خوش بینانه ، کسانی که معیشت خود را شرط می بندند می ترسند استرالیا همان راهی را که ایالات متحده در آن گرفتار شده است ، درگیر جنگ تجاری شدید با چین بگیرد.

جفری ویلسون ، کارشناس بازرگانی گفت ، وقتی جو بایدن ، رئیس جمهور منتخب ایالات متحده ، نقش جدید خود را به عهده گرفت ، اوضاع در استرالیا می تواند بهبود یابد.

ویلسون گفت: “تا زمانی که ترامپ مایل باشد استرالیا رنج ببرد و آن را نادیده بگیرد ، دولت بایدن این تحریم ها را هم به عنوان نقض فاحش قوانین تجارت بین الملل و هم به عنوان یك حمله اقتصادی مستقیم به یكی از مهمترین متحدان منطقه ای تلقی خواهد كرد.” .

وی افزود: “با افزایش هزینه های سیاسی این اقدامات ، دولت بایدن احتمالاً شاهد احتیاط چین در تحریم هایی مانند این در آینده خواهد بود.”Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>