پدرسالار صربستان پس از آزمایش مثبت ویروس کرونا درگذشت اخبار


پدرسالار ایرنئوس اخیراً نماز شخص تشییع جنازه شخص دیگری از كلیسا را ​​خوانده بود ، مراسمی كه در آن تعداد اندكی ماسك زده بودند.

این کلیسا روز جمعه اعلام کرد ، رهبر کلیسای ارتدکس صربستان ، پدرسالار ایرینج ، پس از آزمایش مثبت ویروس کرونا درگذشت. او 90 ساله بود.

پدرسالار در اوایل نوامبر ، اندکی پس از شرکت در مراسم تشییع جنازه رئیس کلیسای ارتدکس صربستان در مونته نگرو ، اسقف آمفیلوهیجه ، که وی نیز به علت عوارض ناشی از عفونت COVID-19 درگذشت ، با ویروس در بیمارستان بستری شد.

پس از مرگ آمفیلوهیژه و بستری شدن پدرسالار ، کشیش های صرب به کلیسای خود تقاضا کردند که ویروس را جدی بگیرند. آنها قبلاً تهدید همه گیری جهانی را نادیده گرفته بودند.

الكساندر ووچیچ ، رئیس جمهور صربستان با انتشار عکس سیاه و سفید از ایرینج در اینستاگرام گفت: “شناختن شما افتخار بود.” “امثال تو هرگز نرفته اند.”

در این مراسم تشییع جنازه ، هزاران نفر از عزاداران ، اکثر آنها بدون ماسک و یا فاصله خود را ، در اول نوامبر در پودگوریسا ، پایتخت مونته نگرو ، بر خلاف اقدامات کنترل ویروس کرونا ، اعلام شده توسط مقامات کشور کوچک آدریاتیک ، تجمع کردند.

ایرنئوس در ژانویه 2010 پس از مرگ سلف خود ، پاتریارک پل ، که یک رهبر کلیسایی بسیار محبوب و مورد احترام در بالکان بود ، هدایت کلیسای با نفوذ را به دست گرفت.

در آن زمان ، ایرنیوس به عنوان گزینه ای نسبتاً معتدل و سازشکار در میان جناح های کلیسا دیده می شد.

اما در تمام مدت حکومت کلیسا ، او موضع قاطع ملی گرایانه ای را حفظ کرد که کلیسا در طول جنگهایی که در سالهای 1990 بالکان را شکافته بود ، ایجاد کرد. این باورها حاکی از آن بود که صرب ها قربانیان تاریخی بی عدالتی هستند و نقش سیاست های ضد صرب را در کشورهای رقیب بالکان و همچنین جامعه بین المللی بازی می کنند.

او اغلب از سیاست های غربی در قبال صربستان در مورد استان جدا شده کوزوو ، که به طور یک جانبه در سال 2008 اعلام استقلال کرد و روابط نزدیک با کلیسای ارتدکس روسیه و ووچیچ دارد ، انتقاد کرده است.

ایرنئوس از معدود شخصیتهای برجسته کلیسای صربستان بود که آشکارا خواستار بهبود روابط با کلیسای کاتولیک روم بود. وی گفت که این دو کلیسا باید بر اختلافات تاریخی غلبه کنند.

کلیسای صربستان یکی از گروه کلیساهای خودمختار یا مستقل است که دین مسیحی ارتدکس را تشکیل می دهد. کلیساهای ارتدکس در رویدادی به نام انشقاق بزرگ در قرن یازدهم از واتیکان و کلیسای کاتولیک روم جدا شدند.Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>