چرا عشایر مسلمان کشمیری در حال مهاجرت هستند؟ | هند


جامو ، تحت حاکمیت هند کشمیر – ماه گذشته ، محمد اشرف گزارشی از سرویس جنگل محلی دریافت کرد که او و شش برادر بزرگترش به طور غیرقانونی در زمین های جنگلی زندگی می کنند. اشرف گفت ، در این اعلان به آنها گفته شد كه آنها 10 روز فرصت داشتند كه پاسخ دهند ، در غیر این صورت روند تخلیه آنها آغاز می شود.

این خانواده – متعلق به جامعه مسلمان عشایر باقروال – از زمان پدربزرگشان ، فاکر محمد ، که در اوایل دهه 1960 درگذشت ، در سیتنی ، یک روستای کوچک در حاشیه رودخانه تاوی ، در حومه شهر جنوبی جامو زندگی می کردند.

Bakarwals ، یک قبیله عشایری است که به صورت فصلی از یک مکان به مکان دیگر در مراتع کوهستانی هیمالیا به همراه گله های بز ، گوسفند و اسب حرکت می کند ، بخشی از جامعه قبیله ای بزرگ منطقه هستند. طبق سرشماری دولت سال 2011 ، آنها تقریباً 12 درصد از 12 میلیون جمعیت در منطقه مورد اختلاف را تشکیل می دهند ، همانطور که هند و پاکستان ادعا می کنند.

اشرف 41 ساله به الجزیره گفت: “این یک جنگل انبوه بود که پدربزرگ و پدرم برای اولین بار تصمیم گرفتند اینجا یک خانه گلی تک اتاق درست کنند.” “در حالی که پدرم برای چراندن بزها در کوهستان می رفت ، پدربزرگ پیرم در اینجا ماند”.

باقاروالا مانند خانواده اشرف ، طی سالها به دنبال ثبات در زندگی بود.

اختر حسین ، برادر بزرگ اشرف گفت: “پدر ما که بزرگتر شد و ما از گاو نگهداری کردیم ، ما نیز تصمیم گرفتیم که یک آدرس دائمی داشته باشیم و در این روستا خانه ای ساختیم.”

با گذشت سالها ، باکاروال ها به دنبال ثبات در زندگی بودند [Kamran Yousuf/Al Jazeera]

حسین گفت: “خانواده متورم شد و ما تا سال 1980 سه خانه یک طبقه دیگر ساختیم و تاکنون فقط چند نفر از اعضای خانواده در هنگام حرکت ما به کوهستان برای تابستان با گاو می رفتند.”

حتی امروز ، امرار معاش این خانواده بزرگ ، متشکل از 11 خانوار (90 عضو) در زمینی کمتر از یک هکتار (2.5 جریب) ، عمدتا به چرای دام احشام بستگی دارد. اما اکنون فقط چند نفر با گله ها به کوه می روند. جامعه به آرامی با سبک زندگی مدرن سازگار می شود. آنها در خانه زندگی می کنند ، فرزندانشان به مدرسه می روند و برخی از بزرگان حتی به دنبال تأمین معاش دیگر نیز هستند.

اشرف گفت: “ما با گذشت زمان تغییر می کنیم.” “هیچ یک از برادران من به مدرسه نرفته اند ، اما همه فرزندان ما اکنون تحصیلات رسمی خود را ادامه می دهند.” این خانواده در حد متوسط ​​زندگی می کنند.

منبع اصلی درآمد آنها از تأمین حدود هزار بز است ، گرچه برخی از جوانان نیز دستمزد روزانه دیگری را در شهر شروع کرده اند.

در ماه گذشته ، با این حال ، تعدادی از افراد وابسته به جامعه قبیله ای اطلاعیه هایی را از مقامات دریافت کرده اند ، و ساختارهای آنها ، خانه های دائمی یا گلی را به عنوان تصرف غیرقانونی زمین های جنگلی طبقه بندی کرده اند. در برخی موارد ، مقامات حتی برخی از خانه ها را تخریب کردند.

سیاستمداران و فعالان منطقه معتقدند که این اقدامات بخشی از پروژه دولت ملی گرای هندو بهاراتیا جاناتا (BJP) برای محروم کردن مردم از زمین و املاک آنها به منظور تغییر وضعیت جمعیتی منطقه توسط اکثریت مسلمانان است.

هفته گذشته ، دو فیلم غلات در شبکه های اجتماعی منتشر شد که نشان می داد کارمندان در حال شهادت ناخوشایند کلبه های کاهگلی را تخریب می کنند. این فیلم ها با واکنش شدید مردم روبرو شدند ، زیرا آنها می ترسیدند که این فقط یک نگاه اجمالی به آینده باشد.

نخست وزیر سابق منطقه ، مهوبو مفتی ، که در اتحاد با BJP دولت تشکیل داده بود ، گفت که این اخراج “بخشی از [an] روند غیرقانونی »، که با لغو وضعیت ویژه منطقه در ماه اوت گذشته توسط نخست وزیر نارندرا مودی آغاز شد.

اما مقامات می گویند که آنها دستورات دادگاه را دنبال می کنند. در ژوئیه 2019 ، دادگاه عالی جامو و کشمیر به دولت دستور داد تا تجاوزات به اراضی جنگلی را از بین ببرد. اداره جنگل های منطقه به دادگاه گفت كه 64000 نفر به طور غیرقانونی 17704 هكتار (43،749 جریب) زمین جنگل را اشغال كرده اند.

با این حال ، فعالان می گویند روشی که مقامات اخطارهای اخراج را به طور انتخابی برای افراد جامعه قبیله ای گوجار-باکاروال ارسال می کنند ، می تواند به معنای اخراج هزاران نفر باشد.

مسلمانان مورد هدف قرار می گیرند

اشرف گفت: “وقتی ما اینجا را شروع کردیم ، همه جا جنگل بود.” “امروزه ساختمانهای بزرگی در اطراف ما ایجاد شده اند ، اما هیچ کس از آنها چیزی نمی پرسد. فقط به ما گفته می شود که این مکان را ترک کنید. “

اشرف و خانواده اش معتقدند که آنها هدف قرار گرفته اند زیرا آنها مسلمان هستند.

Bakarwals ، یک قبیله عشایری فقیر ، در طی مهاجرت دو ساله خود از چمنزارها در دره کشمیر به جنگل های تپه ای جامو پا به کوه گذاشتند [File: Rifaat Fareed/Al Jazeera]

“ما از نظر اقتصادی ، فقیر و مسلمان هستیم. به همین دلیل این اتفاق برای ما می افتد. “اشرف با هیجان اما درمانده گفت.

سخنگوی حاکم BJP ، آبهیناو شارما ، این ادعا را رد کرد و گفت که دستورات تخلیه با دستورالعمل دادگاه ارائه می شود.

شارما به الجزیره گفت: “اعلان ها برای همه مهاجمان صرف نظر از مذهب آنها ارسال می شود.”

زمان این اخراجها نگرانیهای بیشتری را افزایش می دهد ، زیرا آنها فقط یک ماه پس از تصویب مجموعه ای از قوانین جدید – و اصلاح برخی از دهلی نو – صادر شد که به هند اجازه می دهد در منطقه مورد مناقشه زمین بخرند.

پیش از آگوست 2019 ، وضعیت ویژه قانون اساسی به جامو و کشمیر ، همانطور که رسما کشمیر تحت حاکمیت هند نامیده می شود ، از “سیل جمعیتی” و درجه ای از خودمختاری سیاسی محافظت می کرد.

“ما در 70 سال گذشته در اینجا زندگی کرده ایم. فرید احمد ، برادر اشرف گفت: “هیچ کس هرگز به ما نگفته است که ما به طور غیرقانونی اینجا هستیم.” وی گفت: “پس چرا دولت برق و سایر تجهیزات غیرنظامی را در اختیار ما قرار داد؟”

درست بالای جنگل

ساکنان جنگل های سنتی در هند تحت قانون حقوق جنگل ها (FRI) در برابر جابجایی اجباری محافظت می شوند و حق چریدن و دسترسی به منابع جنگلی علاوه بر چوب را دارند.

با این حال ، این قانون در دولت کاشمر قابل اجرا نبود تا سال گذشته که وضعیت نیمه مستقل آن لغو شد. چهارده ماه از لغو ماده 370 که به این منطقه جایگاه ویژه ای می داد می گذرد ، اما قانون جنگل همچنان در زمین اجرا می شود.

محد ذوالقرنین چودهاری ، یک فعال جامعه که به عنوان وکیل در دادگاه شهر جامو فعالیت می کند ، گفت: “حذف این افراد غیر قانونی و غیرقانونی است.” “آنها بخشی از جنگل ها هستند و قابل جابجایی نیستند. در سایر نقاط جهان ، دولت مستعمرات مسکن را بی خانمان می کند و در اینجا مقامات با این عمل مردم را بی خانمان می کنند. “

به نظر می رسد فشارهای عمومی در حال کار است. روز چهارشنبه ، مقامات منطقه ، به رهبری دبیرکل BVR Subrahmanyam ، جلسه ای را برای بررسی عملکرد FRI برگزار کردند. مقامات کاشمر روز پنجشنبه اعلام کردند که قانون جنگل را برای اعطای حقوق زمین به جوامع ساکن جنگل اجرا می کنند.

با این حال ، اخطارهای تخلیه متوقف نشد.

طالب حسین ، فعال حقوق قبیله ای گفت: “هر روز افراد بیشتری در جامعه ما اخطارهای تخلیه دریافت می کنند.”

برای اشرف و خانواده اش این یک شوخی بی رحمانه با آنهاست.

اشرف با نفس نفس زدن و احساسات گفت: “ما صدها سال در جنگل ها زندگی کرده ایم و اکنون به عنوان اشغالگران غیرقانونی و تجاوزها نامیده می شویم.” او امیدوار است که مقامات هرگز برای تخریب خانه های آنها یا بیرون کردن آنها نیایند.

اشرف گفت: “ما مرگ را به ترک خانه ترجیح می دهیم.”Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>