Wea of ​​Liberia ممکن است در معرض بیدار شدن بی ادبانه کوزه ها قرار بگیرد لیبریا

[ad_1]

ماه گذشته ، در یک نظر اشتباه ، دادگاه عالی لیبریا حکم خود را مبنی بر خلاف قانون اساسی بودن همه پرسی جنجالی ، برنامه ریزی شده در 8 دسامبر ، همراه با انتخابات قانونگذاری در سراسر کشور ، خنثی کرد.

به جای لغو صریح همه پرسی ، همانطور که اکثر احزاب مخالف لیبریا و بازیگران جامعه مدنی از هفته ها قبل مطالبه می کردند ، دیوان عالی کشور توصیه کرده است که هشت پیشنهاد مورد بحث به طور واضح در روزنامه رسمی و روی برگه های رای گیری چاپ شود ، به رای دهندگان اجازه رأی موافق یا مخالف را بدهد هر کدام به صورت جداگانه و مستقل.

این باعث شد این فوتبالیست ، رئیس جمهور جورج اوپونگ وی شود ، رئیس دولت همه پرسی را بهانه ای برای اجرای تغییرات گسترده قانون اساسی قرار داد که می تواند دریچه کوچکی برای دستیابی به یک دوره سوم غیرقانونی باز کند.

اگر Weah به حدس و گمان ادامه دهد ، او صفحه ای از كتاب السان Ouattara از ساحل عاج و آلفا Condé از گینه را كه نامزدهای موفقیت آمیز ریاست جمهوری آنها برای سومین دوره اوایل سال جاری در میان تحریم مخالفان بود ، می گیرد. اعتراضات در سراسر کشور و درگیری شدید با پلیس. اوتارا اصرار داشت که تغییر قانون اساسی در سال 2016 به این معنی است که دوره اول ریاست جمهوری وی محدودیت دو دوره ای محسوب نمی شود. کنده استدلال می کند که همه پرسی قانون اساسی ، که چند ماه قبل از انتخابات برگزار شد ، به وی اجازه می دهد تا برای سومین بار به دنبال انتخابات باشد.

در حالی که روسای جمهور ساحل عاج و گینه ممکن است در کودتای سیاسی خود موفق شده باشند ، ممکن است اوه از خواب بیدار شود. رفراندوم واقعی برگزار شود یا نشود ، نظرسنجی های هفته آینده در لیبریا یک رفراندوم نمادین برای رئیس جمهور زمانی محبوب ، اکنون مبارز خواهد بود.

بحران احتمالی قانون اساسی

در پایان سال گذشته ، قانونگذار لیبریا قطعنامه مشترکی را درباره همه پرسی ملی به تصویب رساند که اصلاحات ظاهراً خوش خیم را در هشت ماده قانون اساسی 1986 پیشنهاد می کند: اجازه تابعیت مضاعف (ماده 28). کاهش دوره نمایندگی سناتورها از نه به هفت سال (ماده 45) ؛ کاهش دوره ریاست جمهوری سنا از شش به پنج سال (قانون 47) ؛ کاهش دوره نمایندگی اعضای مجلس نمایندگان از شش به پنج سال (قانون 48) ؛ کاهش دوره مسئولیت سخنگوی ، معاون رئیس و سایر کارکنان مجلس نمایندگان از شش سال به پنج سال (قانون 49). کاهش دوره ریاست جمهوری از شش به پنج سال (قانون 50) ؛ تغییر تاریخ انتخابات عمومی از اکتبر تا نوامبر (قانون 83 الف) ؛ کاهش دوره از 30 به 15 روز تا کمیسیون ملی انتخابات بتواند در مورد شکایات پس از انتخابات عمومی عمل کند (ماده 83 ج).

با این حال ، برخلاف مصوبه قانونگذار ، قوه مجریه در اکتبر 2019 روزنامه رسمی را منتشر کرد ، که به طرز مشکوکی هشت پیشنهاد را به سه اقدام گسترده رأی دادن ، اولویت دادن به تصویب تابعیت دوگانه ، تجدید نظر در اختیار رئیس جمهور ، نمایندگان و سناتورها و تغییر در تاریخ انتخابات عمومی. طی سال گذشته ، ائتلاف حاکم برای تغییر دموکراتیک (CDC) در مبارزات انتخاباتی خود بر روی پیشنهادهای ساده گرایانه تمرکز کرده است ، با انتشار تصاویر رئیس جمهور در بیلبوردهای تبلیغاتی در مونروویا ، پایتخت و اطراف آن ، از رای دهندگان خواسته است تا در همه اقدامات “بله” رأی دهند.

با این حال ، م institutionsسساتی مانند کانون وکلای دادگستری لیبریا قانون اساسی ارتباطات عمومی قوه مجریه را زیر سوال می برند ، زیرا اصلاحات پیشنهادی هرگز نباید به عنوان دلایل حزبی تلقی شود. آنها به حق اصرار بر به تعویق انداختن همه پرسی برای بحث و گفتگو در سرتاسر کشور دارند ، زیرا اکثر رأی دهندگان نسبت به پیامدهای هشت پیشنهاد و اینکه چرا باید آنها را پشتیبانی یا رد کنند ، بی اطلاع هستند.

با توجه به سقوط شدید اقتصادی – اجتماعی لیبریا تحت نظارت Weah ، زمان پیشنهادها و تمرکز ، به ویژه تغییر اندکی در دوره های ریاست جمهوری از شش تا پنج سال ، نگران کننده است. رئیس جمهور ممکن است در آینده ، همانطور که اواتارا در ساحل عاج گفت ، استدلال کند که او حق دارد دو دوره دیگر کاندیدا شود ، اگرچه یک قانون اساسی (ماده 93) آرزوها برای دوره سوم ریاست جمهوری را کاملاً منع کرده است. هرگونه تلاش Weah برای تضعیف ماده 93 ، لیبریا را به آشوب سیاسی می اندازد.

تابعیت دوگانه به همان اندازه بحث برانگیز است که کتاب آینده من نشان می دهد. در طی کنفرانس بازنگری قانون اساسی در سال 2015 و در نظرسنجی های افروبرومتر در سال 2012 و 2018 ، لیبریایی های مستقر در لیبریا بی توجهی به اشکال شهروندی غیر مقیم را ثبت کردند.

پیشنهاد برای همه پرسی به همین منظور ، نگرانی ها از اینکه دو تابعیتی نابرابری ها را تولید می کند ، به اندازه کافی برطرف نمی کند ، بنابراین دسترسی شهروندان محلی را که از قبل محدود به فرصت های اقتصادی – اجتماعی بودند ، به طور بالقوه تضعیف می کند. اصرار Weah بر دو تابعیتی بودن افزایش سرمایه گذاری لیبریایی ها در خارج از کشور با شواهد تجربی تأیید نمی شود. درعوض ، صدای ناشنوایی دولت وی را نشان می دهد.

حکومت ضعیف و فساد در Weah

شکایت از وی به خصوص اکنون که او سه سال پیش با روندی پوپولیستی به قدرت رسید ، طعنه آمیز است. بلافاصله پس از روی کار آمدن رئیس جمهور ، الن جانسون سیرلیف ، اولین رئیس منتخب دولت لیبریا و آفریقا را مورد انتقاد قرار داد و وی را با دست خالی رها کرد.

با این حال ، وی به جای مقابله با نابرابری هایی که به سلف خود منجر شد ، لیبریا را به حفره عمیق تری از حاکمیت اقتصادی ضعیف فرو برد. در حال حاضر کمبود ارز محلی وجود دارد ، تورم بالاترین است و حسابرسان در میان فرهنگ مصونیت از مجازات که اجازه جرم و فساد را می دهد ، به طرز مرموزی مرده اند.

فقط در دو سال گذشته ، سه اعتراض بزرگ ضد دولتی هزاران شهروند ناراضی را تشدید کرده است. و در حالی که رهبران دیگر در بحبوحه شیوع ویروس کرونا برای محافظت از شهروندان در برابر شوک های اقتصادی – اجتماعی بحث می کنند ، در عوض Weah یک ویدیو موسیقی را برای اعلامیه عمومی تهیه و در آن شرکت کرد. وقتی کارمندان بهداشت اعتصاب کردند ، وی عهد بست که آنها را اخراج کند و گفت که به راحتی می توان جایگزین آنها کرد. از کسی ، هیچ کس نمی داند.

به دلیل بی تجربگی سیاسی وه ، انتظار می رفت که او تیمی متشکل از تکنوکرات های با استعداد و سیاستمداران مترقی را با صداقت جمع کند. در عوض ، دولت او پر از وفاداران CDC است که فقط لیبریا و مردم آن را تحقیر می کنند. این شامل یک وزیر دارایی می شود که مرتباً بیانیه های عمومی بی احساس می دهد ، اصرار دارد که Weah برای پرداخت به موقع مقامات دولتی انتخاب نشده است و رئیس جمهور باید دیکتاتوری خوش فکر شود.

برای ترکیب این تخلفات ، دولت وه نیز به اخراج غیرقانونی جلسه دادگاه عالی و تعیین آگاهانه یک تبعه نیجریه ای که ادعا می شود اسناد تابعیت خود را در لیبریا جعل کرده است ، به عنوان رئیس کمیسیون ملی انتخابات متهم شده است. پس از وتو قرار دادن انتصاب این سنا در مجلس سنا ، وهه از توجه به درخواست های اخراج وی از سمت شغل دیگر خود به عنوان رئیس کمیسیون مبارزه با فساد لیبریا امتناع ورزید ، و این نشان داد که اگر او و CDC بیشتر از همان کلاهبرداران بیایند در قدرت بمانند

پرداخت قیمت نظر سنجی ها

انتخابات و همه پرسی پیش رو در لیبریا هم مربوط به حاکمیت قانون و هم نجابت عمومی است که هر دو در دوره ریاست جمهوری وی کمبود داشتند. این انتخابات که قبلاً درگیر خشونت ، ارعاب ، اتهامات مربوط به تقلب در ثبت نام رای دهندگان ، از حق محرومیت از حق رای و لیست به خطر افتاده رای دهندگان بود ، ممکن است منعکس کننده انتخابات قبلی باشد ، در آن رای دهندگان چهار پیشنهاد همه پرسی را در سال 2011 رد کردند و همه سناتورهای فعلی را اخراج کردند. ، به جز دو نفر در سال 2014

من قبلاً استدلال کرده ام که در نظرسنجی های پرمخاطره مانند هفته آینده ، لیبریایی ها کورکورانه به مردم یا احزاب رای نمی دهند. در عوض ، آنها به سیاستمدارانی که تصور می کنند کالاهای عمومی را در سطح محلی ، ملی و فرعی تحویل می دهند ، رای می دهند. در صورت قریب الوقوع بودن آخرین انتخابات قانونگذاری ، بسیاری از نامزدهای احزاب مستقر احتمالاً در برابر نامزدهای جدید و / یا مستقل شکست می خورند ، که این ضربه را به کسانی که بی احتیاط نامزد شده اند وارد می کند.

تا آنجا که من می بینم ، مناسب ترین پاسخ در 8 دسامبر این خواهد بود که رأی دهندگان همه نامزدهای Weah CDC را رد کنند و به هر هشت پیشنهاد همه پرسی “نه” رأی دهند. این پیامی محکم خواهد داد که لیبریایی ها را هرگز و هرگز نباید مسلم دانست.

نظرات بیان شده در این مقاله از نظر نویسنده است و لزوماً منعکس کننده تحریریه الجزیره نیست.[ad_2]