اتیوپی در آستانه درگیری در Tigray اتیوپی


آدیس آبابا ، اتیوپی – به نظر می رسد در ساعات اولیه روز چهارشنبه ، پستی از طرف دفتر نخست وزیر اتیوپی در فیس بوک منتشر شده است که نشان می دهد چندین ماه تنش های فزاینده بین دولت فدرال و ایالت منطقه ای شمال این کشور ، تیگری ، به یک نقطه حساس رسیده است.

این پست در فیس بوک جبهه مردمی برای آزادی تیگری (TPLF) را به حمله بی دلیل به فرماندهی شمالی ارتش اتیوپی به جرم تلاش برای به دست گرفتن اسلحه های خود متهم کرد. در پاسخ ، نخست وزیر گفت که او دستور عملیات نظامی علیه آنچه که او گروه “موذی” می نامید ، بوده است.

در همین حال ، TPLF دولت ابی را به تلاش برای از بین بردن حق تعیین سرنوشت Tigray و توطئه با همسایه شمالی اتیوپی اریتره برای انجام یک حمله نظامی متهم کرد.

روز پنجشنبه ، رئیس منطقه ای Tigrei ، Debretsion Gebremihail ، گفت که این منطقه بر تمام سلاح های سنگین فرماندهی شمال تسلط دارد و رهبری و ستاد لشکر تصمیم گرفته اند که در کنار Tigrei قرار بگیرند ، بیانیه ای که دولت فدرال تکذیب کرد.

تنش ها بین دولت تیگره و مقامات فدرال در آدیس آبابا به دلیل نگرانی در مورد خودمختاری در حال افزایش است [Eduardo Soteras/AFP]

مارتین پلاوت ، سردبیر سابق بی بی سی آفریقا و ناظر قدیمی سیاست شاخ آفریقا ، گفت که علی رغم سالها تنش بین دو کشور ، دو دلیل عمده برای درگیری در این هفته وجود دارد.

پلاوت به الجزیره گفت: “نخست وزیر ابی به تدریج سیستم فدرالیسم قومی را كه TPLF در زمان نخست وزیر ملس (كه در سال 2012 درگذشت) ایجاد كرد ، نابود كرد.” “این بازداشت آنها را در منطقه Tigray تهدید کرد. TPLF با برگزاری انتخابات در 9 سپتامبر سال جاری مقاومت کرد ، اگرچه نخست وزیر ابی نمایش برای خودمختاری منطقه را ممنوع کرد.

“دوم ، نخست وزیر ابی نرده هایی را با اریتره ، همسایه شمالی اتیوپی ، که به طور مستقیم با Tigray همسایه است ، تعمیر کرده است. رئیس جمهور اریتره ، ایسیاس افورکی سالها با TPLF خصمانه بود. ببرها با حرکت انبر از جنوب و شمال تهدید می شدند و به طور موثر کنترل منطقه خود را در دست می گرفتند. “

اگرچه TPLF Tigray را اداره می کند ، اما به عنوان یک حزب مخالف در سطح فدرال عمل می کند ، با حزب رونق ابی (PP) ، که در اواخر سال 2019 تشکیل شد ، دولت مرکزی و 9 ایالت منطقه دیگر کشور را کنترل می کند.

با قطع شدن خطوط ارتباطی تلفنی و اینترنتی در Tigray ، بسیاری از اتیوپیایی ها و تحلیل گران به اطلاعات رسانه های متعلق به دولت های فدرال و منطقه ای Tigray و همچنین پست های رسانه های اجتماعی توسط وبلاگ نویسان چریکی اعتماد می کنند.

Tsedale Lemma ، بنیانگذار و مدیرمسئول آدیس استاندارد ، یک نشریه انگلیسی که از وقایع داخلی و خارجی گزارش می دهد ، موافق است که این سیاست در پس از تشدید دولت فدرال و ایالت منطقه ای Tigray است ، اما می گوید که این اختلافات با اختلاف بین ارتش تسریع می شود. قرارها

وی گفت: “به طور کلی ، اختلافات (که عمدتاً ماهیتاً سیاسی دارند) از زمان روی کار آمدن ابی در حال جمع شدن است.” “با این حال ، به راحتی می توان گفت که علت فوری پس از آخرین تغییر ساختار ارتش اعلام شده توسط دولت فدرال و تصمیم تیگری در رد انتصابات جدید ، از جمله یک رئیس فرماندهی ، برای فرماندهی شمالی نیروهای دفاع اتیوپی است.”

Kjetil Tronvoll ، استاد صلح و درگیری در کالج Bjorknes در نروژ و 30 سال ناظر سیاست اتیوپی ، می گوید PP از خاکستر ائتلاف حاکم جبهه دموکراتیک انقلابی مردم اتیوپی (EPRDF) ایجاد شده و امتناع TPLF وارد شده است یک سیستم متمرکز حزب که به خصومت متقابل دامن می زند ، علاوه بر تنش هایی که از زمان روی کار آمدن ابی در آوریل 2018 افزایش یافته است.

به نظر می رسد که یک سیستم فدرالیسم در زمان نخست وزیر سابق ملس زناوی (چپ) ، که در سال 2012 درگذشت ، توسعه یافته است [File: stringer/EPA]

این خصومت متقابل زمانی عمیق تر شد که قانونگذار فدرال تحت سلطه PP ، انتخابات ملی برنامه ریزی شده در آگوست گذشته را به تعویق انداخت و دلیل آن را خطرات COVID-19 عنوان کرد ، در حالی که دولت منطقه ای Tigrei ، که مخالف این حرکت بود ، انتخابات خود را با نقض هشدارهای دولت فدرال.

“جنگ داخلی در حال ساخت است؟”

اگرچه اطلاعات کمیاب از خطوط مقدم جبهه اطراف Tigre حاکی از محدود بودن درگیری های نظامی است ، اما بسیاری از اتیوپیایی ها نگرانند که این کشور بتواند وارد مرحله ای از جنگ داخلی مخرب شود که یادآور دهه های 1970 و 1980 است.

پلات گرچه این احتمال را رد نمی کند ، می گوید یک جنگ داخلی تمام عیار اجتناب ناپذیر نیست.

وی گفت: “این ممکن است آغاز یک جنگ داخلی باشد ، اما مسلم نیست.” “اوضاع در Tigrei یکی از بسیاری از بحران های کشور است ، اما می تواند با درگیر کردن سایر مناطق اتیوپی ضمن تهدید همسایگان سودان و اریتره ، تشدید شود.”

اگرچه لما موافق است که یک جنگ داخلی کاملاً اجتناب ناپذیر نیست ، اما او می گوید این یک “فرصت واقعی” است و می تواند تمامیت ارضی اتیوپی را تهدید کند.

وی گفت: “این ادعا كه می تواند آغاز یك جنگ داخلی باشد به این بستگی دارد كه آیا هر دو طرف به درخواست های بین المللی رو به رشد برای تشدید مخالفت و تنش فعلی توجه كنند.” “اما می توانم بگویم که آنها هر دو مرحله از سردرگمی متقابل را پشت سر گذاشته اند – و این باید همه ما را نگران کند.

یک پلیس در یک ایست بازرسی هنگام انتخابات منطقه ای Tigrei در سپتامبر در Mekele. این انتخابات اقتدار ابی را به چالش می کشد [Eduardo Soteras/AFP]

“احتمال از بین رفتن اتیوپی واقعی است ، اما حکم نهایی به دو نتیجه مهم درگیری کنونی بستگی دارد: اول ، اگر طرفین جنگ متعارف را انتخاب کنند. و دوم ، عدم وجود آن اگر آنها از گفتگوی جدی و چانه زنی به عنوان یک راه حل صلح آمیز خودداری کنند و وضعیت موجود متشنج را حفظ کنند. “

ترونول خاطرنشان می کند که حل بحران از طریق نظامی دشوار خواهد بود.

وی گفت: “من فکر نمی کنم هر یک از طرفین بتواند طرف مقابل را از نظر نظامی نابود کند ، این احتمالاً می تواند در عوض به یک درگیری طولانی مدت غیر ضروری تبدیل شود ، که در نهایت باید یک راه حل سیاسی پیدا کند.”

از آنجا که به نظر می رسد دولت فدرال و TPLF به سمت جنگ می روند ، با حواس پرتی جهان به سایر حوادث ، از جمله انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ، خواستار اعمال خویشتن طرفین و بین المللی برای هر دو طرف است.

سازمان عفو ​​بین الملل و دیده بان حقوق بشر از دولت فدرال اتیوپی خواسته اند که ارتباطات خود را در Tigrei برقرار کند ، در حالی که گزارش هایی از تلاش های دیپلماتیک پشت صحنه برای تنش زدایی از درگیری وجود دارد.

در حال حاضر ، بسیاری از اتیوپیایی ها ، صرف نظر از انگیزه سیاسی خود ، از ترس اینکه کشورشان به طور غیرقابل تحملی جنگ داخلی را آغاز می کند ، درمانده تماشا می کنند.Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>