قانون گذاران هنگ کنگ برای استعفا ، ایالات متحده تهدید به تحریم های بیشتر است چین


انتظار می رود قانونگذاران مخالف هنگ کنگ ، که به عنوان نمایندگان صدای میانه رو طرفدار دموکراسی در قلمرو تحت حاکمیت چین شناخته می شوند ، روز پنجشنبه در اعتراض به برکناری چهار همتای خود به دلایل “امنیت ملی” ، با هشدار ایالات متحده به تحریم های اضافی ، رسما استعفا دهند.

خروج آنها ضربه مهمی به آزادی های سیاسی و مدنی خواهد بود که هنگ کنگ پس از تحمیل آن به حکومت چین در سال 1997 ، پس از وضع قوانین امنیت ملی توسط پکن در 30 ژوئن پس از اعتراضات گسترده طرفدار دموکراسی ، تضمین شد.

کریس پاتون ، آخرین فرماندار انگلیس ، در بیانیه ای گفت: “این نمونه دیگری از حزب کمونیست چین است که آنچه در دموکراسی در هنگ کنگ باقی مانده است را لگدمال می کند.”

“یک بار دیگر ، [President] رژیم شی جین پینگ خصومت کاملی نسبت به پاسخگویی دموکراتیک و کسانی که می خواهند در برابر آن ایستادگی کنند نشان داده است. “

این اقدام به این معنی خواهد بود که شورای قانونگذاری 70 نفری (LegCo) تقریباً به طور کامل از سیاستمداران طرفدار پکن تشکیل خواهد شد و به آنها اجازه می دهد بدون مخالفت لوایح مورد علاقه چین را تصویب کنند. وفاداران پکن در حال حاضر اکثریت تضمین شده در مینی پارلمان را دارند ، زیرا فقط نیمی از کرسی ها به طور مستقیم انتخاب می شوند.

پارلمان چین روز چهارشنبه مصوبه ای را تصویب کرد که به مقامات هنگ کنگی اجازه می دهد تا قانونگذاران را که تهدیدی علیه امنیت ملی یا عدم رعایت هنگ کنگ محسوب می شوند بدون نیاز به مراجعه به دادگاه ها اخراج کنند.

اندکی بعد ، دولت محلی از رد صلاحیت چهار عضو مجمع خبر داد که پیش از این از شرکت در انتخابات مجدد منع شده بودند زیرا مقامات تصمیم گرفتند که بیعت آنها با هنگ کنگ صادقانه نیست.

ساکت کردن منتقدان

سازمان حقوق بشر عفو بین الملل گفت که رد صلاحیت ها “نمونه دیگری” از تلاش پکن برای خاموش کردن اختلاف است.

یامینی میشرا ، مدیر منطقه عفو در آسیا گفت: “با استفاده از چارچوبی که در پکن تنظیم شده و توسط دولت هنگ کنگ اجرا شد ، این قانون گذاران توسط قانونگذار شهر اخراج شدند زیرا آنها جرات دفاع از دیدگاه هایی را داشتند که مقامات نمی خواهند بشنوند.” در این بیانیه آمده است ، اقیانوس آرام.

“این تلاشی با انگیزه سیاسی برای مشروعیت بخشیدن به سرکوب قانونگذاران مخالف است. سرانجام ، این حرکتی است که اثر مهیب آزادی بیان ، تشکل و مشارکت در روند سیاسی هنگ کنگ را تقویت می کند. “

کری لام ، مدیر اجرایی سرزمین ، اصرار داشت که رد صلاحیت ها نه تنها “منطقی و ضروری” بلکه قانونی نیز بود.

کاری لام ، مدیر عامل هنگ کنگ ، از رد صلاحیت نمایندگان طرفدار دموکراسی به عنوان قانونی و “ضروری” دفاع کرد [Tyrone Siu/Reuters]

“ما در مورد توانایی آنها برای انجام وظایف خود شک داریم. اگر آنها قادر به رعایت قانون اساسی و پشتیبانی از هنگ کنگ نباشند ، البته صلاحیت قانونگذاری را ندارند “، وی با استناد به قانون اساسی کوچک این شهر گفت.

رابرت اوبراین ، مشاور امنیت ملی ایالات متحده ، گفت این اقدام نشان داد حزب کمونیست چین (ح.ک.چ) “تعهدات بین المللی خود را به شدت نقض کرده است”.

اوبراین گفت: “یک ایالت ، دو سیستم اکنون فقط یک برگ انجیر است که دیکتاتوری تک حزبی در حال گسترش ح.ک.چ را در هنگ کنگ پوشش می دهد” ، و افزود که ایالات متحده به “شناسایی و تحریم افرادی که مسئول خاموش کردن آزادی هنگ کنگ هستند” ادامه خواهد داد.

وزیر امور خارجه انگلیس ، دومنیک راآب گفت که اخراج حمله به آزادی های هنگ کنگ است.

آلمان که ریاست دوره ای اتحادیه اروپا را در دست دارد و استرالیا نیز اقدام به رد صلاحیت سیاستمداران طرفدار دموکراسی را محکوم کردند.

گسترش قدرت سیاسی

این رد صلاحیت ها نشان می دهد که چگونه پکن موفق شد قدرت سیاسی خود را بر این شهر گسترش دهد وقتی مردم هنگ کنگ به خیابان ها آمدند و خواستار تحقق وعده هایی بودند که چین هنگام کنترل مجدد خاک انگلیس در سال 1997 انجام داد.

پیش از این ، دولت هنگ کنگ با اشاره به بیماری همه گیر ویروس کرونا ، انتخابات قانونگذاری را یک ماه در سپتامبر به تعویق انداخت. در یک انتخابات در سطح منطقه یک سال پیش ، پس از مدتی که اعتراضات گسترده ای که از ماه ژوئن آغاز شد ، به طور فزاینده ای خشونت آمیز شد ، نامزدهای طرفدار دموکراسی قدرت را در دست گرفتند.

چپ دنیس كوك ، كنت لانگ ، كوك و آلوین یونگ روز چهارشنبه به اتهام “به خطر انداختن امنیت” و رفتار غیر میهن پرستانه اخراج شدند. [Billy H C Kwok/Bloomberg]

در اوایل ماه جاری ، پلیس هشت قانونگذار دموکرات دیگر را در جریان درگیری های آشفته در جریان جلسه قانونگذاری در ماه مه دستگیر کرد.

در سال 2017 دادگاه چهار قانونگذار طرفدار دموکراسی از جمله ناتان لوو را به دلیل تغییر سوگند در مراسم تحلیف رد صلاحیت کرد. در توئیتر ، لو ، که هنگام اجرای قانون امنیت ملی به پناهندگی سیاسی در انگلستان پرداخت ، رد صلاحیت های جدید را “نمونه بارز دیگر سرکوب سیاسی ح.ک.چ” توصیف کرد. چندش آور. “

در سال 2016 ، دو قانونگذار مستقل پس از قول وفاداری به “ملت هنگ کنگ” از خانه بیرون رانده شدند و بعداً توسط قاضی منع شدند. اندکی پیش از آن تصمیم ، پکن قانون اساسی را بازنویسی کرده و طبق آن ، کسانی که می خواهند مناصب عمومی را بر عهده بگیرند “صادقانه و جدی” وفاداری خود را به چین اعلام کنند.Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>