نخست وزیر اتیوپی ابی قول حمله “نهایی” تیگری را داد. | اتیوپی


رهبر اتیوپی هشدار داد که به زودی یک عملیات نظامی “نهایی و قاطع” علیه دولت منطقه شورشی تیگره در شمال این کشور آغاز خواهد شد.

نخست وزیر ابی احمد روز سه شنبه گفت مهلت سه روزه که به رهبران و نیروهای ویژه منطقه تیگرای برای تسلیم اعطا شد “امروز منقضی شد” ، که زمینه را برای فشار نهایی بر مکل ، پایتخت Tigray فراهم می کند.

نیروهای Tigrayan آخر هفته گذشته با موشک به سمت اریتره همسایه شلیک کردند و درگیری را افزایش دادند که در آن صدها نفر از هر دو طرف کشته شدند. جنگ تهدید می کند سایر مناطق اتیوپی و شاخ آفریقا را بی ثبات کند. بیش از 25000 پناهنده به سودان گریخته اند.

هشدار نخست وزیر پس از آن انجام شد که نیروهای دولتی “با هدایت دقیق و عملیات هوایی جراحی” را در خارج از مکل انجام دادند ، گروه ویژه اضطراری دولت گفت ، و نیروهای زمینی به جلو حرکت کردند.

دولت تیگری گفت که در این حملات غیرنظامیان کشته شده اند و گفت که گروه ویژه این کار را تکذیب کرد.

ابی در بیانیه ای که در فیس بوک منتشر شد گفت: “اولتیماتوم سه روزه ای که به نیروهای ویژه و شبه نظامیان Tigrei برای تسلیم در برابر دفاع ملی داده شد … امروز پایان یافت.”

“پس از این مدت ، آخرین اقدام مهم اجرایی در روزهای آینده انجام خواهد شد.”

تلویزیون Tigray چیزی شبیه یک منطقه مسکونی بمب گذاری شده با سقف های آسیب دیده و دهانه های زمین در مکل را نشان داد.

“من صدای انفجار را شنیدم. رونق ، رونق ، رونق ، وقتی وارد خانه شدم ، “ایستگاه به نقل از یکی از ساکنان گفت. “وقتی بعداً بیرون آمدم ، این همه تخریب را دیدم.”

با ارتباطات بسته و رسانه های ممنوع ، تأیید ادعاهای مطرح شده توسط هر طرف غیرممکن است.

“عملیات اجرای قانون”

محمد آدو از الجزیره ، دیگن در اتیوپی مرکزی گزارش داد ، گفت که جنگ اکنون به مرحله سرنوشت ساز رسیده است.

وی افزود: “نیروهای امنیتی به ما می گویند كه مكل جایزه لازم برای برنده شدن TPLF است و در 48 ساعت آینده آنها به سایتهای مختلف در Tigray ، پایتخت منطقه حمله خواهند كرد. وی گفت: “آنها این عملیات” اجرای قانون “را علیه” مصونیت از مجازات “می نامند تا یک بار برای همیشه پایان یابد.”

ابی ، برنده جایزه صلح نوبل سال گذشته ، همچنان درخواست های گفتگو و تنش زدایی را در درگیری های دو هفته ای رد می کند.

همسایگان آفریقایی هشداردهنده – از جمله اوگاندا و کنیا – خواستار قطعنامه صلح هستند ، اما دولت Abyei پس از برگزاری انتخابات تحریک آمیز محلی در ماه سپتامبر ، دولت منطقه ای Tigrei – معروف به جبهه خلق برای آزادی Tigrei – را غیرقانونی می داند.

TPLF مخالف به تعویق انداختن انتخابات سراسری سال آینده به دلیل بیماری همه گیر COVID-19 است و دولت فدرال ابی را غیرقانونی می داند و می گوید دوره وی به پایان رسیده است.

رهبران تیگرایان ادعا می کنند ابی 44 ساله که از بزرگترین گروه قومی ، اورومو است ، از زمان روی کار آمدن در سال 2018 آنها را مورد آزار و اذیت و اخراج از سمت های دولتی و امنیتی قرار داده است.

“مبارزه سنگین تر”

نیروهای فدرال می گویند که منطقه غربی Tigray را کنترل می کنند ، جایی که جنگ در آنجا سخت بوده است و در آخر هفته می گویند که شهر Alamata ، 180 کیلومتری جنوب Mekel را تصرف کرده اند.

رهبر دگریان ، دبرکیون گبرمیال ، روز سه شنبه به خبرگزاری فرانسه گفت که “دولت و مردم تیگره” پایبند خواهند بود.

“این کارزار قابل تکمیل نیست. تا زمانی که ارتش اشغالگران در سرزمین ما باشد ، مبارزه ادامه خواهد یافت. وی گفت: “آنها نمی توانند ما را با نیروی نظامی ساكت كنند.”

مت برایدن ، بنیانگذار اندیشکده منطقه ای Sahan مستقر در نایروبی ، گفت که نیروهای Tigrian ممکن است سعی کنند با پیشرفت ارتش در مناطق کوهستانی Mekel حفاری کنند.

“حدس می زنم که آنها نیز چنین کنند.” [the Ethiopian army] وارد مناطق کوهستانی شد ، جنگ شدیدتر آغاز می شود “، وی گفت.

مقامات در اتیوپی ، دومین کشور پرجمعیت آفریقا ، در مورد زمان آخرین حمله هوایی به خارج از مکل چیزی نگفتند ، اما دیپلمات ها و منابع نظامی گفتند که آنها در اواسط صبح دوشنبه وارد شده اند.

این گروه عملیاتی گفت که “حملات بر اساس” اطلاعات به دست آمده در مورد اهداف حیاتی خاص TPLF “انجام شد و افزود که هیچ هدف غیرنظامی مورد حمله قرار نگرفته است.

رهبران تیگریان دولت را به ضربه زدن به یک کارخانه قند و یک سد متهم کردند.

ابی از پناهندگان خواست که به خانه خود برگردند ، زیرا دولت وی وعده داده است که جنگ به سرعت پایان خواهد یافت ، اگرچه تحلیلگران از درگیری طولانی مدت با عضلات نظامی قابل توجه در هر دو طرف ترس دارند.

از آنجایی که صدها هزار ببر حتی قبل از درگیری به کمک های غذایی وابسته هستند ، رنج ها حتی به دلیل اخراج کارمندان سازمان ملل و آژانس امدادرسانی به سرعت بیشتر می شود.

منابع دیپلماتیک گفتند که کاروان چهار اتوبوس و چندین اتومبیل حامل حدود 400 خارجی از مکه له روز چهارشنبه وارد پایتخت می شود.

کاروان دیگری حامل حدود 200 مسافر ، عمدتا کارگران از سازمان های بین المللی ، اواخر روز دوشنبه وارد پایتخت شد.

“از دست دادن غیر ضروری جان انسانها”

سازمان ملل ، اتحادیه آفریقا و کشورهای مختلف برای مذاکره تحت فشار قرار گرفته اند ، اما ابی در برابر این مسئله مقاومت کرده و گفته است که دولت فقط در صورت بازگرداندن حاکمیت قانون در Tigrei مذاکره خواهد کرد.

روز دوشنبه ، ابی وزیر امور خارجه خود را به اوگاندا و کنیا فرستاد تا برای رهبران آن کشورها آنچه دولت به عنوان درگیری داخلی توصیف می کند توضیح دهد. مقامات اتیوپی گفتند که این دیدارها به معنای آغاز مذاکرات نیست.

رئیس جمهور اوگاندا ، یووری موسونی پس از این دیدار در توییتر خود نوشت: “جنگ در اتیوپی چهره بدی به کل قاره خواهد داد.” “باید مذاکره شود و درگیری باید متوقف شود تا منجر به خسارات غیر ضروری در زندگی و فلج اقتصاد نشود.”

کمیته نوبل ، که جایزه معتبر صلح خود را به ابی به دلیل تلاش های خود برای بهبود اختلافات با اریتره اهدا کرد ، اواخر روز دوشنبه گفت که او “به شدت نگران” جنگ است.

پناهندگان از منطقه Tigray در مرکز UNCHR در Hamdaet ، سودان ثبت نام می کنند [Marwan Ali/AP]

نیروهای فدرال حدود 140،000 پرسنل را تحت پوشش خود قرار داده و در گذشته با نبرد با جنگجویان سومالی ، شورشیان در مناطق مرزی و اریتره سخت تر شده اند.

اما بسیاری از افسران ارشد تیگرایان بودند ، او سلاح های قدرتمند بسیاری داشت و TPLF مقر قدرتمند فرماندهی شمال در مكل را به دست گرفت.

TPLF – که خود دشمن بزرگی است ، و همچنین دارای یک تاریخ پر افتخار – راهپیمایی شورشیان به سمت آدیس آبابا را رهبری کرد ، که در سال 1991 دیکتاتوری مارکسیست را سرنگون کرد و جنگ 1998-2000 را با اریتره متحمل شد ، که صدها هزار کشته برجای گذاشت.

تحلیلگران هشدار می دهند که جنگ های جدید می تواند افتتاح اقتصادی اخیر اتیوپی را به خطر بیندازد و باعث خونریزی قومی در سراسر کشور عظیم 115 میلیون نفری شود.Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>