“عشق روسیه”: چرا آفریقای جنوبی در جنگ “بی طرف” می ماند | جنگ روسیه و اوکراین

[ad_1]

کیپ تاون، آفریقای جنوبیدر ماه آوریل، هیئتی از مقامات بلندپایه کنگره ملی آفریقای جنوبی (ANC) آنچه را که این حزب دعوت کرده بود، از سوی “همپیمان دیرینه” یعنی حزب حاکم روسیه پذیرفت. او به مسکو سفر کرد تا درباره آنچه کنگره ملی آفریقا (ANC) می‌گوید «تعیین مجدد نظم جهانی» است، گفتگو کند. آلوین بوتس معاون وزیر امور خارجه در میان این هیئت حضور داشت.

لورنس امباتا، فرمانده ارتش نیز در ماه جاری به دعوت اولگ سالیوکوف، فرمانده کل نیروی زمینی روسیه در مسکو حضور داشت که این دیدار را “بازدید حسن نیت” توصیف کرد. وزیر امنیت دولتی خومبودوزو نتشاوهنی نیز چند روز دیگر پیش از رئیس جمهور سیریل رامافوزا به عنوان بخشی از ماموریت صلح رهبران آفریقا به روسیه و اوکراین از روسیه دیدن خواهد کرد.

هجوم بازدیدهای بلندپایه علیرغم اینکه آفریقای جنوبی علناً اصرار داشت در جنگ روسیه و اوکراین با وجود روابط طولانی مدت با مسکو، بی طرف است.

و اکنون، پیش از اجلاس سران بریکس برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی در ماه اوت، میزان این بی طرفی مورد آزمایش قرار خواهد گرفت.

در ماه مارس، دادگاه کیفری بین المللی (ICC) حکم بازداشت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه را به دلیل اخراج اجباری کودکان از اوکراین به روسیه صادر کرد.

آفریقای جنوبی، یکی از امضاکنندگان دیوان کیفری بین‌المللی، این اختیار را دارد که اگر پوتین پا به کشور بگذارد، این دستور را اجرا کند. رهبر روسیه اشاره کرده است که واقعاً در آن شرکت خواهد کرد و زمینه را برای یک معضل دیپلماتیک دراماتیک فراهم می کند.

در واقع، پرتوریا گفت که در حال بررسی گزینه های قانونی خود از جمله مصونیت برای بازدید مقامات است.

“ما گزینه های مختلف در مورد اساسنامه رم را بررسی خواهیم کرد [ICC’s founding treaty] در کشور ما رام شده است، از جمله امکان بررسی گسترش مصونیت دیپلماتیک مرسوم سران کشورها به کشورمان.»

تابو امبکی، رئیس‌جمهور سابق آفریقای جنوبی پیشتر گفته بود که احتمال دستگیری پوتین بعید است، که بازتاب احساسات در حزب حاکم است. در ماه آوریل، رامافوزا گفت که این کشور در حال بررسی خروج از دیوان بین المللی کیفری است. ساعاتی بعد، دفتر او این موضوع را تکذیب کرد و گفت که این موقعیت ناشی از یک خطای ارتباطی است.

در سال 2015، آفریقای جنوبی نتوانست عمر البشیر، رهبر وقت سودان را دستگیر کند. اما این بار همه چیز کمی متفاوت است، زیرا ممکن است رابطه ای غیرقابل درک بین پرتوریا و مسکو به نظر برسد.

“رابطه عشق غیرمنطقی روسیه”

سال‌هاست که روابط بین آفریقای جنوبی و روسیه کارشناسان و دولت‌های غربی را سردرگم کرده است.

هیچ گونه پیوند فرهنگی و زبانی بین دو کشور وجود ندارد.

روسیه همچنین شریک تجاری عمده آفریقای جنوبی نیست. ایالات متحده، بریتانیا و اتحادیه اروپا بیش از یک سوم واردات آفریقای جنوبی را به خود اختصاص داده اند، در حالی که روسیه تقریباً 0.4 درصد واردات را به خود اختصاص داده است.

در ماه اکتبر، آفریقای جنوبی، مانند بسیاری از کشورهای آفریقایی دیگر، در رأی گیری مجمع عمومی سازمان ملل در محکومیت تهاجم روسیه به اوکراین، که در فوریه 2022 آغاز شد، رأی ممتنع داد. این قطعنامه 143 رای موافق داشت. در آن زمان، سفیر آفریقای جنوبی گفت که این کشور “باید در جستجوی صلح بایستد”.

یکی از توضیح‌ها برای عدم تمایل ظاهراً آفریقای جنوبی به انتقاد از روسیه این است که سیاستمداران آن می‌خواهند دنیای چندجانبه‌تری را ببینند که در آن آفریقا و همچنین آسیا کنترل بیشتری در صحنه جهانی از جمله کرسی‌های شورای امنیت سازمان ملل داشته باشند.

اسکار ون هیردن، کارشناس روابط بین الملل مستقر در ژوهانسبورگ، گفت: ما یک ایالات متحده هژمونیک نمی خواهیم، ​​اما این برای منصفانه تر کردن جهان است. ما بازیگران بین المللی منطقی هستیم و می توانیم ببینیم در فضای جهانی چه اتفاقی می افتد. این رمانتیسم نیست… باید در نظم جهانی تغییری ایجاد شود.»

وسواس پرتوریا نسبت به مسکو، یا “عشق غیرمنطقی روسیه”، همانطور که کوبوس ماریس، وزیر دفاع در سایه و عضو حزب اپوزیسیون پیشرو آفریقای جنوبی، اتحاد دموکراتیک، آن را توصیف می کند، می تواند در ریشه های ANC نیز ردیابی شود.

ANC که در سال 1912 تشکیل شد، یک جنبش آزادیبخش – قدیمی ترین آفریقا – است که علیه حکومت اقلیت سفید پوست در آفریقای جنوبی مبارزه می کند. در اوج جنگ سرد، به شدت به حمایت اتحاد جماهیر شوروی متکی بود.

ابراهیم رسول، سفیر سابق آفریقای جنوبی در ایالات متحده، به الجزیره گفت که جنبش “هیچ گرمایی از غرب دریافت نکرده است و اتحاد جماهیر شوروی تنها متحدی است که به حزب وقت می دهد”.

اتحاد جماهیر شوروی در زمانی که هیچ کس مایل به انجام این کار نبود، حمایت مالی و سایر موارد بسیار مورد نیاز و قابل توجهی را به ANC ارائه کرد.

به گفته مورخ روسی ایرینا فیلاتوف، شوروی در دهه 1960 از شاخه مسلح ANC، Umkhonto we Sizwe، «با اسلحه، مهمات و تجهیزات حمایت کرد و به کادرها و رهبری آن آموزش نظامی داد».

او نوشت: «هیچ کشور دیگری چنین حمایتی از ANC نکرده است.

زولینزیما ندوو، استاد رهبری عمومی در دانشگاه استلنبوش، با این موضوع موافق است.

او به الجزیره گفت: «اتحاد جماهیر شوروی کنگره ملی آفریقا را از نظر کمک های مالی و همچنین از طریق آموزش، روزهای سیاه آپارتاید را پشت سر گذاشت. اکنون در سال 2023، این رابطه هنوز برقرار است و به همین دلیل است که کشور در حصار درگیری اوکراین و روسیه قرار دارد.

اما برخی می گویند این رابطه پیچیده است.

در سال 2014، در دوران ریاست جمهوری جیکوب زوما، قرارداد 100 میلیارد دلاری نیروگاه هسته ای با روسیه منعقد شد. سه سال بعد، حکم دادگاه محلی این معامله را مسدود کرد.

اپوزیسیون و جامعه مدنی می گویند این توافق تلاشی برای نفوذ روسیه در آفریقا است. زوما، یک کهنه سرباز ANC، عضو Umkhonto we Sizwe و رئیس اطلاعات جنبش قبل از پایان آپارتاید بود و شبکه های طولانی مدتی در مسکو داشت.

ما مشکوک بودیم که چرا او [Zuma] من می‌خواستم قرارداد امضا شود.» ما می دانستیم که چیزی اشتباه است. تلاشی برای وارد کردن ما به یک دزدسالاری وجود داشت.

به گفته تحلیلگران، حتی امروز، به نظر می رسد روسیه دست آفریقای جنوبی را مجبور کرده است.

ون هیردن به الجزیره گفت که سفر آوریل به مسکو با هدف تعامل و “تقابل به روس ها از معضلی که کشور در آن قرار دارد” و شاید از روسیه بخواهد که یک سیاستمدار ارشد دیگر را به جای پوتین بفرستد.

در واقع، پس از آن دیدار، عبد باپلا، یکی دیگر از وزرای رامافوزا، گفت که حزب حاکم در روسیه به صراحت اعلام کرده است که “دستگیری پوتین در آفریقای جنوبی اعلان جنگ خواهد بود.”

رئیس جمهور روسیه ولادیمیر پوتین (L) و رئیس جمهور آفریقای جنوبی سیریل رامافوزا در مراسم امضای قرارداد در حاشیه اجلاس بریکس در ژوهانسبورگ، آفریقای جنوبی، 26 ژوئیه 2018 شرکت می کنند. [Alexei Nikolsky/Kremlin via Reuters]
رئیس جمهور روسیه ولادیمیر پوتین (چپ) و رئیس جمهور آفریقای جنوبی سیریل رامافوزا در نشست بریکس در ژوهانسبورگ، آفریقای جنوبی، 26 ژوئیه 2018. [Alexei Nikolsky/Kremlin via Reuters] (رویترز)

اصطکاک و تحریم

موضع غیر متعهد آفریقای جنوبی در حال حاضر باعث ایجاد اصطکاک با یکی از بزرگترین شرکای سیاسی و تجاری آن، ایالات متحده شده است.

در ماه مه، روبن بریگتی، سفیر این کشور در آفریقای جنوبی، این کشور را متهم به تسلیح روسیه کرد و ادعا کرد که این تسلیحات در یک کشتی تجاری روسی به نام لیدی آر، که در ماه دسامبر در پایگاه دریایی در شهر سیمونز لنگر انداخته بود، بارگیری شده است.

مقامات آفریقای جنوبی از آن زمان در تهاجم روابط عمومی برای رد این موضوع بوده اند.

همچنین اخیراً رزمایش های دریایی بین آفریقای جنوبی، روسیه و چین برگزار شده است. همه اینها باعث نارضایتی احزاب مخالف شد و موضع بی طرف آفریقای جنوبی در قبال درگیری روسیه و اوکراین را زیر سوال برد. “ما دوست داریم [South Africa to start] بریگتی در یک کنفرانس خبری در ماه مه گفت که سیاست عدم تعهد خود را به کار می گیرد.

پروفسور Ndewu به الجزیره گفت: “بر روی کاغذ SA بی طرف است” اما در واقعیت “و قطعا به نظر من ما اینطور نیستیم.”

جان استین هویزن، رهبر DA، در بیانیه اخیر خود گفت: “اقدامات اخیر آنها به وضوح نشان می دهد که ANC محکم با روسیه مرتبط است.”

Steenhuisen افزود: این ابهام می تواند آسیب های جدی اقتصادی و اجتماعی به کشور وارد کند و در صورت اعمال تحریم های خارجی، هزاران شغل و میلیاردها راند در تجارت با غرب به خطر بیاندازد.

در ماه مه، چند روز پس از اینکه اظهارات بریگتی باعث کاهش 2.4 درصدی نرخ راند در برابر دلار شد، بانک مرکزی آفریقای جنوبی (SARB) هشدار داد که در صورت اعمال تحریم‌های آمریکا با توجه به این اتهامات، اقتصاد ممکن است آسیب ببیند.

این بانک هشدار داد که چنین تحریم‌هایی «تامین مالی جریان‌های تجاری یا سرمایه‌گذاری یا پرداخت یا دریافت پرداخت‌ها از بانک‌های خبرنگار به دلار آمریکا را غیرممکن می‌کند».

اما مخالفت کشورهای مختلف هنوز موضع دولت را تغییر نداده است.

نتشاوهنی گفت: آفریقای جنوبی به حمایت از تلاش ها برای پایان دادن به درگیری بین روسیه و اوکراین ادامه خواهد داد و به عنوان یک کشور و یک بازیگر جهانی، ما معتقدیم که این مناقشه باید از طریق مذاکرات و تعامل مسالمت آمیز خاتمه یابد، نه از طریق طرفداری آفریقای جنوبی. مناظره اخیر در مجلس

[ad_2]