CAR برای حذف محدودیت های دوره ریاست جمهوری همه پرسی برگزار خواهد کرد اخبار دولت

[ad_1]

رئیس جمهور توادرا متهم به تمدید دوره ریاست جمهوری با وجود محدودیت های دو دوره چهار ساله در قانون اساسی شده است.

رئیس‌جمهور فاوستین آرکانجل توادرا، 30 ژوئیه را به عنوان تاریخ همه‌پرسی پیشنهادی در مورد قانون اساسی جدید جمهوری آفریقای مرکزی تعیین کرده است که به او اجازه می‌دهد برای یک دوره دیگر در سال 2025 نامزد شود.

رئیس‌جمهور روز سه‌شنبه در خطاب به مردم که در فیس‌بوک منتشر شد، گفت: «من تصمیم گرفته‌ام… این پیش‌نویس قانون اساسی جدید را به همه‌پرسی ارائه کنم».

توادرا در سال 2016 انتخاب شد و در سال 2020 برای بار دوم بازگشت.

در حال حاضر، یک رئیس جمهور می تواند تنها دو دوره چهار ساله خدمت کند.

متحدان او در ماه مه گذشته با این استدلال که محدودیت های دوره ریاست جمهوری در بسیاری از کشورهای همسایه غیرعادی است، این تغییر قانون را پیشنهاد کردند. منتقدان و احزاب اپوزیسیون سال گذشته اعتراضاتی را برگزار کردند زیرا این اصلاحات به توادرا اجازه می‌دهد تا در سال 2025 برای سومین دوره نامزد شود.

در سپتامبر، رئیس جمهور کمیسیونی را برای پیش نویس تغییرات پیشنهادی ایجاد کرد. اما دادگاه عالی کشور این کمیته را خلاف قانون اساسی دانست و آن را باطل کرد.

در ژانویه، توادرا، دانیله دارلان، قاضی ارشد کشور را برکنار کرد و منتقدان آن را «کودتای قانون اساسی» به دلیل مخالفت او با احکام ریاست جمهوری با هدف بازنگری در قانون اساسی محکوم کردند.

فیدل گوانجیکا، مشاور ارشد رئیس جمهور پس از اعلام این خبر به خبرگزاری فرانسه گفت: “دوره سومی وجود نخواهد داشت، اما تعداد به صفر برمی گردد، بنابراین هر کسی می تواند در صورت تمایل، از جمله توادرا برای دوره جدید درخواست کند.”

منتقدان گفتند توادرا در حال ساخت یک بازی قدرت آشکار است.

نیکلاس تیانگای، نخست وزیر سابق و رهبر اپوزیسیون، گفت: «این قانون اساسی جدید نوشته خواهد شد تا توادرا مادام العمر رئیس جمهور باقی بماند».

او گفت: «علاوه بر این، دادگاه قانون اساسی پس از برکناری دارلان غیرقانونی است.

توادرا همچنین به دلیل به کارگیری واحدهای شبه نظامی از گروه واگنر روسیه در درگیری‌های بین شبه‌نظامیانی که بر بخش‌های وسیعی از قلمرو تسلط دارند و اغلب بر سر دسترسی به مواد معدنی و منابع دیگر با هم درگیر هستند، مورد انتقاد قرار گرفته است.

در ماه فوریه، سفیر روسیه در CAR گفت که 1890 “معلم روسی” در این کشور حضور دارند.

آخرین سربازان فرانسوی باقیمانده نیز در ماه دسامبر در مواجهه با حضور فزاینده روسیه، مجبور شدند از آنجا خارج شوند، و پاریس مقامات در CAR را به همدستی در یک کمپین اطلاعات نادرست ضد فرانسوی که ادعا می‌شود توسط روسیه تحریک شده است، متهم کرد.

فرانسه، قدرت استعماری سابق، پس از کودتای 2013 که جرقه جنگ داخلی در امتداد خطوط فرقه‌ای را برانگیخت، تا 1600 سرباز را برای کمک به ایجاد ثبات در کشور اعزام کرد.

CAR محصور در خشکی و غنی از مواد معدنی اما فقیر از نظر خاک، از زمان استقلال از فرانسه در سال 1960، چندین دوره از ثبات را تجربه کرده است.

[ad_2]